Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борисов: Няма да има добавки на пенсиите, правим инфраструктура

0 коментара
Борисов: Няма да има добавки на пенсиите, правим инфраструктура

Няма да има коледни добавки за пенсионерите, заяви премиерът Бойко Борисов в неделя, часове след като управителят на НОИ Христина Митрева каза, че окончателното решение все още не е прието.

"Имаме възможност или да правим инфраструктура, или да ги даваме в добавки", коментира премиерът, докато инспектираше софийското метро.

"Аз съжалявам много, но година и половина ще правим това, че следващите поколения да живеят в европейски градове, да имат инфраструктура, да има бизнес, да има растеж, за да има и добавки, защото те, добавките, идват от работата на хората. Не 70, 700 милиона искам да дам, но ето, виждате къде са. Тук са стотици, стотици милиони. Така че година и половина ще стискаме зъби", заяви премиерът.

Преди това Митрева увери пред БНР, че Националният осигурителен институт (НОИ) е готов да реагира, ако бъде решено да има коледни добавки към пенсиите. Независимо от досегашните категорични изявления на финансовия министър Симеон Дянков, че коледни добавки няма да има, Митрева каза: "Това е политическо решение. Мисля, че тази седмица ще се разбере...Ако има такова решение, НОИ ще направи всичко възможно, работили сме денонощно, за да зарадваме хората, когато са се взимали такива решения".

Тя защити силно критикувания Кодекс за социално осигуряване, приет тази седмица от парламента, като посочи, че промените са били нужни, "защото в момента около 60 процента от разходите за пенсии и обезщетения се финансират чрез данъци".

"Това означава, че много други сектори на икономиката остават недофинансирани, най-вече образование, здравеопазване, екология, инфраструктура, и солидарният принцип, който е основата на пенсионната система, е нарушен, защото от една страна самите пенсионери чрез данъци си финансират пенсиите, а те би трябвало да се финансират само чрез вноските на работещите, от друга страна и тези капиталови фондове, за които толкова много се работи и за които сега се говори, че искаме да национализираме средствата, и там вместо да има само т.нар. индивидуален принцип, т.е. хората да получават пенсия само на базата на спестените си вноски, и там се оказва, че средствата са недостатъчни и отново се отива към този солидарен принцип", каза Митрева.

Тя подчерта, че в момента не се прави пенсионна реформа, а се продължава стратегията от 2000 г. за развитие на пенсионната система. "За съжаление, много от параметрите тогава не бяха спазени и поради тези причини стигнахме дотук и трябваше да търсим нови решения или да търсим нови политики, с които, от една страна, да доведем до една по-добра финансова стабилност на системата, от друга страна, да осигурим на хората едни по-справедливи и адекватни пенсии", поясни Христина Митрева.

Критиките за национализация на фондове били "необясними"

Тя отново отхвърли критиките за национализация на личните вноски в професионалните пенсионни фондове.

"Това са индивидуални партиди на хората. Те не са лични сметки, защото в НОИ вноската е за сметка на работодателя. Хората нямат никаква вина за това, че примерно работодателите не са внасяли вноски, както и че когато лицето е болно или е безработно, в професионалните фондове не постъпват вноски. Но тези хора са работели за България. Не може да се каже от трибуната: "Ами да получават толкова, колкото имат в партидите". Наистина не е справедливо", коментира управителят на НОИ.

Запитана дали състоянието на тези фондове не огледало за непредсказуемостта на процесите в България, Христина Митрева отговори, че това е до голяма степен така.

Митрева разясни, че при старта на реформата пенсионната вноска беше 32%, а през 2008 г. падна до 18% при положение, че България има най-лошото демографско съотношение в цяла Европа. "Пенсиите трябваше да растат, но трябваше винаги да се гледа балансът между приходи и разходи... Именно поради такива решения, които се взимаха на парче, които се взимаха година за година, не можеше да се предвиди какви ще са последиците в бъдеще", каза Митрева.

Тя предупреди, че същото ще се случи, ако започне от година за година да се променят заложените параметри, които са съобразени с настоящите прогнози за нарастването на брутния вътрешен продукт и с демографското съотношение.

Шефката на НОИ не може да си обясни защо се създава толкова силно напрежение и обвинения към управляващите за национализация на фондове. По думите ѝ всичко е обсъдено с Комисията за финансов надзор, с дружествата за пенсионните фондове и с Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване.

Христина Митрева уточни, че прехвърлянето на средствата от професионалните фондове "става всеки ден до 31 декември 2010 г. ".

"До момента 47 хиляди души, които са имали индивидуални партиди в професионалните фондове, са се пенсионирали от държавното обществено осигуряване, техните партиди са закрити, парите са се присъдили в държавното обществено осигуряване фонд "Пенсии" и те получават пенсии от фонд "Пенсии" на държавното обществено осигуряване. Никой не е обявил разпоредбата за противоконституционна и няма как да я обявят, защото срещу тези пари, които се прехвърлят, те получават по-високи пенсии от това, което биха получили от фондовете", посочи Митрева.

Сегашният закон отлага реформата за 2021, 2032 година

Бившият социален министър от кабинета "Сакскобургготски" и настоящ лидер на НДСВ Христина Христова коментира пред БНР, че с приемането на сегашния закон, на практика пенсионната реформа се отлага за следващите български правителства - 2021, 2032 година.

"Когато се започна реформата 2000 г., много коректно всичко се сложи в стратегия, не в закон. И тези неща, които сега се правят, промени 2010 г., 2011 г., предишното правителство 2000 г. не го е заложило в закон за сегашните правителства, които да го правят това. От законодателна и политическа гледна точка изключително некоректно. Просто се отхвърли тежестта на реформата, оказа се, че няма политическа воля", каза Христова.

Има само три неща, които са реални за мандата на сегашното правителство, посочи тя: "Първо, от догодина се увеличава осигурителната тежест с 1.8 процента. Нещо, което не трябваше да се прави в период на криза, и сега пенсионната вноска, заедно с участието на държавата е 30 процента, и никак не е малка тази тежест и тази сума, която се внася. На второ място - от 2012 г. започва да се увеличава с 4 месеца всяка година осигурителният стаж. И на трето място - в рамките на този мандат се направи и т.нар. национализация... на професионалните пенсионни фондове, което противоречи на принципите на демократичното общество, на правовата държава."

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.