Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бориславова след коалиционния съвет за Скопие: Единни сме, да оставим експертите да работят

Радев очаква управляващите да следват вече определената линия

36 коментара
Лена Бориславова, сн. БГНЕС

Препотвърдихме обещанието, че темата за Репулбика Северна Македония задължително ще мине през обсъждане в Народното събрание, каза говорителят на кабинета Лена Бориславова след края на коалиционния съвет в петък вечерта. Той продължи три часа, а тя определи диалога като конструктивен.

Коалицията ще действа единно, но нека оставим експертите и дипломатите да работят и да намерят най-добрия начин да е представен българската позиция и защитена от всеки един партньор, коментира тя.

Бориславова обясни, че премиерът Кирил Петков не е разговарял все още с президента Румен Радев за необходимостта от свикване на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС) по темата за еврочленството на Северна Макудония, какъвто министър председателят призова да бъде свикан от държавния глава.

Това няма да е правителството и кабинетът, които ще предадат българския национален интерес. Абсолютно заставаме зад идеята за широка подкрепа, ако има стъпки по Република Северна Македония, заяви тя.

Попитана за евентуален срок за обсъждане на темата в парламента, Бориславова посочи: "Когато имаме решение и доклад на Министерството на външните работи, в който се отчита напредък по българската позиция, тогава ще имаме и предложение към Народното събрание. На този етап не сме там".

Запитана за мнението на съпредседателя на "Демократична България" Атанас Атанасов, че Киев и Скопие могат да бъдат обвързани по пътя си към членство в Европейския съюз, Бориславова припомни, че премиерът е заявил подкрепа за Украйна при посещението си в Киев. Тя каза, че правителството е за това да има "по-силна, по-обединена" Европа.

В последните седмици темата с наложеното от България вето над еврочленството на Скопие е особено актуална, тъй като правителството е подложено на външен натиск за вдигането на бариерата пред Северна Македония.

Коалиционният съвет потвърди очакванията, че на него няма да има различна от досегашната позиция на участниците в управлението.

На излизане от Министерски съвет депутатът от "Има такъв народ" Станислав Балабанов каза, че са обсъдени "наболелите теми" както за Северна Македония, така и за актуализацията на бюджета. По думите му всяка една от политическите партии в управлението е препотвърдила позицията си за Скопие. Обединихме се, като че ли, че наистина е една пистата, по която България трябва да върви по отношение на този казус, коментира той.

Преди началото на коалиционния съвет Атанас Атанасов (ДБ) заяви, че подкрепя искането за свикване на КСНС. По думите му при държавния глава могат да се чуят всички мнения по темата. За съжаление към настоящия момент няма условия да се вдигне ветото, каза Атанасов.

Междувременно президентът Румен Радев обяви пред журналисти, че очаква са се следват вече взетите през януари решение на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) относно условията за пускане на Република Северна Македония в ЕС, както и да се отстоява българския интерес и Копенхагенските критерии за членство в Европейския съюз:

"Ако всичко това се случи, ние по най-добрия начин ще помогнем на Република Северна Македония да върви по този път", заяви държавният глава. Предвид призива на премиера Кирил Петков отново да се свика КСНС по темата за Северна Македония, Радев изрази надежда, че "заради фокусът, който е поставен от правителството върху външната политика, то няма да губи от поглед тежката социална и икономическа криза в страната".

"Очаквам този устрем и енергия, които се влагат за решаването на проблемите на Република Северна Македония по нейния път към Европа, да се прилагат в не по-малка степен за решаване на проблемите на българските граждани", каза още той.

По-рано през деня депутатът от ИТН Станислав Балабанов заяви, че партията му ще отиде на коалиционния съвет, за да разбере защо изобщо се събира той.

По думите му партията ще отиде, за да разбере защо изобщо се събира съветът. 

Според него позицията на България по темата е ясна.

Въпросът със Северна Македония предизвиква сериозно напрежение в управляващата коалиция. Непрекъснато се появяват слухове, че премиерът Кирил Петков е готов на отстъпки. Той отрича и твърди, че сам не би могъл да поеме какъвто и да е ангажимент.

Наскоро министър-председателят поиска президентът Румен Радев да свика Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС), за да се обсъди темата.

Държавният глава не се съгласи и каза, че първо трябвало да говори с Петков.

На сходна позиция са и от ИТН.

Балабанов коментира, че според него няма нужда от такова заседание.

Зам.-председателят на парламента Кристиян Вигенин от БСП заяви, че няма основание за вдигане на ветото по отношение на Северна Македония.

Според него в преговорите не е бил постигнат напредък. Вигенин се съгласи с искането за свикване на КСНС.

"На него всички да бъдем информирани на какъв етап сме, какви са предложенията на правителството, да видим има ли позитивен план за развитие на отношенията", заяви той.

На въпрос дали има напредък между преговорните групи, Балабанов заяви, че не знае. Но подчерта, че това, което виждал от страна на Северна Македония, влошавало процеса.

Съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов коментира от своя страна, че е "въпрос на национален интерес на България РСМ да бъде член на ЕС след като изпълни нашите очаквания".

"Нашите очаквания са свързани със защитата на човешките права, т.е. това са теми, свързани с базовите критерии за изобщо допускане до процедура по приемане, т.нар. Копенхагенски критерии. Към днешна дата Скопие не изпълнява тези критерии, но ако се намери в тристранните отношения между Скопие, Брюксел и София такава ситуация, в която ние да запазим и да повишим гаранциите, че подобно изпълнение ще настъпи, тогава това трябва да бъде внимателно обсъдено", коментира той.

"Ние очакваме гаранции за това, че РСМ ще промени своята конституция и тези гаранции да станат част от преговорната рамка между ЕК, ЕС и Северна Македония", заяви Христо Иванов.

Когато говорим за преговорната рамка, това означава ЕК да поеме ангажимент ние вече заедно с нея да можем да спираме процеса на преговори за Северна Македония, ако се установи неизпълнение на поетите ангажименти, обясни той.

По думите му това съществено би увеличило тежестта на нашата позиция.

За момента сме само ние срещу Северна Македония, отбеляза Иванов.

Той допълни, че сценарият, който описва, означава нашата позиция да бъде подкрепена от целия ЕС в лицето на ЕК.

Попитан дали може да има решение до края на юни, той отговори, че срокът е изключително кратък и не е оптимист, но нека да се види какво ще предложи френското председателство, както и анализът на външно министерство.

България настоява македонските българи да бъдат записани наравно с останалите народности в Конституцията на Република Северна Македония.

Искането ЕС да стане гарант за спазването на българските интереси, пък не се приема от страните членки, които не са склонни да вкарват на европейско ниво двустранни въпроси.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

36 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Boris Kamov
    #36

    Като гледам момата на снимката до заглавието, и се сещам че при Борисов имахме "калинки" а сега имаме "кирилинки" в правителството. Преоблякъл се Илия, пак в тия... :)

  2. Boris Kamov
    #35

    Явно в този сайт можеш да си покажеш ду.пето, но не можеш да го наречеш с името му. Веселяци!... :)

  3. Boris Kamov
    #34

    Интересно! Любезно и цивилизовано казах че по.рн няма място в този сайт и ме изтриха! Явно съм направил грешка... :)

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #33
  5. луд
    #32

    Явно страна член, може да наложи вето за приемане в НАТО (Турция). Защо ГЕРБ и ВМРО не наложиха вето на РСМ за НАТО. Сега ние трябва да се бием рамо до рамо с тях, а не можем да влезем в един икономически съюз. А куестион към ББ патията. Кои е националния предател? Не я разбирам политиката аз.

  6. Евроатлантизъмм
    #31

    Съдейки по думите на Тошко от днес явно няма значение какво се разбират. Чегъртането на ПП продължава

  7. paulaz
    #30

    Здpавeйтe) Kaзвaм cе Пaулa, нa 24 гoдини cъм) Бъдeщ ceкc мoдeл 18 ) Oбичaм гoлитe cнимки) Мoля, oценeтe cнимкитe ми нa ->> https://ja.cat/id398062

  8. SILENCE
    #29
    Отговор на коментар #23

    Путлер просто си ползва обичайните сталински интриги. А юръпистите му пригласят. Крайно време е от ЕК да се усетят, че камъните са изцяло в тяхната градина. И не е достатъчно официалното становище, което разпространиха, за да се прекрати лансирането на македонисти за нормално явление в 21. ек. Както путлеризмът и представителите му не са нормалност.

  9. SILENCE
    #28
    Отговор на коментар #22

    Не ти е минала опорката, БЕ! Какво по-добро разбиране от това?

  10. SILENCE
    #27
    Отговор на коментар #4

    Нашите полЮтици от статуквото са идеален пример за неспазване и лъжи пред населението на тема какво им за повядали от ЕК или ЕС, за да си избършат на.рани.те (от нарушенията и противопоставянето им) за.ници.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.