Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борисов "европеецът" или Борисов "патриотът"? Скопие ще трябва публично да се покае

17 коментара
Бойко Борисов и Зоран Заев, сн. БГНЕС, архив

Скопие към момента няма желание, а и време, за да изпълни българските условия за придвижването му към Европейския съюз. Въпреки това има шансове да постигне целите си и те са в ръцете на премиера Бойко Борисов. 

След като правителството на Борисов се провали да регулира двустранните отношения с яловия Договор за добросъседство от 2017 година, заложи червените си линии в приетата единодушно от парламента миналата година рамкова позиция. 

Още тогава бе ясно, че няма македонски политик, който да плати политическата цена за приемането им в този вид. 

В отговор Скопие предприе тактика да не обръща никакво внимание на българските искания и да се изкарва жертва на шантаж от София. През това време вицепремиерът и Красимир Каракачанов периодично се караше на македонците - поведение, което се ползва с голяма популярност в България и осмисля съществуването на партията му ВМРО, а премиерът Бойко Борисов и външната министърка Екатерина Захариева бяха "по-доброто лице" на двустранните отношения. 

Така се стигна до сегашната деликатна ситуация, в която България може да се окаже единствената пречка за придвижването на Северна Македония към Европейския съюз. Това е един от приоритетите на германското ротационно председателство и въобще не е ясно дали ако този шанс бъде изпуснат, пак ще се отвори вратата за Скопие, тъй като някои страни имат резерви към разширяването на ЕС. 

Безспорно българските национални интереси изискват приемането на Северна Македония в ЕС и македонските управляващи добре знаят това. Наясно са и с натиска на германския канцлер Ангела Меркел към смятания за неин "любимец" Бойко Борисов. Това им дава основание да отказват каквито и да е било отстъпки към България. Поведение, което силно контрастира с компромисите, които направиха към Гърция, включително смяната на името и отказа от исторически заемки.

Миналия месец премиерът Зоран Заев прехвърли на Бойко Борисов цялата отговорност за процеса и евентуалната вина за провала му. 

"Аз обаче не мисля, че моят приятел и български колега Бойко Борисов или българският народ споделят тази позиция (за вето – бел. ред)", каза Заев.

Ако Борисов влезе в удобната роля на човека, който решава проблемите на европейско ниво, той рискува много. 

Първо, общественото мнение в България е на категорична позиция, че София не трябва да прави никакви отстъпки на Скопие, и второ – той ще постави под въпрос отношенията си с коалиционните партньори от ВМРО. Борисов вече даде заявка, че очаква да продължи да управлява с тях, а хората на Каракачанов няма да приемат загубата на основната им предизборна тема. 

Освен това ще натрупа негативи и по линия на продължаващото противопоставяне с президента Румен Радев, който се очертава като основния опозиционен стълб, и поддържа постоянна позиция срещу каквито и да е компромиси спрямо Скопие. 

Така че за да обяви Борисов "пробив", ще трябва да представи смяната на българската позиция в някакъв по-приемлив вариант. 

Страната ни в последните дни поддържаше официална позиция, че условието да одобри началото на преговорите е Северна Македония да признае българските основи на езика и народа си. Към момента изглежда почти невероятно македонските управляващи да признаят, че македонският език и идентичност имат българска основа.

И ВМРО, и президентът Радев, настояват България да подпише анекс към Договора за добросъседство, което трудно може да се случи до края на годината, когато свършва германското председателство на ЕС.

По-вероятно е българските условия да бъдат заложени в преговорната рамка, което засяга само страните членки. 

Външната министърка Екатерина Захариева във вторник се съсредоточи в три основни въпроса: 

Скопие да гарантира, че името "Северна Македония" изключва териториални претенции към България, да се съгласи на решение по въпроса за езика и да изключи каквито и да е претенции за македонско малцинство у нас. 

Очакванията са че Скопие може да си позволи да отговори на първите две условия, като се приеме формулировката от 2017 година "официален език на Република Северна Македония", но изискванията за малцинството ще са по-сложни. 

При всички положения обаче Борисов ще се нужда от нещо повече и то е от публично признание на Скопие. 

Нещо, което към този момент македонските управляващи избягват, но ще е ключово за решението на Борисов в коя роля да влезе – на проевропейския политик, на който Берлин може да разчита, или на строгия пазител на историята, която ще му донесе печалба в България. 

Иначе, както и да се развие въпросът, заради неумелото, непоследователно и противоречиво поведение на правителството си, България вече изгуби най-важното – доверието на македонските граждани. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. SILENCE
    #17
    Отговор на коментар #16

    мицооУ, я не говори за достойнство,МА! Рашите са откраднали името си Рус по време на царя им Петър, когато решили да се оформят като държава, т. е. чак през 18. век. А сталинистите са оформили настоящия цирей около средата на миналия век.

  2. Мица
    #16

    От Втората Световна до сега броят на страните в света се е увеличил двойно. Сменят се имена, флагове, столици, официални езици. Една-две от тях възмущават 85% от българите (според неясни проучвания с неясен въпрос обаче)....

    Едната е Македония. Била част от друга държава, македонците подтиснати, съчувстваме значи. Не ни възмущава най-дълбоко. Но самостоятелна, даже ограничено? Как може, как смеят! И език казват,че си имат, и си го наричат някак си! Никога! И пропагандата им ги настройвала поради

  3. SILENCE
    #15

    Ха-ха-ха! Сбъдна се това, с което се присмивахме на т. нар. председателство на мутроидите! Съсипаха ссср-то с престараването си, точно, защото са функционални идио.ти по принцип, а за последните 30 години - вече и генетично. Вижда се в младата /само физически/ "смяна". Та със съсипването на ЕС щяло да им е трудно, ако не привикат аверите от другите балкански територии = основна идея на "председателството". Сега, ако меркелката и болшевикът Манфред вебер се доолеят и приемат сталинистите = македонци,

  4. Филка Русофилка
    #14

    АТЛАНТИЧЕСКИ СЪВЕТ НА БЪЛГАРИЯ:
    - Република Северна Македония все още не е готова да започне преговорите за членство в ЕС;
    - Атлантическият съвет на България препоръчва на кабинета София да не дава безусловно съгласие на Скопие.

    „Атлантическият съвет на България (АСБ) последователно и категорично винаги е подкрепял желанието на Република Северна Македония да стане член на НАТО и стремежа ѝ да бъде част от ЕС.

    АСБ припомня, че всяка страна, която е кандидат за член на нашето европейско семейство,

  5. Филка Русофилка
    #13

    2. Никaкъв „нaтиcк“ нe мoжe упpaжнявa гepмaнcкaтa кaнцлepкa Aнжeлa Мepкeл, тъй кaтo тя oтличнo знae, чe гepмaнcкият литepaтуpeн eзик ce e пoявил 7-8 вeкa cлeд бългapcкия литepaтуpeн eзик, вкл. и нa тepитopиятa нa Мaкeдoния, кoятo e билa чacт oт Бългapcкoтo цapcтвo oщe oт 7 вeк. Cпopoвeтe ни ca вътpeшни paбoти и вcякo чуждo пocpeдничecтвo тук e нeумecтнo, кaктo би билo нeумecтнo пocpeдничecтвo нa Бългapия в eзикoви и иcтopичecки cпopoвe мeжду Гepмaния и Aвcтpия. Мaкap чe бългapи ca нaceлявaли Бaвapия

  6. Филка Русофилка
    #12

    1. Пpи бългapитe „eвpoпeeц-пaтpиoт“ нe e oкcимopoн кaктo „pуcoфил“-„пaтpиoт“ (нeщo кaтo „дъpвeнo жeлязo“). Зa нac eвpoпeeц и пaтpиoт тpябвa дa ca кaтo cинoними. В кpaйнa cмeткa Eвpoпa e кpъcтeнa нa дpeвнaтa бългapcкa тpaкийcкa peкa X’eбpoc. Мнoгo пo-къcнo, пpи възниквaнeтo нa гpъцкaтa aзбукa пpeз Cpeднoвeкoвиeтo, пpoизнoшeниeтo нa тoпoнимa e пoгъpчeнo нa Eвpoc и тaкa e нaлoжeнo oт нaшeнcкитe гpъкoмaни. Цapят нaкapa eвpoпeйцитe дa ни гo нaпишaт нa eвpoпeйcкитe бaнкнoти, зa дa гo нaучим, нo нaшeнcки джeндъp-„eвpoпeйци“ пpoдължaвaт дa ce инaтят;

  7. Pavlova
    #11

    Странно, че не се повдига въпроса за българско малцинство в СРМ. Дадохме над 100 000 паспорта на декларирали се за етнически българи от СМР. Мълчание и от двете страни.

  8. Entdecken
    #10

    Майкопродавеца Венко Марковски сменил буквата "я" с "j" и ето ти македонска азбука. Смешни хора - всичко им е измислено навън но уж си го били обичали. А можеш ли да разбереш какво мисли обикновения човек след като по медиите са само разни руски сърбомани и не признават присъствието дори на един българин там което е абсурдно. И както тук водещите фигури в политиката до скоро носеха руски малки имена и там е същото само че с сръбски имена...

  9. 1107a
    #9

    бойку ще защити категорично националните интереси, няма да направи никакъв компромис с българската история и идеали и ще приеме безусловно всички македонски искания имитафете; което ще е поредната невиждана победа на всички дипломатически сражения и безспорен испех за българската дипломация и правителство. Гаранция!

  10. Dim
    #8

    Нито е "европеец", нито е "патриот"! Той си е един прост негоден за нищо НЕГОДНИК!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.