"Една много точно разбита, ясна справка с договорите, подписвани за газа", ще бъде дадена още утре или в понеделник на главния прокурор Борис Велчев, заяви в четвъртък пред журналисти министър-председателят Бойко Борисов, вбесен от думите на бившия енергиен министър Румен Овчаров, че е нужна операция "Плямпачите".
При Велчев вече е проектът за АЕЦ “Белене", определен от Борисов като ярък пример на корупция, и за хидровъзел “Цанков камък“ нашумял с пътя за над 200 млн. евро и милионния хонорар на лидера на ДПС Ахмед Доган. Към момента няма повдигнати обвинения.
Борисов се е запознал с “цифрите и точките“ в контрактите на “Булгаргаз“ и определи като “измишльотини“ твърденията на Овчаров, че България ще загуби 7 млрд. долара само от задействането на клаузата “плати или вземай“ за стари договорени, но неизползвани количества газ.
Премиерът заяви, че предприема тези действия заради призива на Овчаров чрез медиите да направи операция "Плямпачите".
“Мисля, че тази операция ще завърши с много тежко обвинение към някой от тези, които са подписвали тези договори“, заяви Борисов.
Подписи под газовите споразумения от българска страна на 18 декември 2006 г. положиха тогавашният зам.-министър на икономиката и енергетиката Валентин Иванов като председател на съвета на директорите на “Булгаргаз“ и главният изпълнителен директор на дружеството Кирил Гегов.
Румен Очваров, който всъщност бе "архитектът" на новия контракт, сключен по настояване на "Газпром" преди изтичането на предишното дългосрочно споразумение, не е подписвал нито един документ. Новият договор доведе до повишаване на газовите тарифи два пъти годишно и намаляването на бартерните обеми, които “Газпром“ даваше на България вместо транзитни такси.
На въпрос дали и Румен Овчаров трябва да бъде разследван заради договорите с газа, премиерът отговори, че "не може да даде такива квалификации".
Висш руски политик "командирова" Борисов за преговори в Москва
По-рано през деня заместник-председателят на руската държавна Дума Валерий Язев съобщи, че Русия очаква посещение на премиера Бойко Борисов в Москва на 15 юли за обсъждане на енергийните проекти. Това той каза по време на видеоконференция с български медии.
В отговор на запитване на Mediapool за програмата на визитата, от Външно министерство в София бе отговорено, че такова посещение засега не е планирано.
Това едва ли е изненадващо, като се има предвид, че наскоро руснаците бяха "командировали" за разговори в Москва и вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков, а после се разбра, че такива въобще не са били насрочвани.
Най-вероятно руснаците са задействали познатия сценарий за натиск върху София, чрез инсинуации и полуофициални информации, целящи да вкарат българските медии и най-вече българските политици в нескончаем режим на обяснения, опровержения и взаимни обвинения.
Язев каза още, че ако България замрази проекта АЕЦ "Белене”, Русия няма да търси други компенсации, освен предвидените в договорите, и няма да предприема други действия.
Русия не е получила официален отказ от София нито за АЕЦ "Белене", нито за "Южен поток" или "Бургас – Александруполис", каза Язев, който е президент на Руското газово общество и известен като "главен лобист" на "Газпром". Той призова за по-ясна позиция от страна на България.
Преди три седмици премиерът Бойко Борисов вся смут с изявленията си за отказ от петролопровода "Бургас – Александруполис" и замразяване на "Белене", довели до коментари в руските медии, че България е нанесла сериозен удар върху руските енергийни проекти на Балканите.
Официална реакция на Москва обаче така и не последва, ако се изключат маневрите на шефове на "Газпром", които първоначално заявиха, че България може да бъде заменена с Румъния за газопровода "Южен поток", но малко след това казаха, че България още е в проекта.
В отговор на въпрос Язев посочи, че дългосрочни договори за доставка на руски газ не са сключени по вина на България. Политиката на руската компания "Газпром" е да сключва дълготрайни договори със страните, на които доставя газ и такава е и позицията ѝ по отношение на България, каза зам.-председателят на руския парламент, без да навлиза в подробности.
Искаме премахване на посредниците и по-ниска цена
Според енергийния министър Трайчо Трайков все още има шанс за по-изгодно договаряне с Русия на цената на природния газ. Трайков се надява българският интерес да бъде добре защитен при подновяването на договора за доставка на газ, който изтича догодина
Борисов съобщи, че в четвъртък в "Газпром" ще отиде делегация с български експерти. "Ще договаряме, поставили сме си условията, знае се, че искаме да махнем и посредниците, знае се, че искаме да постигнем по-ниска цена на газа и тя е взаимноприемлива", изтъкна Борисов.
Запитан доколко е възможно да договорим газ без посредници, той отговори, че "не вижда защо между две държавни компании трябва да има посредник, но нека да оставим с премиера Путин, ще разговаряме, ще имаме някакво общо мнение, след като експертите се срещнат".
Борисов смята, че ще се разбере с Путин
Добросъседството, приятелството между държавите, е едно, а да защитиш интересите на българските граждани е дълг на всеки политик, както премиерът Владимир Путин си защитава руските интереси, ние сме длъжни да защитим нашите интереси, заяви още Борисов.
Той е уверен, че в определен момент ще се разбере с Владимир Путин за "баланса на интересите между двете държави".
Първата среща на Борисов като министър-председател бе именно с Владимир Путин на 1 септември 2009 г. в Гданск. Това стана месец след формирането на новото българско правителство, което замрази големите енергийни проекти, за да им направи анализ и ревизия.
Според руски официални агенции, тогава Путин е поискал от Борисов "възможно най-бързо" решение за съвместните енергийни проекти.
Към днешна дата проектите не са размразени, тъй като България няма пари за АЕЦ "Белене" и иска да намери западен инвеститор, какъвто засега липсва. За "Бургас-Александруполис" се чака екооценка, но Борисов вече предвиди, че тя ще е негативна. Преговорите за "Южен поток" продължават, но без видим напредък.
Пак на неформалната среща на 1 септември м.г., Путин е казал на Борисов:"Ако по някакви причини вашето правителство приеме, че някой от проектите не е в интерес на България, аз съм уверен, че няма да има никакви проблеми в нашите отношения. Ще обсъждаме този проект, който решите. Русия ще реши проблема по друг начин, а ние с вас ще намерим други проекти за сътрудничество."
Оттеглянето на България от петролопровода "не е трагедия"
Зам.-председателят на руския парламент повтори в четвъртък пред българските медии, че проектите за АЕЦ "Белене", "Бургас-Александруполис" и "Южен поток", са важни за България и ще я превърнат в страна, която пренася и изнася енергия и енергийни ресурси. Според него след няколко години на Балканите ще има недостиг от електроенергия в размер на четири гигавата. Дефицитът на газ и петрол в целия свят нараства, отбеляза той.
По думите му за Русия не е трагедия, ако България може да се откаже от "Бургас-Александруполис", това щяло да даде предимство на Турция и да лиши България от печалби от транзита на нефт. Язев каза, че България ще печели по 2.4 млрд. евро годишно от транзита на нефт. Според официални данни обаче България ще печели най-много 30 млн. евро годишно – сума, която е далеч по-малка от приходите от туризъм, а този отрасъл може да се окаже най-силно засегнат от евентуално замърсяване и петролни разливи, ако проектът се реализира.
Енергийният експерт Атанас Тасев репликира, че "Бургас-Александруполис" няма бъдеще и причина за това не е толкова нежеланието на българската страна, а защото трасето минава през територии по "Натура 2000", което според европейското законодателство е недопустимо. Тасев допълни, че със старта на проекта за транзитен петролопровод с Турция, Русия вече е отписала проекта и че единственият губещ ще бъде Гърция.
По оценка на български експерти, печалбата от проекта за България няма да бъде повече от 30 млн. евро годишно, посочи той. Според него АЕЦ "Белене" и "Южен поток" ще бъдат изпълнени.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
81 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
©Ганий
Така ще го изработят, че чак свят ще ни се завие.
Прехвърлянето на документи към прокуратурата става много удобен начин да се замитат под килима неудобните въпроси.
.
Мдааааааааа........
Така ще го изработят, че чак свят ще ни се завие.
Пред нашия блок вече минава тръба. Ако искаш можеш и за нея да се вържеш.
Davai vse taka, no napravi reformi v darjavnata administrazia i svali osigurovkite.
След като е напълно ясно,че газ от другаде, освен от Русия не се внсася в достатъчни количества и няма как това да се промени, ЗА КАКВО ИДЕ РЕЧ??!!ОТ КЪДЕ ДРУГАДЕ ЩЕ СИ ВНЕСЕМ, СЛЕД КАТО ЦЯЛА ЕВРОПА ВНАСЯ ОТ ТАМ? КАТО НИ Е СКЪПО, ДА СИ КУПИМ ОТ НЯКОЙ ДРУГ, АКО НЯМА ТАКЪВ ПОНЕ ДА НЕ ПЛЮЕМ КОНТРАГЕНТА ЗАЩОТО СЛЕД ТОВА, ЩЕ СМЕ ПАК НА КИЛИМЧЕТО.
Не ми е известен (аз съм парий) енергийният експерт Тасевр но ако е като енергийния експерт-предсказател Гамизов...