Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борисов иска още инвестиции от САЩ, а бизнесът – по-добра среда

Превъоръжаването е стратегическо партньорство, а "магистралите, докът ги строиме, отесняват и се изхабяват"

4 коментара
Борисов по време на срещата си с американския бизнес, сн. БГНЕС

С въдичката как в последно време България е на прицел на китайските инвеститори, премиерът Байко Борисов призова американският бизнес да влага повече средства в икономиката ни. Но посланикът на САЩ у нас Ерик Рубин посочи, че от страната ни се очаква по-добра среда за инвестиции. Това стана във вторник по време на годишната среща на министър-председателя с Американската търговска камара, по време на която бе отчетено, че САЩ вече са шестата по инвестиции у нас страна с 4.5 млрд. лв. от 1990 г. до 2016 г.. Това ѝ отрежда дял от над 10 процента в стратегически сектори като преработващата индустрия, информационните и комуникационните технологии, енергетиката и земеделието.

Желанията на премиера за повече американски инвестиции идват на фона на мощната атака на правителството срещу две от стратегическите за енергетиката компании от САЩ – "Ей И Ес" и "КонтурГлобал", които притежават въглищните централи "Гълъбово" и "Марица Изток 3". Кабинетът иска да развали договорите за дългосрочно изкупуване на произвежданата от тях електроенергия на фиксирани цени, да им плати компенсация за това  и да ги прати на свободния пазар. Засега не е ясно дали тази тема е била повдигната по време на закритата за медиите част от срещата на Борисов с американския бизнес, но в откритите изявления той не пропусна да повтори тезата си, че иска да има инвестиции в реалното производство, а "не като преди – в ЕРП-та, банки, услуги, телекомуникации и приходите да се изнасят".

Трябва да се произвежда и продава

"Трябва производство, да се изнася, да се продава. Това са важните инвестиции", посочи премиерът и акцентира върху приходите от търговия в размер на 7 млрд. лв.

Той коментира как четири дни у нас (в началото на юли) е бил китайският премиер Ли Къцян и колко голяма е била активността на тамошния бизнес за инвестиции у нас. След това призова САЩ да са по-.активни в инвестиции, допринасящи за благосъстоянието на хората.

Стабилност за поколенията

Речта на Борисов пред американския бизнес прескачаше рязко от тема на тема. Той започна с оплакването, че у нас се протестира в подкрепа на свободата на словото, но ако нямало такава, говорещите за това нямало да се изказват от екрана на националните телевизии. След това отбеляза, че много държи на финансовата стабилност, "която се оценява след време", а популистки желания да се харчат публичните пари има навсякъде, но кабинетът му предпочел да свие държавния дълг до 24 процента, "за да завещаем за поколенията стабилност".

После говори за инвестициите, свалената до 5 процента безработица и проблемите на бизнеса с намирането на работна ръка, за което пък неговото правителство имало програми за квалификации. Мимоходом отбеляза, че държавата "държи огромен фискален резерв, за да се държи левът стабилен", а за толкова години валутен борд всички знаят как да работят в среда, в която е ясно, че едно евро струва два лева.

Борисов каза още, че плоският 10-процентов данък и ДДС от 20 на сто дават най-добрите условия за правене на бизнес, с което даде да се разбере, че надали правителството му е склонно да преразгледа плоския данък, каквито призиви има от страна на БСП, КНСБ, а напоследък и бившият премиер Иван Костов се изказа в подкрепа на прогресивното подоходно облагане.

Не просто бизнес със САЩ за превъоръжаването, а стратегическо сътрудничество

По темата за превъоръжаването премиерът Бойко Борисов изтъкна, че не става въпрос за това да се прави бизнес с една или друга американска компания, а България се води от стратегическото военно сътрудничество. "Голямата, силната част в НАТО са САЩ и не случайно имаме българо-американска база, където се провеждат изключително добри учения", каза той.

Премиерът посочи, че благодарение на САЩ военното летище в Безмер може да приема всякакви самолети при всякакви метеороголични условия. По думите му стратегическото партньорство със САЩ във военната сфера е отправната точка, която ни води. "Дали, кой и как, има си конкурси, теми, които са право на комисията. Но това, на което правителството държи, е стратегическото военно сътрудничество със САЩ да бъде на най-високо ниво и на степен на доверие, което в момента същества в пълния му обем", каза Борисов очевидно имайки предвид проекта за закупуване на нови бойни самолети.

Борисов не пропусна и любимата си тема за пътищата, по която след катастрофата с жертви край Своге е малко уязвим.

"Работи се по транспортните коридори 4, 8 и 10 и се готвят проекти и търгове", каза той и добави, че изградените от неговото правителство пътища са огромна придобивка за бизнеса. "Виждате, докът строиме магистралите, те отеснавят и се изхабяват. Много бързо забравяме, че Околовръстното на София беше две платна", каза Борисов и отбеляза, че ако не били ГЕРБ "цял ден нямаше да стигне да се мине Южната дъга" (на София).

Той издаде в аванс (преди представянето им в сряда, както е планирано) новите данни за дела на контрабандата с цигари у нас като посочи, че като дошли от ГЕРБ на власт тя била 34 на сто, а вече е под 5 процента.

Преди изявлението на премиера посланик Ерик Рубин отбеляза, че американските инвестиции спомагат за икономическия ръст на България, както и за подобряване на благосъстоянието в регионите, където работят. Той обаче отбеляза, че бизнесът от САЩ чака по-добра среда за инвестиции.

Американските вложения вече шести по дял в икономиката ни

Нов анализ на структурата на вложенията от САЩ в българската икономика от 1990 г. до 2016 г. сочи, че като се отчете крайната структура на капитала на инвеститорите, реалният им размер е 4.5 млрд. лв., което е два и половина пъти повече от обявеното от официалната статистика. Това извежда САЩ на шесто място в класацията на държавите с преки чуждестранни инвестиции у нас.

Председателят на Американската търговска камара Петър Т. Иванов коментира, че това отрежда на САЩ дял от 5,7 на сто в преките чужди инвестиции и над 10 процента в четирите стратегически за вложенията от САЩ сектори на преработващата индустрия, информационните и комуникационните технологии и земеделието. По думите му вложенията от САЩ са довели до откриването на 28 600 нови работни места у нас, като в тях е вложено и ноу хау, а в момента американският бизнес работи усилено за развитието на дигиталната икономика и иновациите в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. т€еритория на Мики Маус
    #4

    Aко купим американско оръжие, това ще е българска инвестиция в американската икономика!

  2. безпартийна
    #3

    Не можеш да искаш инвестиции от САЩ, още повече като страна от НАТО, и в същото време да инвестираш във военната индустрия на Русия.

  3. Milenca
    #2

    Баце, да си дойдем на думата! Без външни инвестиции, а само с безумно плащане на данък Русия, и спортни зали си за никъде! Да се надяваме, че все повече хора ще го схванат!

  4. Явор от Германия Костовист
    #1

    Борисов иска още инвестиции от САЩ, те му отговарят очакваме по-добра среда за инвестиции... Нещо неясно ли му е на недуразумението от Банкя? Май при липсата на държавност, свобода на словото и ширеща се корупция само с искане не става!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.