Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борис Велчев пое вината за конфуза с прокуратурата в Царево

20 коментара
Борис Велчев пое вината за конфуза с прокуратурата в Царево

Борис Велчев пое във вторник вината за назначаването на проверяван за нарушения прокурор за и.д. шеф на Районната прокуратура в Царево. Пред колегите си във Висшия съдебен съвет (ВСС) във вторник той заяви, че цялата отговорност за "създалата се ситуация" е негова, а съветът ще приложи план за решаване на проблема.

Щатът на районната прокуратура в Царево ще бъде увеличен, а новото място ще бъде заето от бъдещия заместник на проблемния прокурор Катя Евтимова. Главният прокурор заяви още, че цялостната оценка на прокуратурата в града "не е добра" и призова ВСС да избере човек, който да няма нищо с Царево.

На същото заседание на ВСС обаче се оказа, че няма нужда да бъде поемана вина за каквото и да било, защото Евтимова бе оневинена. На предишно заседание ВСС я избра за ръководител на Районната прокуратура в Царево, въпреки че името ѝ беше замесено в скандала с имотите на магистратите по Черноморието.

Тя бе проверена от Върховната касационна прокуратура за това, че през февруари 2010 година е спряла заради изтекла давност разследването за подадените декларации от роднините на магистратите, които получиха общинска земя в Приморско. След избухването на скандала през май Евтимова започна разследване за документна измама по същия случай, което създаде съмнения около нейните действия.

Проверката на ВКП обаче напълно я оневини, показвайки, че от нея са крити доказателства, а тя е действала според правомощията си.

Докладът на прокуратурата показва, че през 2009 година Евтимова е получила данни от общински съветници в Царево за 14 издадени разрешителни за строеж. Общинарите са сметнали, че в тези случаи има данни за закононарушения, защото в молбите за отдаване на общинска земя е дадена невярна информация.

Катя Евтимова започва проверка и я възлага на МВР - Приморско. Разследването доказва, че в два от 14-те случая наистина има престъпления, тъй като тези "крайно нуждаещи се" от имот в Приморско вече имат такъв в градчето. Тя образува досъдебно производство, но малко по-късно го прекратява заради изтекла давност.

Евтимова е изпратила материалите на и висшестоящата инстанция - Окръжната прокуратура в Бургас. При проверката на място през май на прокурор от ВКП обаче излизат нови доказателства около казуса, които досега не са били известни на Евтимова.

Висшестоящият обвинител намерил крит до този момент в общината регистър с 499 молби за издаване на разрешителни на строеж в Приморско. Той е воден от 1 януари 2005 до 25 март 2005 година. Този регистър е бил "воден" от общински служител, който официално е назначен на работа на 26 март 2005 година, т.е. ден след като е вписана и последната молба.

Това е дало основание на Евтимова да възобнови досъдебното производство за длъжностни престъпления срещу бившия кмет на Приморско Димитър Димитров.

Шефът на етичната комисия във ВСС Цони Цонев обясни, че при всички тези проверки МВР - Приморско е "вървяло по линия на най-малкото съпротивление". Той обаче заключи, че след напускането на бившия апелативен прокурор на Бургас Йордан Иванов са започнали да "изскачат документи".

ВСС ще сезира прокуратурата за действията на Йордан Иванов. Цонев съобщи, че във ВСС е дошъл "един човек", който е заявил, че Иванов му е оказвал натиск. Шефът на етичната комисия разказа, че "този човек" е пожелал анонимност, а членовете на ВСС са постигнали "негласно споразумение" да запазят личността му в тайна.

Йордан Иванов, чийто доведен син също получи разрешително за строеж като "крайно нуждаещ се", напусна системата през тази година заради скандала "Красьо".

Покрай този скандал обаче бившият магистрат наплете един куп интриги в държавното обвинение. Той спомена, че именно шефът на етичната комисия във ВСС Цони Цонев (бивш висш административен прокурор) е бил близък приятел с районния прокурор на Царево Кънчо Крумов.

Иванов изнесе информацията, че майката на Крумов също е получила право на строеж като крайно нуждаеща се, което бе потвърдено от самия районен прокурор.

Бившият бургаски прокурор нападна още Цонев и за отношението му към сегашния зам.-апелативен прокурор на Бургас Жанет Красимирова. По думите му тя се е възползвала незаконно от апартамент, но разследването на Софийската градска прокуратура е било прекратено поради изтекла давност. Иванов припомни, че именно шефът на етичната комисия се е изказал ласкаво за нея при повишението ѝ от редови прокурор до зам.-шеф.

Цони Цонев и Кънчо Крумов отхвърлиха твърденията с обяснението, че не са приятели. Шефът на етичната комисия сподели още, че след получен инсулт през 2005 г. не може да ходи нито на лов, нито на море.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Батман
    #21

    A Евтимова защо ще лапа парите на бедния данъкоплатец, щом не може да си върши работата заради конфликти на интереси. Да си ходи! Явно е оплетена с останалите местни дерибеи, както се полага, та не й е възможно да си работи безпристрастно жената. Няма право да яде от парите на данъкоплатеца, който трябва да плаща само за почтени магистрати.

  2. или юрисконсулт
    #20

    Прокуратурите нямат председатели. Дори бивши.

  3. юрист
    #19

    Вземете мен - имам отлична диплома и чисто минало. Ерген съм и няма да крада, а ще бъда благодарен, ако имам досойна работа!

  4. софия
    #18

    Не се пише "юрист консулт", а юрисконсулт.

  5. Захариса
    #17

    "Ако съставните думи не са равноправни, като първата дума е главната, а втората — поясняваща, уточняваща или изобщо с подчинена роля по някакъв начин, тогава използваме тире."/"дефис"/Хайде сега, София, поразсъждавай и изпиши наистина правилно израза. Пък и не останаха много възможности..., по-точно остана само една. Успех!

  6. София
    #16

    Захариса, аз работя с Български правописен речник. "Юрисконсулт" е една дума, задължително се пише без "т". Който се съмнява в изписването на дадена дума, има възможност да се обади и на телефон в БАН, за да направи справка. Номерът е 0900 12 230.

  7. К.
    #15

    Скромно искам да ми бъде даден законно по-големичък парцел, може и заствоен, в Царево. Ще бъда безжалостен към бандюгите.А за правописа, наистина е ЮРИСКОНСУЛТ.

  8. Захариса
    #13

    Прав си - извинявай! Май прекалено много вярвам на правилата. Не знаех този телефон - благодаря.

  9. знаещ
    #12

    Тел. 986 24 58; 989 84 46; 979 52 10

  10. знаещ
    #11

    В момента на телефона е д-р ст.н.с. Руска Станчева.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.