
Управляващата партия ГЕРБ в четвъртък отложи ратификацията на т.н. Истанбулска конвенция с мотива, че трябва да се проведе още по-широк дебат по темата, но пое ангажимент документът да мине през пленарната зала на парламента до края на ротационното европредседателство.
Премиерът Бойко Борисов коментира от Давос, където ще участва в Световния икономически форум, че "България ще приеме конвенцията с "резерви", така че всички да са спокойни". Той обвини БСП в двуличност, тъй като подкрепяли конвенцията навън, а в България се обявявали срещу нея и дори искали провеждането на референдум.
"Ако има референдум, той трябва да бъде ясно разписан – "за" или "против" да пребиваме жените и децата в България, защото всички останали текстове, за които говорят за трети пол, гей бракове и всичко останало, просто не фигурира в тази конвенция. И не случайно днес Армения, след Сърбия, Албания, Турция... всички са я приели. Дето се вика, и арменският поп я е приел. Аз винаги съм работил и в диалог с обществото и църквата. Надали има по-религиозен човек в държавата от мене. Така че малко да си пестят думите. Убеден съм, че ние не можем да не защитим жените и децата", каза Борисов.
"Конвенцията касае закрилата на слабите, на жените и децата. Всичко останало съм готов да го приемем текст по текст с резерви, за да са спокойни всички. Ще питам и църквата, и мюфтиите какво толкова ги смущава", добави премиерът.
Няколко часа по-рано зам.- председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов обясни на брифинг в парламента, че ще се проведе "допълнителен дебат с академичната общност, с неправителствени организации, с експерти, за да разясним всичко, което е свързано с целите на Истанбулската конвенция и възможностите, които дава".
Той обаче подчерта, че партията му продължава да е на мнение, че конвенцията трябва да бъде ратифицирана от България и очаква това да стане до края на ротационното ни европредседателство.
Новината за отлагането на ратификацията беше анонсирана първо от вицепремиера и военен министър Красимир Каракачанов, който съобщи, че вчера за пореден път е разговарял с премиера Бойко Борисов и "гласуването ще бъде отложено с няколко седмици или няколко месеца, докато този дебат в обществото спре".
Малко по-късно лидерът на "Атака" Волен Сидеров коментира от своя страна, че решението е "стъпка напред в повишаване на коалиционната култура".
"В последните седмици имаше някои скърцания между ГЕРБ и ОП, но в момента съм удовлетворен", каза Сидеров.
За разлика от левите партии в Европа БСП се обяви срещу конвенцията, а в четвъртък от партията внесоха в Народното събрание искане за провеждане на референдум с въпрос трябва ли българското Народно събрание да ратифицира документа.

В дебата през седмицата се намеси активно и църквата, която запазва традиционно мълчание по важни социални въпроси, но сега призова за масови молитви срещу приемането на конвенцията.
ГЕРБ: Конвенцията трябва да бъде ратифицирана
Цветанов съобщи, че в рамките на Българското председателство Истанбулската конвенция трябва да бъде приета.
"17-18 държави вече са я ратифицирали. До момента, в който я подложим на гласуване в парламента, държавите ще бъдат над 20", добави той.
Цветанов каза, че позицията е съгласувана с премиера Борисов и не отрече, че лидерът на партията е изпращал SMS-и до депутатите си при обсъждане на конвенцията в парламентарните комисии.
"Всяка парламентарна група има своите информационни канали, с които да може да информира народните представители. Имаме група и когато има предстоящо важно гласуване, и необходимост от допълнителна подкрепа от колеги в кулоарите на парламента, просто прочитат есемеса и влизат, за да гласуваме", обясни Цветанов.
Според него това е нормална парламентарна практика, която я има в европейския парламент и във всички развити демокрации.
"Когато има теми, по които може да се създаде определено погрешно тълкуване за разнобой в парламентарната група, съвсем закономерно и нормално е ръководството на партията и парламентарната група да информира народните представители за това какво ще предприемем в седмичната програма на НС и в това няма нищо укоримо", каза Цветанов.
В сряда конвенцията бе отхвърлена от Комисията по младежта и спорта с гласа на депутата от ГЕРБ Георги Марков и одобрена от парламентарната външна комисия. Правната комисия в НС пък вчера не успя да вземе позиция по темата и реши да я изключи от дневния си ред.
Цветанов каза още, че коалицията не е разклатена заради различните позиции с Обединените патриоти по конвенцията, защото тя не е част от коалиционното споразумение.
ГЕРБ: БСП бе обещала подкрепа за конвенцията
От ГЕРБ обвиниха БСП, че вече са дали подкрепа за ратификацията на конвенцията, а сега се разграничават от нея. Десислава Атанасова (ГЕРБ) каза, че подкрепата за конвенцията е била обещана миналата година от лидера Корнелия Нинова и депутати.
"Не разбираме защо БСП имат двойно поведение. Преди са призовавали за приемането на Истанбулската конвенция", коментира в четвъртък Цветанов.
По думите му преди са участвали активно и жените-социалистки са настоявали пред ръководството на партията да подпише конвенцията, дори това е било отразено в техния официоз.
Според Цветанов обществото много сериозно е подведено за всичко, свързано с Истанбулската конвенция.
"Не знам дали има днес човек в България, който да не иска да защитим жените и децата от домашното насилие", каза още Цветанов. "Нуждаем се от повече запознаване и информиране на обществеността за целите ѝ", допълни той.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент