Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борисов иска по-гъвкав фонд на ЕС за справедлив преход

Брюксел откри консултациите по проекти за трансформация на въглищния бизнес

4 коментара
Борисов иска по-гъвкав фонд на ЕС за справедлив преход

Фондът за справедлив преход на ЕС е нужно да бъде по-гъвкав и е добре да се помисли за предоставянето на средства не само за трансформация на въглищните райони, но и за мощности за зелена енергия в региони, в които досега не са съществували електроцентрали. "Когато това се реализира, повече региони ще имат възможност да носят "зелен" позитив за икономиката на ЕС", е заявил премиерът Бойко Борисов във видеоконферентен разговор с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, цитиран от правителствения пресцентър в понеделник.

Двамата са обсъдили Плана за възстановяване на Европа в отговор на кризата, породена от Covid-19, и новия дългосрочен бюджет на ЕС, които ще са в центъра на насроченото за 17 и 18 юли в Брюксел първо от месеци насам от избухването на пандемията присъствено заседание на лидерите на ЕС. Част от този план и е Фондът за справедлив преход, който ще финансира проекти на публични и частни субекти от въглищни региони за преход към въглеродно неутрална икономика. По-късно през деня стартира и платформата към този бъдещ механизъм, която ще предлага консултации и техническа помощ за разработването на подобни проекти, както и достъп до механизми за финансирането им.

Платформата ще гарантира, че предложените 40 милиарда евро (по постоянни цени от 2018 г.) в рамките на Фонда за справедлив преход ще бъдат насочени към подходящи проекти и че никой регион няма да бъде пренебрегнат, посочват от Брюксел.

Стартът на тази платформа дава началото на седмица с онлайн събития, посветени на регионите за добив на въглища, лигнит, торф и битуминозни шисти и въглеродно интензивните региони. Тези събития ще информират заинтересованите страни за последните новости в политиката на ЕС и ще дадат възможност за споделяне на добри практики.

Очакванията са до края на 2020 г. платформата да съдържа база данни за проекти и експерти.

Комисарят по въпросите на сближаването и реформите Елиза Ферейра насърчи органите на всички държави членки да се възползват пълноценно от платформата, когато изготвят и изпълняват своите териториални планове за справедлив преход, които предвиждат икономическо възраждане, нови умения и нови възможности за работа. "Твърдо съм решена, че никой не бива да бъде пренебрегнат и че всички региони и всички европейци ще могат да се възползват от предимствата на по-екологосъобразно, по-справедливо и по-цифровизирано общество", каза тя.

"Платформата за справедлив преход ще осигури съобразена с индивидуалните нужди подкрепа за регионите, които ще бъдат най-засегнати от прехода към зелена икономика. Тя ще обедини експертен опит от всички свързани служби на Комисията, за да се гарантира, че регионите с изкопаеми горива и въглеродно интензивните региони разполагат с цялата информация, инструменти и помощ, необходими за справедливата трансформация на техните икономики",  коментира на свой ред еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсон в съобщението на ЕК.

Механизмът за справедлив преход е част от усилията на Европейския зелен пакт за постигане до 2050 г. на неутрална по отношение на климата икономика в Европа. Той ще се стреми да преодолее икономическата и социалната цена на прехода към климатична неутралност в най- уязвимите въгледобивни и въглеродно интензивни региони. Механизмът има три стълба на финансиране: Фонд за справедлив преход, предложен на 14 януари 2020 г., и подкрепен от Пакета за възстановяване от 27 май; Специална схема за справедлив преход в рамките на InvestEU; Механизъм за отпускане на заеми за публичния сектор. Очаква се трите стълба да мобилизират инвестиции в размер над 150 милиарда евро в регионите на ЕС, които са най-уязвими за прехода към климатична неутралност през периода 2021—2027 г.

Българското правителство включи в своята Зелена сделка и проекта за изграждане на АЕЦ "Белене" на стойност от 10 млрд. евро, но в края на миналата седмица стана ясно, че фондът за зелен преход, целящ да помогне за отказа от изкопаеми горива, няма да плаща за ядрени и газови проекти. Това предложение обаче все още подлежи на преговори между страните членки, Европейската комисия и Европейския парламент

В разговора си с Шарл Мишел Борисов е изразил надежда, че предложеният на заседанието на 17 и 18 юли актуализиран проект на многогодишната финансова рамка и инструмента "Следващо поколение ЕС" ще са балансирани и ще отчитат стартовата позиция на икономиките на всяка държава членка, както и силата им на реакция при кризи.

"За България е важно Кохезионната и Общата селскостопанска политика да бъдат запазени на нивата на настоящото предложение", заявил позицията си Борисов относно бъдещия бюджет на ЕС.

Той отбелязал, че традиционните бюджетни политики на ЕС са от ключово значение за изравняване на общоевропейските стандарти във всички държави членки и за повишаване на конкурентоспособността.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #4
    Отговор на коментар #2

    Белене. Разбира се, че за нас (и за света) е по-важно да се откъснем от мръсните въглища и да имаме по-ефективни енергогенерация и енергоползване, а не да строим нов енергиен мастодонт с руски уран в земетръсна зона. Но точно там има далавера, та затуй и Боко иска "гъвкава" зелена политика.

  2. Boris Kamov
    #3

    Уха-а-а! Мутрите пак ще намажат! Като го гледам Борисов на снимката как козирува пред таблета и неизбежно се сещам за Бай Ганьо. Много си приличат по външен вид, начин на мислене и поведение. Прегледайте разказите на Щастливеца и преценете сами.

  3. Десен бесен
    #2

    Заради простата Тиква ще изпуснем възможността за трансформиране на икономиката си. Вместо да изнвестираме парите в региона на Стара Загора и да се отървем от мръсното и скъпо горене на въглища, Г-н 500 евро иска да развива други зелени региони. Кои бе Тикво?! Правец, Банкя, или Трън?!

  4. 12 милиарда евро ще влязат в България.
    Това са колосални суми, които не е ясно къде ще отидат.
    По какъв начин ще се упражни контролът на харчене на тези пари, касае всички от нас.
    Този механизъм на финансиране не е свършил работа досега, разкри Кънев.

    Контролът си е наша отговорност, за да можем сами да се гледаме в очите. Трябва да имаме национална стратегия за това кои сектори трябва да се модернизират, как да се подпомогне земеделието и как гарантираме като общество, че ще има строг контрол,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.