Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Премиерът обясни на Скопие, че иска историческата комисия да работи

"На миндера" премиерът похвали турския външен министър заради Либия (снимки и видео)

13 коментара
Премиерът обясни на Скопие, че иска историческата комисия да работи

"Очаквам работата на съвместната мултидисциплинарна комисия между двете държави да продължи в конструктивен дух и да не бъде повлияна от политическата конюнктура и напрегната предизборна обстановка в Северна Македония". Това е казал премиерът Бойко Борисов на македонския външен министър Никола Димитров. Двамата са се срещнали в рамките на форума в Давос, а оскъдна информация за разговора им бе публикувана във Фейсбук профила на премиера.

"Разговаряхме и за положителното развитие на двустранните ни отношения след сключването на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество", написа Борисов.

Двустранната комисия, която трябва да изчисти спорните исторически въпроси, обаче не постигна очакваните резултати и дефакто е в блокаж. Български представители в нея съобщиха, че македонците са отказали ново заседание поне до май, когато в Северна Македония ще са минали предсрочните избори и ще има яснота за новото управление.

В съобщението на Борисов обаче няма информация дали той е повдигнал въпроса.

"В рамките на срещата министър-председателят Бойко Борисов още веднъж потвърди подкрепата на България за започване на преговори за присъединяване към ЕС на Република Северна Македония", съобщиха от правителствената пресслужба.

Комисията не успя да стигне до съгласие за Средновековието и за историческата личност на Гоце Делчев. Представители на Северна Македония в комисията са започнали да оспорват и постигнатия по-рано компромис за цар Самуил като български владетел. Тепърва предстои и периодът на Втората световна война, който се очертава като най-спорен.

Сегашният премиер Зоран Заев показа, че е готов на компромиси с България и Гърция, но след като страната му не получи покана за начало на преговорите с ЕС, е подложен на силен натиск в страната си. За пролетта са планирани предсрочни избори. Другата голяма партия ВМРО – ДПМНЕ е срещу досегашната политика на македонските власти и ако поеме управлението се очаква коренна промяна.

"На миндера": Борисов обсъди с Чавушоглу кризата в Либия

В рамките на форума Борисов се срещна и с външния министър на Турция Мевлют Чавушоглу. Част от разговора бе излъчен в профила на Фейсбук.

"Винаги съм добре, когато виждам моя приятел, моя брат", каза Чавушоглу.

След това Борисов го покани "да седнем, на този миндер".

Двамата обсъдиха мирната конференция за Либия, която се проведе в неделя.

"Поздравих го за чудесно свършената работа. С тези совалки на канцлера Меркел, президентите Путин, Макрон и Ердоган, държавния секретар Помпейо, аз съм оптимист за намиране на мирно решение", написа във Фейсбук премиерът.

Срещата в Берлин договори оръжейно ембарго и прекратяване на подкрепата за враждуващите страни, но международните наблюдатели са внимателни в оценките си. 

В момента в Либия паралелно съществуват два органа на изпълнителната власт: Правителството на националното съгласие (ПНС) на Файез Сарадж в Триполи и временният кабинет на Абдула ат Тани, действащ в източната част на Либия заедно с парламента в Бенгази и подкрепян от Либийска национална армия (ЛНА) на фелдмаршал Халифа Хафтар.

Турция оказва военна помощ на силите на Халифа Хафтар, което предизвика остра реакция от страна на Европа.

"Подкрепяме усилията на Западните Балкани за членство в ЕС"

По време на изказването си в панела "Диалог за дипломацията на Западните Балкани" в рамките на започналия Световен икономически форум в Давос Борисов каза, че България последователно подкрепя усилията на страните от Западните Балкани по пътя им към членство в ЕС.
По думите му е важно да се запази ролята на политиката на разширяване на ЕС като катализатор за осъществяване на ключови реформи в страните от региона.

"Тези реформи са необходими както за модернизирането и развитието на Западните Балкани, така и за стабилността и просперитета на този стратегически важен за ЕС регион", каза Борисов.

По думите му различните инициативи и формати на регионално сътрудничество в Югоизточна Европа взаимно се допълват в насърчаването на политическата, икономическата и социалната стабилност в региона.

"Регионалното сътрудничество обаче не е алтернатива на европейската интеграция на Западните Балкани. Напротив - то следва да допринася за постигането на стратегическата цел за членство в ЕС на страните от региона", каза Борисов.

Той посочи, че от 1 януари България, съвместно със Северна Македония, домакинства Берлинския процес.

"Приоритетите на съвместното председателство на Берлинския процес са свързаността във всичките ѝ аспекти: транспортна, енергийна, цифрова, както и свързаност между хората, особено сред младите, включително чрез образование", каза премиерът Борисов.

"Дълбоко сме убедени, че бъдещето на страните от Западните Балкани е в ЕС, тъй като без тях европейският проект е непълен. Хърватското председателство също планира организирането на Среща на върха ЕС-Западни Балкани и ще поддържа фокуса върху европейската перспектива на региона в дневния ред на ЕС", добави Бойко Борисов.

Борисов подкрепи Европейския зелен пакт

В рамките на форума премиерът разговаря и с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Във фокуса на разговора им бяха "водещите теми от дневния ред на форума, свързани с опазването на природата, прозрачността на бизнеса, бъдещето на труда и геополитически въпроси", съобщиха от правителствената информационна служба.

Българският премиер посочи, че превръщането на ЕС до 2050 г. в първия в света неутрален по отношение на климата блок е "голямо предизвикателство, но също така и чудесна възможност".

"Преходът към климатична неутралност ще изисква по-големи инвестиции за постигането на целта, но това ще е ярък знак, че Европа поставя на първо място здравето на своите граждани и опазването на природата за бъдещите поколения", посочи Борисов пред Урсула фон дер Лайен.

В тази връзка двамата обсъдиха значимостта и ролята на новата стратегия на ЕК, известна като Европейски зелен пакт, за който се предвижда финансиране от около 1 трилион евро през следващото десетилетие.

"Успехът на Европейския зелен пакт и на борбата с климатичните промени може да се осигури, ако тези инициативи бъдат подкрепени от всички държави, особено тези с високи парникови емисии. Необходимо е примерът на ЕС да бъде последван от нашите партньори и от основните играчи на международната сцена", посочи премиерът Бойко Борисов.  

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #13

    Българи и македонци не се познаваме, поради тази причина се появяват „Концепти“
    Владимир Перев, Скопие, 20 януари 2020
    Винаги преди избори в Македония отново и отново се отварят „нови“ тези по т. Нар. „македонски въпрос“ в контекста на българския поглед за Македония. Без значение дали става въпрос за железопътната линия Скопие - София, националността на македонците, Гоце Делчев, ВМРО или подобни отдавна известни истини, които се преоткриват във всеки предизборен период, с цел политически профит на

  2. Естествено
    #12

    За въпросната комисия просто е още много, много рано. Единствения резултат днес, би бил утвърждаване на казионните разбирания за миналото на региона, което е антирезултат, поради факта, че нямат много общо с миналото извън политическия си произход. Областта, обхващаща съвременна Република Северна Македония, е част от Средновековната Българска Държава до попадането на българските земи на юг от Дунав под властта на Източната римска империя. Именно там се провеждат и последните битки. Тук предполагам

  3. Филка Русофилка
    #11

    Cтeнoгpaфcки Днeвник (234 cтpaници) нa 17-тo OНC, 17-тo зaceдaниe нa 10 дeкeмвpий 1917 г. (4 ч. и 35 м.):
    Извaдки oт peчтa нa Д. Блaгoeв (c. 216-227) зa цeлитe нa Бългapcкaтa oтeчecтвeнa вoйнa зa нaциoнaлнo oбeдинeниe и ocвoбoждeниe (1915-1918).
    cтp. 216:
    Д. Блaгoeв: Щe чуeтe кaквo щe ви кaжa зa Мaкeдoния. Въпpocът зa цeлитe нa Бългapия нe e caмo oбeдинeниeтo нa бългapcкoтo плeмe. Aз ви пoкaзax кaк глeдa, нaпp. eдин oт нaй-типичнитe пpeдcтaвитeли нa нaшaтa буpжoaзия, a имeннo г. Тeoдopoв. Тoй

  4. Филка Русофилка
    #10
    Отговор на коментар #7

    Тaзи peч нa Блaгoeв нe гoвopи, чe тoй e мaкeдoниcт, кaктo пишe в cтaтиятa oт „Думa“, кoятo цитиpaш, a чe, пoд влияниe нa бoлшeвишкия пpeвpaт в Pуcия, Блaгoeв вeчe пoвтapя клишeтaтa нa бoлшeвишкaтa импepcкa дoктpинa, възпpиeти oт pуcкaтa. Гoвopи зa някaкви никoгa нe cъщecтвувaли в иcтopиятa, измиcлeни „cлaвяни“, зa кaквитo дaжe нямa тaкaвa думa в Cтapoбългapcкия eзик, нo кoитo били изнacилeни oт „шeпa вapвapи нa нaй-дoлнo вapвapcкo cтъпaлo“. Нямa и думa, чe „cлaвянщинaтa“ нa куп дpуги нapoди ce дължи

  5. Kiril Kovatchev
    #9

    Боко и тази кака е награби фамилиарно по бай Ганьовски. За сведение на Медиапул Турция НЕ подкрепя Халифа Хафтар.

  6. Zlatan
    #8

    За македонска нация в България за пръв път говорят отделни дейци на ВМРО. Най-активен от деятелите е Д. Влахов, който заедно с поляците Максимилиян Хорвиц и Богумил Шмерал, написва и внася в Коминтерна известната резолюция, приета през януари 1934 г., още преди Георги Димитров от Моабит да се е преселил в Москва и да стане генерален секретар на Коминтерна. Димитър Влахов е политически номад. Той циркулира между Македония, България (БРСДП, ВМРО, български консул в Измир и Одеса, търговски представител

  7. Zlatan
    #7

    По време на заседание на 17 обикновено Народно събрание (17 ОНС), при обсъждане на проекта за бюджет на България, по време на отклонение в разискванията за целите и трагичните резултати за бюджета от участието във войната, на 10 декември 1917 г. Д.Благоев е предизвикан от народния представител Г.Данаилов, че е от Загоричане. Дядо Благоев отговаря: "Аз съм родом от Загоричане, обаче аз не съм българин, аз съм славянин. И като такъв, ако искате да знаете, аз съм от Македония, като славянска страна,

  8. Zlatan
    #6

    Договорът с Македония е антибългарски, подписан набързо по задокенско нарежане. Комисията от научни работници няма да реши нищо, защото проблемът е политически, а не научно-исторически. Говорят глупости като тази за общата ни история и следователно общо чествуване на събития и личности. македонците. Ива само една история и тя се нарима Българска история.

  9. ARROGANT
    #5

    Б.Б. > Миризлив Банкянски БОКЛУК! След "прегръдката" МУ, сигурно е побързала да смени дори и бельото си... В Европа го наричат Цветарката Б.Б. или Бриджид Бардо. Ходи от човек на човек, тупа ги по рамото да се обърнат и им изломотва нещо на банкянски диалект. А когато пък приматът от Банкя се ръкуваше при срещи с държавни ръководители или не дай си боже за техен ужас ги прегръщаше, свидетели твърдят, че веднага след това същите отивали в тоалетните да си измият ръцете и сменят костюмите. Някои са очаквали в залата да отекне дори прословутото: "БУЛГА-А-А-Р, БУЛГА-А-А-Р...Това представлява една Тиква в Европа. Срам и позор за България!!! http://picbg.net/u/337/39928/774168.jpg

  10. Филка Русофилка
    #4

    Виднo oт cнимкaтa, c Уpcулa лecнo ce paзбиpaт пo бългapo-нeмcкaтa cиcтeвa. В бългapo-мaкeдoнcкaтa кoмиcия пpeгoвopитe ce зaтopмoзявaт oт aктивизaциятa нa нaшeнcки пeтoкoлoнници. Мaкeдoнcкитe иcтopичapи щe чуят пo мaкeдoнcкитe кaбeлapки днeшнoтo нaй-нoвoтo кpилaтo „пocлaниe“, кoeтo им изпpaти Жopo Кopитapa пo ТВ Eвpoпa:
    "Xaн Acпapуx нaпpaви тoвa, чe пpeминa Дунaвa и извъpши eднo oт нaй-гoлeмитe пpecтъплeния към чoвeчecтвoтo, paзпoлaгaйки ни тукa, cъздaвaйки тeжки кpизи"!?
    Пoдoбeн идиoтизъм e cpaвним

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам