Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борисов: Направих му на Светлин Русев музей

Художникът -куратор на т.нар български Лувър открои "ренесансовите" заслуги на Вежди Рашидов

14 коментара
Борисов: Направих му на Светлин Русев музей

"Преди няколко години при акад. Светлин Русев ме бяха поканили в едно ателие и си говорехме, че няма музеи и че мазетата са пълни с картини, икони, които се рушат, и аз му казах, че ще му направя музея. Ето, музеят го има днес." Това каза премиерът Бойко Борисов в четвъртък на церемонията за откриване а Националната галерия "Квадрат 500", известен още като българския Лувър.

На събитието присъства почти цялото правителство, а също и вицепрезидентът Маргарита Попова, дипломати, народни представители, художници.

Предвождани от куратора на музея Светлин Русев, официалните гости направиха спринтираща обиколка из няколко от общо 28-те зали. Почти тичайки след премиера, гостите разгледаха залата с няколко произведения на Захари Зограф, раздела с творби от Япония и Индия и накрая се качиха в залата с най-известните български автори като Златю Бояджиев и Владимир Димитров-Майстора.

По време на бъзата разходка, останаха време и за образователни непринудени разговори.

"Г-н премиер, години наред големи шедьоври като тези на Цанко Лавренов тук пред вас стояха по мазета и гниеха, сега вече имат свое пространство“, обърна внимание на Борисов министърът на културата.

След това в залата с творби на Златю Бояджиев Рашидов продължи: „Старият период на Златю Бояджиев, новият…“ Министър-председателят се спря пред голямо платно със селска сцена, огледа го и отбеляза: "Я гледай колко овце са гледали…“

"Не му се радвайте много, може някоя лампа да изгори или някоя платка утре да падне”, коментира още министър-председателят, вероятно шегувайки се с пеещите фонтани в Пловдив, които се напукаха три дни след откриването заради неправилна поддръжка, и участъци от магистрала "Марица", които бяха скоростно преасфалтирани преди Борисов да пререже лентата в четвъртък.

"Прочетох в един сайт: Откриват нов музей със стари картини и сега съм казал на Вежди това, новото крило да е с мои картини и на нови, млади автори”, продължи в този тон премиерът. По време време на първия си мандат той за малко не стана почетен член на Съюза на българските художници, а Вежди Рашидов го сравни с Пикасо и Гоген, наблюдавайки какви скици си драска на правителствените заседания.

"Уникални неща и експозиции има вътре, някои ги няма никъде по света. Много преди да дойде демокрацията, умни хора са давали пари и са откупували подобни неща. Пожелавам ви успех”, каза още Бойко Борисов за достойнствата на музея.

Мога само да благодаря за усилията на хората, които положиха доста дълго време огромен труд, за да имаме днес 25-26 хил. кв. м. музей. С тези думи започна словото си министърът на културата Вежди Рашидов. Години наред България нямаше такъв музей, шедьоври и произведения стояха в хранилищата, старееха, а не там е мястото на българското изкуство, допълни той тезата на Борисов с картините "по мазетата".

"Ние сме част от Европа и музеят е за европейско изкуство и ние сме подредили наравно по периоди с всички големи майстори, които ще видите в музея. Това ни прави част от Европа и ние не отстъпваме с нищо, а в някои отношения сме много талантливи и добри", заяви Рашидов.

След това думата взе Светлин Русев, който си беше подготвил слово. Обяви, че "Квадрат 500" е може би най-демонизираният обект, "в който наивната съзидателна вяра периодично се сблъскваше с лични национални политически комплекси". И също посочи, че тук вече "достойнството на българското изкуство се съизмерва с величието на европейската световна култура".

Русев сравни музея с националния център за изкуство и култура в Париж "Жорж Помпиду", с пирамидата на Лувъра и други големи световни културни центрове. "Доживяхме подобно чудо да се случи и в България", обяви той.

Светлин Русев специално подчерта "ренесансовите" заслугите на Вежди Рашидов, срещу чиято персона негодуват редица български творци и граждани. "Харесва ли ни или не министърът на културата, без неговата ренесансова амбиция и воля, едва ли щяхме да откриваме днес националната галерия", обяви той.

Новата Национална художествена галерия се намира при паметника на Васил Левски в София. В нея са събрани над 40 000 творби от фондовете на Националната художествена галерия и на Галерията за чуждестранно изкуство. В експозицията са изложени повече от 1700 от тях.

Половината от изложените творби в "Квадрат 500" са на български автори, другата половина представя изкуството от Европа, Азия, Африка и Америка.

Акад. Светлин Русев е ръководител на работната група за концепцията на галерията.

"Квадрат 500" ще работи всеки ден от 10 до 18 ч. без понеделник. Цената на редовния билет е 10 лв., за учащи и пенсионери ще има намаление.

Идеята за Национална галерия "Квадрат 500" се развива повече от 16 години, през които се сменят седем министри на културата. През април 1999 г. тогавашният министър на културата от кабинета на Иван Костов Емма Москова (1997-2001 г.) поставя началото, като създава работна група, която стига до извода, че комплексът от сгради в "Квадрат 500" от градския център е подходящ единствено за музей на изобразителните изкуства. Тогава e освободена и сградата от Техническия университет, носещ името ВМЕИ "Ленин" по времето на социализма, който се изнася изцяло в кв. "Дървеница" в София.

В мандата на Нина Чилова сградата е почистена, а по времето на Стефан Данаилов се укрепва северното крило, където са предвидени голяма зала за експозиции, хранилища и реставрационни ателиета.

При управлението на ГЕРБ в първия си мандат министър Вежди Рашидов сключва договор за европейско финансиране по оперативна програма "Регионално развитие". Инвестицията в реконструкцията на сградата е над 30 млн. лв.

Към момента все още не е довършено само южното крило на сградата откъм ул."Оборище". То не беше ремонтирано заради заведението "Планет", чийто договор за наем изтече през миналата година. От вътрешната страна на южното крило има стара паянтова сграда, която се предвижда да бъде съборена. Прогнозна стойност за трансформацията му в галерия е 12 млн. лв. По думите на Вежди Рашидов парите са осигурени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Princess_X
    #14
  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #13
  3. анита хегерланд
    #12

    След като разбрахме, че смисълът на културата е да се съизмерваме с Европа, трябва да въведем изкуството в училищата и университетите, за да може новото поколение ценители да го определя по идеите и средствата, които изразяват националното ни самосъзнание. Не може голото въображение да е интересно на много хора - такова изкуство създава клубни почитатели. Изкуството е универсално, когато разглежда вечните теми по оригинален и разбираем начин. Когато един автор използва геометрични символи, на публиката трябва да й стане ясно, защо е избрал тези средства и как тази абстракция се вписва в живота ни, който е пълен с компютърни анимации, графики и изображения.

  4. nik
    #11

    Дребна поправка - Ясно се чува какво казва Борисов. Не - "...и аз му казах, че ще му НАПРАВЯ музей, а "...че ще му напраВИМ музей".Дребна, но многозначителна. Очакват се въпроси - кой е той, че да прави музей и пр. Ако беше правилно цитиран, въпросът щеше да е КОИ СА ТЕ, че да правят музей.И щеше да има смислен отговор - това правителство, тази власт и пр.

  5. milan
    #10

    Само с картините и ценностите,откраднати от български музеи и галерии,от Лилов и Русев,може да се направи цял музей.

  6. Коментарът е изтрит в 21:57 на 7 януари 2021 от автора.
    #9
  7. Българофил
    #8

    Такава пародия!.. Нямам думи!.. Дал ги парите от джоба си - ,,направих му на Светлин Русев"!.. А физиономията му на първата снимка сама говори!..

  8. Oanis
    #7

    Бащицата решил и направил. Този ни върна в миналият век.

  9. ivancho ivanov
    #6

    "..Това, което е изтървал индивидът от Банкя си е самата стопроцентова истина! Една от най-мрачните фигури от света на изкуството, изплувала в лигавото, подлизурско тошово време - светл.рус.... е отново на предна линия. Нищо чудно- беше любимец на Тато.. този творец на \"патетичните\" предвзети слова на Дамата с чалмата.." Отлично казано! Браво! Nikola Nikolov(2) и Boriana Boneva(3). Българите не сме нито по-умни, нито по-глупави от който и народ на планетата, но сме топ-майстори по подмазване и подлизурство. Гадни черти водещи до душевно робство!

  10. fantom
    #5

    Боже, колко глупости на едно място, Боже! Не става дума за музея, а за статията!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.