Консервативната партия на премиера Борис Джонсън спечели категорична историческа победа на предсрочните избори във Великобритания, която му дава възможност да реализира бързо плановете си за Брекзит.
В първия си коментар след вота той каза, че Лондон ще напусне Европейския съюз на 31 януари.
"Ще осъществим Брекзит навреме, до 31 януари, без никакви "ако", "но" или "може би", обяви Джонсън пред ликуващи привърженици в Лондон.
Той каза, че резултатите от изборите означават, че вече няма опасност от втори референдум за Брекзит.
Това са най-добрите резултати за Консервативната партия от третата поредна изборна победа на Маргарет Тачър през 1987 г, а британската лира достигна най-високия си обменен курс от едно десетилетие.
Въпреки че Борис Джонсън вероятно ще изпълни обещанието си за бърз Брекзит, остават неясни много неща около развода между Лондон и ЕС. Тепърва трябва да се договорят бъдещите отношения, които остават в ръцето на торите и лидера им Борис Джонсън.
Лидерът на шотландските националисти Никола Стърджън заяви от своя страна, че Борис Джонсън е получил мандат да изведе Англия от ЕС, но "трябва да приеме, че тя разполага с мандат да даде на Шотландия избор за алтернативно бъдеще".
Стърджън, която е и първи министър на Шотландия, каза, че следващата седмица ще оповести планове за произвеждането на втори референдум за независимост.
"Не става дума да молим (премиера) Борис Джонсън или друг политик в Уестминстър за разрешение. Ние ще предявим демократичното право на шотландците да определят съдбата си", посочи Единбург Стърджън, цитирана от ДПА.
Нейната партия спечели 48 от общо 59-те депутатски мандат в Шотландия на вчерашните парламентарни избори в Обединеното кралство. Консервативната партия на премиера Борис Джонсън спечели абсолютно мнозинство. Стърджън обаче бързо припомни на Джонсън, че той е лидер на партия, загубила изборите в Шотландия, където консерваторите имат два пъти по-малко депутати.
На изборите през 2017 г. те спечелиха 13 мандата в Шотландия, а вчера - само шест. Шотландската национална партия има 13 депутати повече от последните избори.
"Повече от ясно е, че повечето хора в Шотландия искат да останат в Европейския съюз", посочи Стърджън.
Разгромна победа за торите
Британските консерватори печелят абсолютно мнозинство с 365 от общо 650 места в Камарата на общините, показват окончателните резултати от вчерашните предсрочни парламентарни избори.
Това е мнозинство от 80 места и е най-голямото от 2001 година насам.
Партията на Джонсън подобрява резултата си спрямо последните парламентарни избори през 2017 г., когато имаха с 64 места по-малко.
В избирателния район Източен Дънбартъншър, където лидерката на либералдемократите Джо Суинсън загуби срещу кандидатката на Шотландската национална партия Ейми Калахан, избирателната активност е била 80.38 процента.
"Оздравителният процес да започне"
По време на обръщението си пред "Даунинг стрийт" в петък Борис Джонсън призова "оздравителният процес да започне" и обеща да обедини британската нация.
По думите му "страната заслужава да прекрати караниците и дълга почивка от разговори за Брекзит".
"Ние ще се обединим, ще постигнем повече, като сплотим Обединеното кралство - Англия, Шотландия, Уелс и Северна Ирландия ще се заедно, ще вървим напред и ще разгърнем потенциала на цялата страна, като създаваме възможности за всички", каза Джонсън.
Той каза, че иска да се обърне и към тези, които не са гласували за консерваторите и за него, към тези, които са искали и вероятно още искат да останат в Европейския съюз.
"Искам да знаете, че нашето правителството никога няма да пренебрегне вашите добри и положителни чувства на топлина и симпатия към европейските държави", посочи Борис Джонсън.
Той отбеляза, че приоритет ще бъде Националната здравна служба, която нарече "проста и красива идея".
"Thank you for the trust you have placed in us and in me"
UK PM Boris Johnson thanks those who voted Conservative for the first time, speaking outside Downing street after his #ge2019 winhttps://t.co/4ys4LzdNrL #GeneralElectionResults #BBCElection pic.twitter.com/fZ3dmuCutI
— BBC Politics (@BBCPolitics) December 13, 2019
В петък той посети Бъкингамския дворец и получи от кралица Елизабет Втора мандат за съставяне на правителство и в понеделник депутатите ще се върнат в Камарата на общините да формират новия парламент.
Джонсън призова хората да започнат с приготовленията за Коледа, като знаят, че правителството планира да направи 2020 г. просперираща година.
Корбин се оттегля
Лидерът на лейбъристите Корбин изрази разочарование от резултатите и обяви, че няма да води партията при следващ вот.
По думите му партията се е опитала да представи пред избирателите "манифест на надежда".
Политическият дебат около Брекзит обаче бил толкова поляризиран, че нямало нормално говорене.
ЕС очаква британският парламент възможно най-скоро да ратифицира споразумението
Европейският съюз очаква британският парламент възможно най-скоро да гласува за оттеглянето на Великобритания от блока и страната да изясни плановете си след изборния триумф на премиера Борис Джонсън, каза председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.
Той поздрави Джонсън за победата и каза също, че ЕС е готов да договори споразумение за свободна търговия с Великобритания, но призова Лондон да действа добросъвестно.
"ЕС е готов за следващата фаза. Ще договорим търговско споразумение, което да въведе правилата на честната игра", каза висшият еврочиновник, цитиран от Франс прес.
"Очакваме, колкото е възможно най-скоро, британският парламент да гласува. Важно е да имаме яснота, колкото е възможно най-скоро", добави Мишел.
"Готови сме", каза той по отношение на търговските преговори.
Председателката на Европейската комисия Фон дер Лайен добави, че ЕС ще се стреми да договори занапред безмитният режим с Лондон да се запази.
По думите ѝ се очаква британският парламент да се произнесе по споразумението за оттегляне до края на януари, като в същия срок ЕС ще подготви рамката на преговорите за бъдещите отношения.
"Готови сме за следващата стъпка, искаме отношенията на ЕС с Великобритания да останат възможно най-близки. Това не е краят, а началото на отлични бъдещи съседски отношения", каза председателката на ЕК.
По нейните думи Великобритания и ЕС са изправени пред много общи предизвикателства, за чието решение споделят общи интереси, подходи и ценности.
Фон дер Лайен изрази очакването двете страни да подходят към предстоящите преговори зряло, в дух на добросъседство и да постигнат възможно най-много договорености до края на идната година.
Тръмп поздрави Борис Джонсън и очаква "голяма търговска сделка след Брекзит"
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поздрави британския премиер Борис Джонсън за победата му на предсрочните избори и заяви, че Великобритания и Съединените щати сега ще могат да сключат голяма търговска сделка след Брекзит, съобщи Ройтерс.
"Тази сделка е с потенциал да бъде много по-голяма и изгодна от всяка сделка, която може да се сключи с ЕС. Поздравления, Борис", написа Тръмп в Туитър.
Congratulations to Boris Johnson on his great WIN! Britain and the United States will now be free to strike a massive new Trade Deal after BREXIT. This deal has the potential to be far bigger and more lucrative than any deal that could be made with the E.U. Celebrate Boris!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 13 декември 2019 г.
Великобритания напуска до няколко седмици, но бъдещите ѝ отношения с ЕС не са ясни
Резултатите от изборите означават, че Великобритания ще напусне ЕС до няколко седмици. Все още обаче не е ясно какви бъдещи отношения планира да поддържаме със съюза консервативният премиер, коментира британският в. "Гардиън".
В краткосрочен план това означава, че Брекзита ще приключи до края на януари 2020 г., макар че практически може и да не е така.
"Но за правителството може да е изгодно да остави впечатлението, че нещата са приключили", отбелязва изданието.
Самото оттегляне от ЕС ще бъде разтърсващо събитие. Всяко правителство ще може да посочи това събитие като изпълняване на волята на британския народ.
За да запази илюзията, че нещата са приключени, сегашното правителство ще трябва да направи две неща: да поддържа дебат за отношенията с ЕС възможно най-отегчителен и фокусиран върху техническите подробности, и да стартира привличащи вниманието политически инициативи, които оставят впечатлението, че Великобритания е продължила напред.
Ако в резултат на всичко това Брекзитът падне от първа на шеста страница на вестниците, мисията е изпълнена!
Но истината е, че все още не знаем какви отношения с ЕС иска Джонсън.
Какво ще реши премиерът?
От една страна консерваторите, подкрепящи мекия Брекзит, му посочват, че с толкова голямо мнозинство премиерът може да се освободи от хватката на Групата за европейски изследвания (ERG), да договори мекият Брекзит, който винаги е искал и да напусне ЕС с минимум проблеми за британците, като ограничи икономическите последствия от Брекзита.
От друга страна, Групата смята Джонсън за своята възможност да получат желаните от тях не особено близки връзки с ЕС.
Решението на премиера ще определи икономическата съдба на страната в краткосрочен план.
Слабо споразумение за свободна търговия ще има значително икономическо отражение върху Великобритания, изразяващо се в загубата на между 1,1 и 2,6 на сто от БВП. При отношения, базиращи се само върху правилата на Световната търговска организация, тези числа ще бъдат между 3.2 и 4.5 на сто.
Залозите трудно биха могли да бъдат по-високи. Възможно е правителството да убеди хората, че Брекзитът е приключил през януари 2020 г., но няма да може да се скрие от икономическите последствия.
И, благодарение на голямото им парламентарно мнозинство, отговорността за всички последствия ще носят консерваторите.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
71 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Уточнение към коментара ми 68: Почнат ли МСМгЪзетите и "десните"ни АБПФК тук, изведнъж да величаят БоДжо и да го номинират за Нобелова Награда За Мир......значи притесненията ми са били уместни. Дано не е така!!!!
Само дано петото не е IRA.
За мен това е чудесна новина по много причини.
Джонсън беше моят фаворит още когато Мей спечели онова лидерско състезание по неубедителен начин.
Джонсън беше и още е най-подходящата компромисна фигура, която да обедини консерваторите и страната. Точният човек на очното място и време.
Първото, което постигна, е да спре разпада на консервативната партия. Основният провал на Мей беше, че позволи привържениците на партията й да се насочат към набързо скалъпени популистки проекти. Това беше недопустим …
провал.
Друг изключително важен ефект на тази победа ще е заздравяването на интегритета на самото Обединено кралство.
Трети - залеза на неадекватният Корбин. Крайно левите, популистки и антисемитски възгледи вече няма да са мейнстрийм при лейбъристите.
Четвърто - Великобритания избра да защити деморкацията на всяка цена. А това е добра новина за света като цяло.
Очаквам и пожелавам дълго и успешно управление на Борис Джонсън и единствнеото, за което съжалявам е, че не беше избран преди 3 години, за да спечели още предните избори по този категоричен начин.
....въпреки, че наистина пропуснах загубата им при "сексуалния маниак" Каванар, не се наемам да слагам в листа си евентуалното отделяне на Шотландия, Ирландия и Уелс . Тяхна си работа. Въпреки че АБСОЛЮТНО НЕ ВЯРВАМ, че ще изпуснат ПИТОМНОТО( да остананат във ВБритания) и ще влязат в лапите на ЕС-зелките, много зависи от условията. Ако примерно едно напускане на ВБ на някой от тях, му отвори икономическа изгода и на тях и на Британия, като например ТЪРГОВСКИ ПОСРЕДНИК на място- и двете страни са …
облагоделствани от статуквото- каво лошо има в това? Да плашат гаргите, че някой щял да напусне е най-тъпия аргумент. ЕС-Зелките ще ядат дървото при всички положения. Основния въпрос/проблем, който остава е- Дали БоДжо е просто скрита лимонка, както Тереза Мей или НЕ. Скоро ще видим.
Пост №64: Панелните "полит-коментатори" сега са се уловили като удавници за сламка за опорката че Шотландия, Ирландия и Уелс щели да напуснат ОК след Брексит. Можеш да прибавиш и тази провалена мечта към твоя лист "Несбъднати Надежди" :-)
Да ти имам проблемите:):):)
Много ми е интересно как ще решат проблема със Северна Ирландия.
Змията когато я настъпиш и е в агония най-много се опитва да хапе. Загубиха изборите в САЩ, загубиха референдума в Британия, загубиха със "шахматиста МУЛЕР", загубиха със Стормито и адвоката и кандидат-президент, загубиха с британските избори за ЕПарламент, загубиха с "икономическата криза" в САЩ, загубиха със "срутването на паунда", МСМедиите им тотално загубиха авторитет загубиха с импичването на Тръмп, загубиха сегашните избори в Британия, все повече народи се вдигат срещу тях(дори в скандинавия .....как да не хапят на умряло.П.С. А това че Таварищите са също в играта е просто защото интересите на Путя им и спонСОРОСите в момента СЪВПАДАТ.
Страхотна картинка. Това от собствени наблюдения ли го разбра? ☺
.....забелязваш ли че точно народите на тези държави които проляха кръвта си за да се освободят от комунизЪма и вдишнаха от свободата СЕГА СА НА ПРЕДНАТА ЛИНИЯ в борбата срещу тия които опитват да го пробутат отново(не че и тия които не бяха го изпитали на свой гръб, не се усещат вече, де) Но разбира се СА за ЕС по принцип. Британците също НЕ СА против ЕС. А са против ръководството му. Но чакането им просто се изчака:):)