Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борисов не прие смазващите критики на Брюксел – приписа ги на Станишев

Атаките на Цветанов към съдия Тодорова били "междуинституционален спор"

179 коментара
Бойко Борисов, Сн. БГНЕС

Три години след началото на мандата си премиерът Бойко Борисов отхвърли всички унищожителни критики на Брюксел за липса на резултати в борбата с организираната престъпност и корупцията по върховете на властта, приписвайки ги на предшественика си Сергей Станишев.

Основният виновник за критиките в доклада на Европейската комисия е Висшият съдебен съвет, който е избран от тройната коалиция, а Сергей Станишев го "размазват от критика" заради Закона за амнистията, коментира Борисов, независимо, че документът, обобщаващ петте години от членството ни в ЕС, не дели оценките си за предишното и сегашното правителство. Премиерът обяви оценките на Брюксел за "правдиви", а препоръките като "изпълними".

"Докладът е убийствен за този период (двете години на правителството на Сергей Станишев) и тъй като е доклад за пет години, няма как да е положителен", коментира Борисов на пресконференция. Той даде пример със Закона за амнистията, който е довел до прекратяване на 457 дела за длъжностни нарушения. "Срамно е да говорят за вот за недоверие, защото само ще ни дадат трибуна да кажем това", заяви Борисов.

Двамата с вицепремиера Цветан Цветанов пропуснаха покрай ушите си всички изводи за продължаващата безнаказаност на корупцията по високите етажи на властта, "уникалността" на българската организирана престъпност, която влияе на икономиката, политиката и държавните институции, липсата на посока в политиката на правителството. На всеки поставен въпрос вътрешният министър неизменно даваше отговор с един и същи изваден от контекста на доклада цитат, че през 2010 г. е започнала по-интензивната борба с организираната престъпност. Той услужливо пропускаше следващото изречение, че резултатите така и са останали ограничени.

В отговор на критиката за политическа натиск върху съдии, Бойко Борисов се впусна в защита на своя вицепремиер и заяви, че ЕК е постъпила "несправедливо" като е включила в доклада си един "спор" между съдия Мирослава Тодорова и Цветан Цветанов. Според премиера изявлението на Цветанов, че съдия Тодорова е работила по конкретно дело в услуга на организираната престъпност, представлява "междуинституционален спор" между председателя на Съюза на съдиите в България и вътрешния министър.

"В един спор между един съдия и един министър не може да има съмнения за демокрацията. Аз съм го критикувал Цветанов за съдия Тодорова, защото това доведе до цитати в доклада. Надявам се, че министър Цветанов си е направил изводите", коментира Борисов. Добави, че и на него не му "харесва изходът на някои дела", по които е работил и посочи "Топлофикация – София". Борисов подчерта, че цялата власт за справяне с критиките на ЕК към съдебната власт е в ръцете на ВСС.

"Аз не бих казал, че има някаква намеса в съдебната власт, защото ВСС е избран от тройната коалиция. Няма как да има намеса, има три инстанции по някои дела, има прокурори, които са независими", повтори като ехо заключенията на Борисов Цветан Цветанов. "Ако някой се е почувствал засегнат, моля да приеме моето извинение", допълни той.

Според Цветанов докладът е "много обективен" и "точен", отчита успехите на МВР и връщането на доверието на евроатлантическите партньори.

В доклада се посочва, че реформите не са необратими, че няма видими резултати в борбата с организираната престъпност и корупцията по върховете на властта, че липсва посока на политиката, а промените са под външен натиск; Висшият съдебен съвет (ВСС) не управлява ефективно, не се спазва разделението на властите, независимостта на съда е поставена под въпрос, приетото законодателство все още не се прилага ефективно и т.н.

Цветанов се задоволи с обяснението, че проблемите, пред които бил изправен ГЕРБ в началото на мандата, са били "огромни".

Малко преди да излезе докладът, МВР проведе акция и арестува депутата от ГЕРБ Димитър Аврамов. "За радост той взе парите, когато докладът вече бе на компютрите на ЕК", обясни Борисов в отговор на твърдения, че акцията е направена с цел да смекчи критиките на ЕК.

Искаме убедителни резултати

Искаме да видим убедителни резултати срещу корупцията и организираната престъпност, заяви председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу, представяйки накратко доклада за напредъка на България в областта на правосъдието и вътрешния ред. В окончателния вариант на документа е останала констатацията "Все още липсва насока на политиката, което възпира напредъка". В същото време в последния момент е включено изречение, което липсваше в проектодоклада, но в което премиерът Бойко Борисов и министрите му се вкопчиха като за спасителна сламка: "В ключовите моменти българското правителство показа силна политическа воля за постигане на дълбока и трайна реформа".

Според трактовката на лидера на "България за гражданите" и бивш еврокомисар Меглена Кунева, тази оценка се отнася и за сегашното, и за предходното правителство, тъй като се говори за управлението на страната в тези пет години.

Независимо от смазващите констатации, България изглежда по-добрият ученик в сравнение с Румъния, където реваншистките акции на новото социалистическо правителство през последния месец изличиха скромните достижения на целия демократичен преход и предизвикаха безпрецедентно остри критики и заплахи от страна на Брюксел.

С наложения им мониторингов механизъм при влизането в ЕС, България и Румъния са единствените две страни "втора категория" в Общността и идеята на петгодишните обзорни доклади беше да направи равносметка на напредъка и да се реши дали мониторингът да бъде вдигнат. ЕК обяви, че мониторингът продължава, но под нова форма, като за България той ще бъде разширен с участието на страни членки. Следващият доклад обаче е едва в края на 2013 г., след изборите догодина, докато за Румъния редовните оценки ще продължат.

Парламентарната и извънпарламентарна опозиция определи критиките като "убийствени", като "червен картон" за кабинета "Борисов" и заваляха искания за оставка на вътрешния министър Цветан Цветанов, както и на цялото правителство.

Поканихме ги да обяснят

Репетиция за пресконференцията бе заседанието на МС, където Борисов дръпна ободряваща реч пред министрите си, обяснявайки им, че трябва да извикат Станишев и министрите му да отговорят за критиките и да си "посипват главата с пепел".

"Негативизмът (в доклада -бел.ред.) към ВСС е изцяло към предишното правителство, защото предишният парламент избра този ВСС, който направи всичките тези бели. Така че нека да дойдат, да кажат – ние избрахме тогава този ВСС, с гласовете на нашите партии в парламента, но се провалихме с него, видно е, че в докладите ги размазват от критика, приемаме тази своя вина и пожелаваме да се избере ВСС, който да не понесе тези критики, които му причинихме сега от Брюксел", казва Борисов, цитиран в стенограмата от заседанието на МС.

"Нали, това очакваме да кажат от БСП, да отчетат това, което е направено в МВР и в правосъдието, да си посипят главата с пепел, затова, че не подкрепиха Закона за конфискация в парламента, а тук това в доклада е показано като политическа воля. Така че, заедно да приемем и критиките, заедно да приемем и положителните констатации, а едно подобно заедно приемане и представяне на доклада ще даде повече доверие и в народа, и в Брюксел", призовава Борисов в рядък прилив на желание за политическо единство. Впоследствие то бе повторено в изказванията на министрите по време на пресконференцията за доклада на ЕК.

Съдържанието на документа в действителност показва, че макар да обхваща петгодишен период, ЕК се е фокусирала върху актуалната ситуация, включително с критики за вмешателство на вътрешния министър в съдебната власт и за уволнението на съдия Мирослава Тодорова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

179 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #179
  2. Анонимен
    #178

    koi te pita kakvo priemasch be boiko vajno e tsche bg.i balgarite se islojihme m,todorova go potschna zezo toa priatel i te ja uvolniha disziplinarno zezo ne mu e sa parvi pat to moje da ti e dobar priatel i dobar tschovek no ne e sa minister na mvr.nama obrasovanieto i t.n. no ne e samo toi i stiga vetsche s tosi stanischev be 5 g.samo edno i sascho vartite i su4dte iska ti se boiko da opravisch neschata ama ne stavat horata sa ti kalpavi eto i tasi novata min.na sdraveto i dr.hvani edina udari dr.be ne sa profisionalisti i te islagat boiko jalko e

  3. Анонимен
    #177

    170, Ти не си ли оня лудия антикомунист от вчера? По Э абаротное те познах. Или в в клиниката са ви пуснали интернет, или в къщи не ти стигат парите за лекарства. Хайде обаче ни спести коментарите си, моля.

  4. Анонимен
    #176

    Мутра безгрешна като светец.

  5. Анонимен
    #175

    Колко е удобно да не разбираш писмен текст!
    Особено ако си голям началник.
    Деца, които искате да станете началници, както ви заръчаха мама и тати:
    НЕ УЧЕТЕ, САКЪН!!
    http://www.blitz.bg/news/article/98557
    ТРАГИЧНА НЕГРАМОТНОСТ СРЕД БЪЛГАРСКИТЕ УЧЕНИЦИ ОТЧЕТЕ ЕВРОКОМИСИЯТА
    2 февруари 2011, 19:13, Брюксел, Белгия
    Почти всеки втори български ученик има проблеми с четенето и разбирането на текст на родния си език, съобщи Европейската комисия, огласявайки план за справянето с проблема

  6. Анонимен
    #174

    "Гъза си с рози накичи, насраното да не личи!" - Радой Ралин

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #173
  8. mnogo grozen
    #172

    И 20 мандата да изкара ББ пак за всичко ще е виновен станишката

  9. Анонимен
    #171

    То хората са го анализирали ама тиква явно като усети че го критикуват и престава да слуша. Неговия нарцисизъм става вече опасен. Глупостите му са писнали на всички въпре че в герб трайно се е загнездила мисълта че всичко може да се оправи с PR. На пресконференцията не отговориха на нито един неудобен въпрос а само общи приказки и естествено е виновен някой друг. До колкото си спомням отказа да носиш отговорност за своите действия се нарича инфантилност.

  10. Анонимен
    #170

    Станишко Сдружен ли другар си, другарю? Нашите историчари са единни във факта, че когато НРБ беше лагерник в соцлагера на Великия СССР, територията била населена с 1 милион членове и членки на БКП и 7 милиона доносници служещи на Родината. След промените Партията се умножи и мултиплицира, а колелото на историята извъртя множество реформи. Верно е, че съединението прави силата, но членските книжки се разбъркаха до неузнаваемост. Затва Главната Реформа е: Всеки другар - член на ПЕС! * един призрак лази из Европа - на европэйския социализм ; * ПЕС - партия за европэйски социализм.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.