Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борисов пред шефа на НАТО: България не е троянски кон на Русия

Премиерът иска диалог с Москва и по-малко военно присъствие в Черно море

22 коментара
Йенс Столтенберг и Бойко Борисов, сн. БГНЕС

България не само, че не е троянският кон на Русия в НАТО, но е и най-дисциплинираният съюзник на Алианса, каза премиерът Бойко Борисов след среща с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг в София.

"Искам да се знае, че главният секретар е тук по покана, която е отправена преди много месеци - много преди да се знае, че премиерът Медведев (бел.ред. на Русия Дмитрий Медведев) ще идва в понеделник. Второ, по енергийни проекти не сме разговаряли, такива не са поставяни. Казвам го заради много интерпретации по тази тема“, посочи Борисов.

Темата за доверието към България в НАТО отново стана актуална, след като преди ден президентът Румен Радев коментира преди регионален форум на НАТО, че България сама трябва да решава бъдещето на "българските енергийни проекти" и призова правителството да материализира визитата на руския премиер Медведев, а не да ставаме заложник на чужди интереси.

"България иска и търси диалог с Русия, но в същото време трябва да сме максимално силни, за да можем да сме с превес в разговора", добави той.

Премиерът припомни, че е бил против участието на военни сили на НАТО в Черно море, защото България е една от страните в ЕС с развит туризъм, който носи над 12% от приходите ни. 

"Поради тази причина не е изгодно за България да минават военни кораби и катери около българските пристанища."Затова ние с ген. секретар се обединихме около идеята максимално да използваме силата на дипломацията, взаимните си връзки и възможности, за да не влезнем във военна надпревара във въоръжението", допълни Борисов. 

След кризата в Керченския пролив НАТО разширява присъствието на свои кораби в Черно море. България обаче ясно не е привърженик на подобна тенденция. 

Столтенберг: Не искаме Студена война, но руските ракети са опасност

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг от своя страна открои като едно от най-сериозните предизивикателства за сюзниците нарушването на договора за спиране използването на ракети със среден и малък обсег от страна на Русия.

"Ние не искаме да има нова студена война и затова призоваваме Русия да спазва този договор", каза генералният секретар на НАТО.

Той посочи, че тези ракети, с които разполага Русия, могат да достигнат европейските градове, трудно се откриват и могат да се използват във въоръжен конфликт.

"Същевременно обаче трябва бъдем подготвени за един свят без този договор и с наличието на руски ракети", заяви генералният секретар на НАТО.

"Трябва да бъдем подготвени за свят, в който Русия може да разположи своите ракети навсякъде", добави той.

Традиционно Столтенберг посочи, че високо се оценява лоялността и ангажимента на България към Алианса и посочи, че страната ни допринася към сигурността с участието в различни мисии и операции на НАТО, има стратегическа роля в региона на Черно море и допринася в борбата с тероризма.

По-късно Столтенберг разговаря и с държавния глава Румен Радев. В началото на срещата президентът каза, че "България е силно ангажирана да продължи да увеличава ролята си на стълб на сигурността и стабилността на Балканите и в Черноморския регион, като води открита, конструктивна и разумна политика, и като полага усилия да развие съвременни отбранителни способности, напълно съответстващи на позицията на НАТО за отбрана и сдържане". 

Шашмата с военния бюджет или как "нашата скромност стана вече прословута"

Основна тема на срещата за пореден път е била бюджетът за отбрана. България пое ангажимент да отделя 2% от Брутния си вътрешен продукт за отбрана, но все още не го е изпълнил.
 
Борисов обаче постигна "пробив" в статистиката и съвсем скоро страната ни ще може да обяви, че е изпълнила целта.
 
"Една критика имаше Столтенберг към нас и тя е, че където се отчитат разходите за тези 2%, ние не сме включили пенсиите за военнослужещите. Сиреч, нашият процент е по-голям, а отчитаме по-малко. Тоест, нашата скромност стана вече прословута“, каза Борисов.
 
"Вие заявихте, че сте готови да отчитате всички разходи за отбраната , защото така се получава пълна картина какво се инвестира в тази област", добави генералният секретар на НАТО след срещата. 
 
Въпреки  коментара на Борисов е безспорен факт, че България е само консуматор, а не източник на сигурност. 
 
Страната ни пое ангажимент да отделя по 2% от БВП за отбрана още на срещата на НАТО в Уелс преди  пет години години и оттогава не е направила много, за да го изпълни. Малкият бюджет сам по-себе си обаче не е най-големият проблем, а това, че разходите за отбраната почти изцяло отиват за текуща поддръжка и заплати. 
 
Българският бюджет за отбрана се движи през последните години в рамките на 1.2 - 1.5%, но страната ни разчита на различни шашми, за да заблуди партньорите си в НАТО и собствените си граждани, че сигурността е приоритет. Последният трик е да смята в бюджета за отбрана планирани средства за модернизацията на армията, които е предварително ясно, че няма да бъдат усвоени.
 
Ако България включи в статистиката и средствата за пенсиите на военните, ще изпълни изискването на НАТО, но това няма да означава, че българската армия е станала по-модерна.
 
Проблемът с нежеланието да се отделят средства за отбрана е актуален и в много други страни членки на НАТО. Влизането на Доналд Тръмп в Белия дом и отказът му САЩ да издържат целия Алианс обаче промениха коренно ситуацията. Това наложи някои страни реално да увеличат разходите, а други да обявят, че ще направят това в бъдеще.
 
"Влагам цялото си сърце и душа да помагам..."
 
В петък Столтенберг коментира, че в "един все по-несигурен свят, трябва да инвестираме в нашата сигурност". В тази връзка той приветства факта, че България е започнала да инвестира повече в отбраната.
 
Борисов от своя страна припомни, че правителството е взело решение да закупи нови изтребители и бронирани машини.
 
"И това, че парламентът взе решение за модернизиране на армията, за нов многоцелеви самолет, за кораби, за бронирани машини, изважда България на съвсем различно ниво в НАТО. Ние сме надеждна страна и в състояние да води сериозни военни действия държава. Дай Боже да не се наложи – влагам цялото си сърце и душа да помагам в тази сфера“, коментира той.
 
 
Проектите се точат от години и все още не са завършени. Най-близо до успешен край е този за покупката на нови изтребители, след като парламентът взе решение да преговаря със САЩ за изтребители F-16. 
 
Румен Радев пък припомни националия план за повишаване на разходите за отбрана на 2 процента от БВП до 2024 г.,
 
"Продължаваме да участваме и да сме домакини на все повече учения, за да усъвършенстваме подготовката си и така важната оперативна съвместимост, отбеляза държавният глава, като добави, че се цели ефективно използване на ограничените ресурси. Затова и сме съсредоточени върху развитието на съвременни отбранителни способности и върху подобряване на готовността ни за реакция, устойчивостта, логистиката, мобилността и оперативната ни съвместимост", посочи президентът. 
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. перо
    #22

    Добре, че спази протокола и си говори`на български, щото вижте го г-н президента,не спази протокола и сега...

  2. andrei
    #21
    Отговор на коментар #19

    Достатъчно е човек да и погледне лицето, за да направи извода, че е отишла в чужбина с единствената цел да си сложи една чуждестранна фамилия.Нямам никакви илюзии спрямо която и да е от жените, уж издигнати за равноправие от ГЕРБ, а всъщност безлични, послушни и ограничени.Нямам по принцип илюзии вече.

  3. PETER
    #20

    Прав е, България не е троянски кон, а троянски слон на Русия.

  4. Vidco91
    #19

    Патологичен лъжец, при това много заразителен. За Цветанов, Дончев и сее не се учудвам, но... даже иначе хрисимата им еврокомисарка Мария Габриел--която професионално уж се бори с фалшивите новини на европейско ниво--завчера имаше неблагоразумието съвсем спокойно да заяви в предаването на Цветанка Ризова "Лице в лице", че евродепутатите на ГЕРБ гласували за Лаура Кьовеши - ОПАШАТА НАГЛА ЛЪЖА, в пълен синхрон с патологията на нискоинтелигентния охранител от Банкя!

  5. edin.drug
    #18

    Правилно е предложението на Мони Паси - ние трябва да бъдем защитени от най-големия агресор в региона, Путлеристан. А ако всяко решение се взимаше с референдум - още да сме си под падишаха (който още щеше да е такъв, в случай че се бяха допитали до турския народ).

  6. иху,у,у,у
    #17

    ОТВОРЕНО ПИСМО
    До министър-председателя на Руската федерация, г-н Медведев
    Копие: до посолство на Руска федерация в България
    до Българска свободна телевизия
    до БНТ, Нова тв и бТВ
    Г-н Премиер,
    Ваше превъзходителство,
    След като председателят на Атлантическия клуб в България - Соломон Паси, публично призова НАТО да разположи ядрени оръжия на Балканите, насочени срещу Русия, считам, че е мой граждански дълг да уточня:
    - Българският народ не е питан на референдум с информиран избор дали е съгласен

  7. ARROGANT
    #16

    № 13. Dedoto\"Боко мисли\"По-кратък виц от тоя не бях чел! Много смешно, но и много тъжно!

  8. Miau
    #15

    КВО ДА КОМЕНТИРАМ БЕ ХОРА? Журналята свикнаха да се крият зад нашите коментари и да ги крадат.Преди малко погледнах българската Свободна Европа- турили какво читателите казали за изцепките на льотчика! Това се казва иновация! А те какво казват?Със страхлива журналистика, която нищо не смее да каже ни за българския президент, ни за мириканския, доникъде няма да стигнем.Навремето тази професия е била привлекателна за асове, сега са някакви ограничени страхливци.

  9. Ощавен маркиз
    #14

    Хо-хо. Според менека требе МИГновено да бегаме от НАТО и да си са присъединиме отново къмто Варшафския дагаВОР... Ама, де го него? Жаль. А щехме с такъва радостЬ да даваме не 2 ами 20 пърсентя от бюджетя си; да си гледаме само савецки фильми и ... да са готвиме да удариме "османлийте и византийците" изненадващо и изотзаде. Кви времена беха, а сегиз, полная скука.

  10. Dedoto
    #13

    А Боко мисли ли, че шефа на НАТО му е повярвал!?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.