Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борисов: Ако на Балканите заговорим за история, не могат да ни разтърват

България, Гърция, Румъния и Сърбия искат предсказуем и развиващ се регион

6 коментара
Снимка: БГНЕС

"Ние само четиримата, ако си заговорим за историята 30 години назад и трябва да си тръгнем на мига. Няма да могат да ни разтърват. Така че историята е за историците, а ние да се опитаме на нашите народи да им осигурим просперитет, доходи и да се радват."

Така премиерът Бойко Борисов коментира поисканата от турския президент Реджеп Ердоган ревизия на Лозанския мирен договор, за да бъдат защитени правата на мюсюлманското малцинство в Западна Гърция.

"Нашето министерство вчера също категорично каза, че сега да се връщаме към международни договори и спогодби не е никак добър тон, нито е градивно за Балканите", добави Борисов след срещата си в Белград с президента на Сърбия Александър Вучич и премиерите на Гърция и Румъния Алексис Ципрас и Михай Тудосе.

От своя страна Ципрас допълни, че "само със сътрудничество, солидарност и уважение на международните спогодби, особено на Лозанския договор, което е крайъгълен камък за Балканския регион, може да се постигне мирно съжителство, общ растеж и развитие".

Четиримата държавни лидери се обявиха за разумни, предсказуеми и развиващи се Балкани. Една от основните теми, разисквани на срещата им бе предстоящото българско европредседателство.

"Ние искаме единни Балкани с модерна инфраструктура", заяви Борисов, като посъветва колегите си да бъдат готови с конкретни проекти за региона за срещата на високо равнище по инициативата "16+1", която следващата година ще се проведе в България. 

"Искаме всичко това, което го има на Запад, да го има и при нас. Държавите да инвестират в нашия регион. Това ще стане, само когато има политическа стабилност и тук е мирно", добави още българският премиер.

Гръцкият му колега Ципрас поздрави Борисов за предстоящата неформална среща на лидерите от ЕС в София на тема "Западни Балкани" и каза, че четирите страни могат да изиграят много важна роля за развитието на региона.

"2018 трябва да бъде годината на Балканите", допълни гръцкият министър-председател. 

За важността на сътрудничеството между четирите страни говори и президентът на Сърбия Александър Вучич. Той цитира архивен документ от Уилям Гладстон, в който бившият министър-председател на Обединеното кралство казва, че страните в региона трябва да имат много близко сътрудничество помежду си и само така ще могат да намалят външните заплахи.

Вучич благодари на останалите лидери от формата за придадения от срещата силен европейски дух в Сърбия и съобщи, че сред обсъжданите теми е и интеграцията на страната по пътя ѝ към ЕС. Той получи категоричната подкрепа на колегите си за това, като единодушно бе отбелязано, че присъединяването на Сърбия към Евросъюза ще допринесе за целия балкански регион. 

Министър-председателят на Румъния Михай Тудосе допълни, че по този въпрос останалите три страни могат да помогнат: "Четирите ни държави имат своите предизвикателства, но няма нито един проблем, за който да не може да се намери решение."

По думите му четиримата лидери обсъждат и възможностите за по-чести регулярни срещи помежду си, които да водят до важни и положителни решения за бъдещето на региона.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #6
  2. Дядо ми Петър
    #5

    "Просперитет за народите". Стабилност за Рапона и бандата му, за да могат още дълго да ни будалкат, лъжат и крадат ли, крадат. А ние да си спим ли, спим. Докога бе, братя?

  3. rotos
    #4

    Не искал Борисов да се връщаме към международни договори и спогодби. И на комшиите мед им капе на душиците. Сърбия въздъхна с облекчение – Западните покрайнини я устройват на 100 процента. Гърция – също, Егейска Тракия си остава гръцка, Румъния си трае за Северна Добруджа – и тя доволна. Като стана президент жельо заяви на всеослушание, че България немала териториялни претенции към съседите си. Сега Борисов също успокоява комшиите, че се отказваме от ревизия на Ньойския договор. Изобщо нашите "водачи" раздават българска земя с широки шепи. Трибунал требва, но нема кой да го направи.

  4. milan
    #3

    По време на гостуването си в Белград,на гостите бе показано писмо,което се пази в сръбски музей,от Гладстон,в което той препоръчва на сърбите да допринесат за мира на Балканите,като им гласува доверие на фактор,на стабилността в този регион.Но,това писмо вече отдавна е изгубио своя смисъл,тъй като Сърбия е агресор и катализатор на нестабилност на Балканите,под командването на Русия,независимо,какво говори Вучич.

  5. milan
    #2

    Задачите,кото са си поставили са добри,но трудни за изпълнение,имайки предвид националшовинизма на сърбите,от който те скоро няма да се откажат.Вучич се изживява,като "лидер в региона",макар че смекчава тона,според обстоятелствата.Сърбия бе агресор във войната в бивша Югославия,участва в два пуча,заедно с Русия-в Черна гора и в Македония,с цел- убийството на Джуканович и срещу Заев,за да предотврати влозането на тези страни в НАТО.Сърбия не може да бъде неутрална,тъй като има руска база-Ниш и наскоро

  6. dimitardi100
    #1

    Браво ! Много добра инициатива на България, създаваща мир и просперитет ! Поздравления !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.