Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Новият премиер Борис Джонсън обеща предоговаряне на Брекзит

Ще разчита на едрия бизнес и на активистите за излизане от ЕС

8 коментара
Новоизбраният лидер на торите Борис Джонсън официално встъпи в длъжност като премиер на Великобритания и ще има възможност да реализира обещанието си да изкара страната от ЕС до края на октомври със или без сделка. Неговата кола бе спряна за кратко от екоактивисти, а проевопейски демонстранти скандираха и пред "Даунинг стрийт" 10.
 
Противоречивият политик, който достигна до премиерския пост, след като години наред се правеше на чаровен клоун, каза в първата си реч, че ще се опита да реализира Брекзит възможно най-бързо и обеща да постигне нова сделка с Брюксел.
 
Страната обаче е силно разделена и голяма част от британците са ужасени от идването му на власт.
 
"Ще възстановим доверието в нашата демокрация и ще изпълним обещанията на парламента към народа за излизане от ЕС на 31 октомври, без "ако" или "но"“, каза Джонсън пред резиденцията си на "Даунинг стрийт“ 10, малко след аудиенцията при кралица Елизабет Втора, на която бе натоварен със задачата да сформира ново правителство.
 
Toй каза, че новата сделка ще позволи на Великобритания да създаде нови и вълнуващи отношения с останалата част от Европа, базирани на свободната търговия и взаимопомощта. 
 
Джонсън отбеляза обаче, че въпреки бъдещите усилия за постигане на нова сделка, Великобритания трябва да е подготвена и за възможността Брюксел да откаже повече да преговаря за Брекзит, което означава, че ще се стигне до излизане от ЕС без сделка.
 
"Жизненоважно за нас е, разбира се, в същото време да се готвим за малко вероятната възможност Брюксел да откаже да преговаря повече, при което ще бъдем принудени да напуснем без сделка - не защото искаме подобен развой, но защото е проява на здрав разум да се подготвим", категоричен бе Джонсън.
 
"Изразявам възхищението си от силата на духа и търпението на предшественика ми, от нейното дълбоко чувство за дълг в служба на обществото, но въпреки всичките ѝ опити стана ясно, че у дома и в чужбина има песимисти, които мислят, че след три години на нерешителност тази страна се е превърнала в заложник на старите спорове от 2016 г. и че в този дом на демокрацията сме неспособни да изпълним една демократично изявена воля. Тук съм днес пред вас, за да ви кажа, на вас, британците, че тези критици грешат", добави той.
 

Малко по-рано в прощалната си реч Тереза Мей каза, че най-важната задача на Борис Джонсън ще бъде завършването на Брекзит.

Докато Мей изнасяше речта си, бе прекъсната от вик "Спрете Брекзит“. Съпругът на премиера, Филип, каза шеговито, че думите не са излезли от неговата уста, а самата Мей заяви, че "отговорът на това е: не мисля!“. 

Преди това британските депутати изпратиха станали на крака и с овации напускащата поста Мей, когато тя си тръгваше от Камарата на общините след днешната си последна и на моменти емоционална поява като лидер.

62-годишната Мей изглежда се опитваше да сдържи сълзите си докато си тръгваше, когато спря, за да се ръкува с председателя на камарата Джон Бъркоу.
 
Борис Джонсън ще разчита на едрия бизнес и активистите за Брекзит
 
Първите назначения на Борис Джонсън, които изтекоха през медиите, показаха, че той ще разчита в управлението си на едрия бизнес и активистите за Брекзит.
 
Джонсън направи знаково първо назначение, като избра главния оперативен и финансов директор на телевизия "Скай" Андрю Грифит за свой бизнес съветник. Новината, че Грифит вече ще работи в премирската канцелария, съобщи главният изпълнителен директор на "Скай" Джереми Дарок.
 
Грифит ще има за задача да оправи отношенията с корпоративния сектор преди Брекзит.
 
Той стана главен финансов ръководител на телевизията през 2008 г., когато Рупърт Мърдок беше неин собственик, и помогна за създаването на най-голямата платена телевизионна мрежа в Европа, купена миналата година от корпорацията "Комкаст".
 
Грифит, който беше кандидат на Консервативната партия, даде под наем своята къща в Уестминстър, за да служи като база на Джонсън в надпреварата за премиерския пост.
 
Решението на Джонсън за назначението на Грифит контрастира с подхода на досегашния министър-председател Тереза Мей към корпоративния сектор в началото на управлението ѝ, когато тя, изглежда, искаше да се дистанцира от големия бизнес.
 
Грифит ще трябва да изгради мостове между бизнес средите и Джонсън, който казва, че Великобритания ще напусне Европейския съюз на всяка цена до 31 октомври.
 
За старши съветник той ще назначи Доминик Къмингс, който бе директор на кампанията в подкрепа за напускане на ЕС.
 
Малко известен на широката публика, Къмингс ръководеше "Vote Leave" - групата, водила официалната кампания в подкрепа на Брекзит и спечелила референдума през юни 2016 година. Смята се, че той самият е изиграл решаваща роля за резултата, избирайки да води кампания, базирана повече на социалните мрежи, отколкото на традиционни политически митинги.
 
След победата на референдума методите на "Vote Leave" бяха поставени под въпрос неведнъж, припомня АФП. През юли 2018 г. британската избирателна комисия му наложи глоба за надхвърляне на тавана на разрешените разходи и за таен съюз с друга група, подкрепяща Брекзит. Това не е позволено от британския изборен кодекс.
 
Давайки на Къмингс толкова висок пост, екипът на Джонсън поема риска да си навлече критики от някои депутати, включително поддръжници на Брекзит, които са ставали мишена на острия език на бившия ръководител на кампанията за Брекзит, отбелязва Ройтерс.
 
Новият британски премиер има само 99 дни, за да се справи с кризата с Брекзит, която предизвика забавяне на икономическия растеж, оставка на премиерката Тереза Мей и дълбоко разделение в страната.
 
През последните три години Къмингс написа множество силно критични статии срещу правителствената стратегия за Брекзита. Във филма "Brexit: The Uncivil War", излъчен по Канал 4, ролята на Къмингс изпълнява Бенедикт Къмбърбач - показва подстрекател, използващ тактики, базирани на "Изкуството на войната" на Сун Цзъ.
 
Джереми Хънт ще се размине с външното министерство
 
В същото време британският външен министър Джереми Хънт е получил предложение от бъдещия премиер Борис Джонсън да стане министър на отбраната в новото му правителство, но не го е приел, съобщи Ройтерс, позовавайки се на телевизия Скай.
 
Очаква се външен министър да стане бившият министър по въпросите на Брекзита Доминик Рааб.
 
Хънт беше съперник на Джонсън в битката за лидерството на Консервативната партия, спечелена от Джонсън. Днес следобед той ще встъпи в длъжност и се очаква да избере основните си министри.
 
Джереми Хънт се надяваше да остане външен министър, но явно няма да получи поста.
 
Вестник "Гардиън" коментира, че за целите на своята политика Борис Джонсън вече е започнал да се опитва да спечели скептично настроените към него депутати от центристкото крило на партията.
 
Изданието допълва, че бившият кмет на Лондон е победил убедително опонента си Джереми Хънт, след като си е осигурил подкрепата на най-ревностните привърженици на Брекзит.
 
Лейбъристите готвят протести срещу Борис Джонсън
 
В същото време лидерът на опозиционната Лейбъристка партия във Великобритания Джереми Корбин призова в Туитър нейните привърженици на демонстрация в четвъртък с призив за провеждане на предсрочни избори.
 
"Присъединете се към нас в четвъртък, за да поискате изборът на онези, които ни ръководят, да бъде направен от народа на тази страна, а не от 100 000 непредставителни членове на партията на торите", посочи опозиционният лидер.
 
Борис Джонсън обаче не предвижда провеждане на предсрочни парламентарни избори. Консерваторите имат право да останат на власт до 2022 г., макар че са в трудно положение, защото нямат парламентарно мнозинство.
 
ЕС приземи плана на Джонсън за Брекзит
 
ЕС приземи плана на Борис Джонсън за Брекзит само броени мигове след като стана лидер на торите, пише "Индипендънт".
 
Това е поредният знак, че блокът няма никакво намерение да прави отстъпки, отбелязва вестникът и припомня вчерашни изказвания на двама представители на Европейската комисия.
 
Според "Индипендънт" неслучайно тъкмо вчера първият заместник-председател на Европейската комисия Франс Тимерманс заявил пред репортери в Брюксел, че ЕС няма да предоговаря постигнатото с Тереза Мей споразумение.
 
Друг еврокомисар, Витенис Андрюкайтис, също предупреди, че политици като Джонсън подкопават демокрацията с "евтини обещания, опростенчески виждания и крещящо неверни изявления", отбелязва вестникът.
 
Тръмп: Борис Джонсън е моята британска версия
 
Борис Джонсън е моята британска версия, пише "Таймс", като се позовава на реакцията на президента на САЩ Доналд Тръмп на избирането на Джонсън.
 
Вестникът отбелязва, че Тръмп е обсипал с похвали новия премиер на Великобритания, като го е обявил за своя британски еквивалент.
 
"Това е един наистина хубав човек, който ще бъде премиер на Великобритания. . . Хубав човек, той е твърд и е умен. Казват, че е "британският Тръмп", каза президентът на САЩ вчера пред аудитория от млади републиканци на събитие във Вашингтон.
 
Изданието допълва, че той е похвалил и антиевропейският политик Найджъл Фараж.
 
Следващият премиер на Великобритания и Тръмп може и да са добри приятели, но политическите различия остават, коментира "Вашингтон пост".
 
Сред проблемите, които предизвикват разногласия между Лондон и Вашингтон, са ключови въпроси като Иран, Русия, климатичните промени и израелско-палестинския конфликт и от това дали Тръмп ще си затвори очите за разногласията в двустранните отношения, както и дали Джонсън ще успее да осигури Брекзит, може да зависи доколко ще продължат приятелските отношения между двамата, пише вестникът, цитиран от БТА. 
 
Борис Джонсън поема управлението на Великобритания,изпаднала в дълбока криза, пише "Ню Йорк таймс" и отбелязва, че почти никой от следвоенните лидери на Обединеното кралство не е започвал с толкова малко политическо влияние, колкото неговото, поемайки властта.
 
Въпреки всичко той обеща да извади Великобритания от ЕС до 31 октомври - предизвикателство, което години наред тормозеше неговия предшественик, допълва "Ню Йорк таймс".
анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #8

    След своето кметстване БоДжо разбра, че нито рейтингът, нито преизбирането страдат когато даваш неизпълними обещания, щом успееш да се внедриш по някакъв начин във всенародната симпатия като идиота-любимец. Така че той може всичко да обещае без сериозни последствия. Ето Тръмпуша казва средно по 8 лъжи на ден, но това не прави впечатление на избирателите му. Съмнявам се толкова висок процент американци да са невзискателни към истината.

  2. edin.drug
    #7

    Де да беше американец, Преславо, ама си рускиня :))))

  3. Преслав
    #6

    Точно обратното Панайотеее, нищо не си разбрал. Разделението го внесоха демократите, като онaя чума Клинтън не успя да приеме загубата. Чети икономическите показатели на САЩ в последните две години и си запази либерал-соросоидните глупости за себе си и себеподобните ти тук. Аз може да не одобрявам много неща от външната политика на САЩ и васалното положение което ни налагат, рекета със самолетите и т. н. , но ако бях американец щях да съм доволен, че Тръмп така упорито преследва просперитета за страната си.

  4. Панайот
    #5

    В крайна сметка обществото във Великобритания е разделено и поляризацията само ще се засилва. Самата цялост на Великобритания е под въпрос, и днес много хора показаха уважение към Тереза Мей, която жертва себе си, но запази страната си като не допусна излизане без сделка и в същото време остана вярна на партията си и не инициира втори референдум, което беше изходът от цялата ситуация. Положението в САЩ е същото, обществото е крайно разделено, а Тръмп упорито продължава да всява разделение и омраза. В социалните мрежи, даже видно и тук, армията кремълски тролове продължава да действа с пълна сила и подържа пламъкът на омразата и противопоставянето на хора с противоположни виждания.

  5. Панайот
    #4

    Брексит няма да има, и според мен това е краят. Вероятно ще се стигне до втори референдум. Корбин държи много козове, но се е доказал, че мисли само за себе си и партията и не му пука какво става с държавата. В момента обаче ще е принуден да действа за нов референдум. Вот на недоверие и нови парламентарни избори застрашават и торите и лейбърите които ще бъдат анихилирани, съответно от Брексит партията на Фараж и Либералдемократите които единствени официално се противопоставят на Брексит. Резултатите от изборите за Европарламент бяха ясен сигнал, крах за торите 9%, и последно предупреждение за лейбърите 14%.

  6. ivancho ivanov
    #3

    Обещал да извади страната от ЕС, но как е въпроса? Доста си приличат с Тръмп, но англичаните не са американците и ако не успее да се раздели с договор до 31 октомври ще бъде спешно изгонен със следващи парламентарни избори! Няма нито време, нито идеи , а ЕС казва, че ние до сега непрекъснато говорихме с Тереза Мей за едно и също нещо и няма да го променяме! Голями държави голями дертове! За малките е по-лесно - изчезват!

  7. Преслав
    #2

    Тц, тц, вече сте толкова напред с родната политика, че вече анализирате и британската. Добре, поне малко не се ли усещате колко сте нелепи и смешни за всеки извън тясната ви кочинка тук ?

  8. edin.drug
    #1

    Рижият клоун се опита да флиртува и с Макрон, но не му се получи. Само че Макрон има ЕС зад гърба си, а БоДжо няма никого. Той е "британски вариант на Тръмп" единствено по ексцентричната си прическа (при това прическата на Тръмпуша е просто безвкусна и напомня Флинстоун). За разлика от дедото британецът е добре образован хитрец, който цял живот се е препитавал на заплата и е печелел от любезната невъзможност на британците да реагират адекватно на пределна наглост.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.