Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борисов иска България да стане основен газов транзитьор за Европа

8 коментара
Борисов иска България да стане основен газов транзитьор за Европа
  • Карта на планирания газов хъб

Очаква в хъба край Варна да влиза руска, азерска, туркменска, румънска и българска суровина

България има амбиция да стане основна транзитна страна за газовите доставки за Югоизточна и Централна Европа, заяви премиерът Бойко Борисов в интервю за "Дойче веле". По думите му това може да стане с реализацията на проекта за изграждане на газоразпределителен център "Балкан“, който се планира да бъде край Варна. Намеренията са в него да постъпва руски, азерски и туркменски газ, както и суровина от местни и румански находища.

Борисов припомня, че проектът за газовия хъб и неговото финансиране се разработват от правителството на България съвместно с Европейската комисия.

В Началото на декември в София бе подписано споразумение с Брюксел, съгласно което Европейската комисия ще се включи в разработването на търговска концепция, бизнес и финансов план за създаването на газов хъб "Балкан" в България. Анализът се очаква да е готов идната пролет и през май 2016 г. в София да се състои инвеститорска конференция, на която да бъдат покани потенциални кандидати да участват в проекта за строежа на газоразпределителния център и за изграждане на вътрешни транзитни мрежи и връзки към съседните държави.

Според българските власти строителството на газовия хъб ще способства за частичната диверсификация на доставките на газ в страните от ЕС. От газохранилищет осуровината ще отива към потребителите в България, Румъния и Сърбия, а още около 43 милиарда кубически метра се планира да достигат до Централна Европа, допълва изданието.

За захранването на хъба реално към момента България може да осигури само 1 млрд. куб. м азерски газ от каспийското находище "Шах Дениз ІІ", които вече са договорени с "Булгаргаз", но първоначалните планове бяха те да са за вътрешното потребление на страната и намаляване на зависимостта ни от руския природен газ. В последствие обаче тези количества бяха вкарани от премиера в газовия хъб, където той се надява да влизат и руски доставки. Един от вариантите е това да става по съкратено трасе на "Южен поток" по дъното на Черно море, друга възможност е това да става по досегашния маршрут през Украйна и Румъния като се вдигнат сегашните около 3 млрд. куб. м годишно вътрешни доставки. Капацитетът на транзитната ни мрежа е 18-19 млрд. куб. м, а реално се използват едва 16 млрд. куб. м за пренос на руско синьо гориво до Турция, Гърция и Македония през българска територия.

Кабинетът очаква и газоразпределителният център да се захранва през междусистемната гарова връзка с Гърция, чийто строеж се планира да тръгне през октомври 2016 г. с капацитет от 3.5 млрд. куб. м годишно, за който обаче се планира да се вдигне до 20 млрд. куб. м. Очакванията са през тази тръба да постъпват допълнителни количества азерски газ чрез Трансанадолския и Трансадриатическия газопроводи. Планира се също от там да се вкарва и втечнен природен газ от гръцките терминали за регазификация на втечненото гориво. За конкретни количества обаче все още не може да става въпрос. Работи се и по строеж на газова връзка с Турция, който обаче не е ясно кога ще бъде реализиран.

По-солиден газов добив у нас се очаква да има в дълбоките води на Черно море, които обаче тепърва се проучват и преди десетина години надали ще започне реалното ползване на залежите. У нас може да идва и румънски газ, но за целта трябва подобряване на техническите характеристики на изгражданата в момента връзка между Русе и Гюргево с компресорна станция в северната ни съседка, за което тя разчита на еврофинансиране. Хипотетично румънски газ може да влиза у нас и през морето, тъй като разработван в съседните черноморски води терен и близо до българското потенциално находище "Хан Аспарух". В проучването и на двете територии участва австрийската ОМВ и при достатъчно далновидност може да се използва близостта им и необходимостта от строеж на инфраструктура за ваденото на газа от българските води и по нея да влиза и румънски газ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Косьо Генчев
    #8

    "Борисов иска България да стане основен газов транзитьор за Европа" Аз, пък искам Солунската митница! Ако може и златните мини на Соломон!!! А бе, на тоя няма ли най-сетне да си му издадат жълта книжка?!

  2. Дядо ми Петър
    #7

    "Борисов иска България да стане основен газов транзитьор за Европа" Аз пък искам баба ми да беше трамвай.

  3. П. Стоянов
    #6

    НЕ Борисов иска България да стане основен газов транзитьор за Европа а ПУТИН, защото за него България е ЧАСТ (с тези червени тикви на власт) от РФ. А надупения заради "освобождението" ни от Русия според Боко-тиквун България започва да ТАНЦУВА ЧЕСТУШКИ. По команда. От Азия.

  4. severin
    #5

    Пълни глупости.

  5. Мони_deactivated_1480055728
    #4

    В Кипър е открито открито огромно находище. Други държави от близкия изток също имат. За това, твърдо е решено в крайбрежието на Гърция да има платформа за втечнен газ LNG и от там да получаваме. В заключение -Нито ние, нито Европа ще имаме потребност от \\\"Южен поток\\\"!

  6. Мони_deactivated_1480055728
    #3

    Като цяло схемата не е реалистична, защото някой е дал задачата да се раздуят количествата ,които ще транзитираме навън, за сметка на възможностите на интерконекторите да получаваме газ. Не, ние няма да даваме газ на Гърция, защото през нея минава ТАП и ТАНАП.Румъния -аналогично-има и връзки със съседи. Централна Европа, надали ще ни моли за 42 милиарда. Днес, Полша иска \\\\\\\"Северен поток-2\\\\\\\" да мине през нейната територия към тази част на Европа.Турция също има ТАП и ТАНАП И кипър е бЛИЗО. "Голям залък лапни, голяма дума не казвай "!

  7. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #2
  8. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Днес Газпром отказа да купува вече по 10 милиарда/годишно от Туркменистан.http://www.finanz.ru/novosti/birzhevyye-tovary/gazprom-otkazalsya-ot-pokupki-turkmenskogo-gaza-1000983416Туркменистан е най-големият, след руския износител, на природен газ в страните от бившия Съветски съюз. Страната, според Ройтерс, изнася годишно 30-35 милиарда кубически метра. метра газ за Китай, малки количества газ отиват в съседен Иран.Така, че е реалистично да стигне и до нас през Украйна! Някои личности в енергетиката трябва да се изхвърлят за да тръгне по добре работата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.