Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борисов откри газовата връзка с Румъния и обвърза сръбската с вота

Орешарски и компания така строиха, че счупиха машините, заяви премиерът при прерязването на лентата след три години забавяне

4 коментара
Борисов откри газовата връзка с Румъния и обвърза сръбската с вота

Лентата на връзката между газовите системи на България и Румъния бе прерязана в петък на българската площадка на съоръжението край близкия до Русе град Мартен. В официалната церемония се включиха премиерът Бойко Борисов, заместникът му Томислав Дончев, енергийният министър Теменужка Петкова и гости от Европейската комисия, която финансира с 9 млн. евро съоръжението, както и от Румъния, с която съвместно се реализира проектът.

В деня преди размисъла за балотажа на президентските избори Борисов не можа да подмине темата и обяви, че "ако всичко мине в неделя добре, още следващата седмица ще имаме европейско финансиране за връзката България-Сърбия". Това обаче отдавна е договорено и изглеждащата все по-неизбежна оставка на правителството на ГЕРБ заради загубата на битката за "Дондуков 2" няма да промени нищо.

С Божията помощ напред, с ЕК зад нас

"С Божията помощ напред, с Европейската комисия зад нас, с нашите приятели и съседи от Румъния бихме могли да постигнем доста. Най-важните неща са направени и необратими, те започват да работят от днес”, каза още Борисов.

"Знаете ли как строиха предишното правителство, на Орешарски и компания? Така, че счупиха машините и те потънаха и там си останаха. И сега, когато сторихме, едно от най-проблемните неща беше сондите да не ударят старите машини, които са под Дунава. Така работят тези хора. Това е разликата между нас”, каза премиерът, хвърляйки отговорността за забавянето с три години на пуска на връзката на правителството на Орешарски.

Всъщност проблемът с подводния сондаж изникна в началото на 2014 г. по време на строителните работи, изпълнявани от консорциум между румънски фирми, които бяха избрани от румънския газов оператор "Трансгаз". Правителството на Орешарски нямаше нищо общо с това. Тогава действително фирмите, които работеха по подводната отсечка, бяха принудени да оставят в реката сонди, затиснати от геоложки структури по дъното на Дунав. Тези препятствия принудиха румънския консорциум да се откаже от работата и българският газов оператор "Булгартрансгаз" да обяви нов конкурс за изпълнител. След провал на една процедура, спечелена от българската фирма "Станилов", която обаче също се отказа от поръчката, в крайна сметка подводната част бе довършена от австрийската фирма "Хабау" в консорциум с холандци.

Борисов: Днес имаме най-ниската цена на газа

"Знаете какво заварихме преди години – три посредника между руската и българската тръба. Не един, не два, а три! Близо 300 млн. отклонени пари от тези, на които плащахме – посредниците. Понеже паметта ни е къса, искам да го напомня. И най-скъпата газ, която внасяше европейска държава, беше българската. Днес имаме най-ниската цена за газ, която се внася”, заяви още министър-председателят.

Той благодари на румънския си колега Дачиан Чолош и на министъра на енергетиката Виктор Влад Григореску за активната работа по проекта, на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер за подкрепата както за изграждането на интерконекторите, така и за европейския газов хъб "Балкан”.

По думите му, с вертикала от южния газов коридор на север и на запад, с подмяната на компресорните станции, и днес може да се взима газ от Гърция. Премиерът отбеляза, че новата връзка с Румъния, бъдещата с Гърция, интерконекторите с Турция и Сърбия ще дадат големи възможности не само за диверсификация, а и за бизнеса, и пазара.
 
Енергийният министър Теменужка Петкова обясни, че до края на годината "Булгартрансгаз" ще обяви пазарен тест за запазване на капацитет от тръбата от заинтересованите търговци.

По думите ѝ е доведен до необратимост процесът по изграждане на интерконектора между България и Гърция. Съчетанието на този проект с румънската връзка  ще доведе до реална възможност за диверсификация на източниците в цяла Западна Европа, каза още тя.

Петкова поясни, че България има запазени по оперативната програма "Конкурентоспособност" 45 млн. евро за изграждане на българската част от трасето на интерконектора със Сърбия, а съседната държава има реален шанс също да получи финансиране, за да се даде старт на проекта и там.

ЕК очаква повече свързаност

Това е основен етап в развитието на регионалния газов пазар. Интерконекторът е сигнал за Европейската комисия за развитието на региона на Югоизточна Европа, заяви директорът на "Вътрешен енергиен пазар" в Европейската комисия Класус-Дитер Борхард.

"Очакваме и другите газови връзки - България - Гърция, България - Сърбия, Румъния - Сърбия, Румъния - Молдова, България - Турция, като това са само някои от тях", каза Борхард.

"Неприемливо е този регион да зависи от един единствен източник на газ. Неприемливо е газът да идва от изток, защо да не идва и от Запад. Истината е, че този регион не трябва да бъде зависим нито от Изток, нито от Запад", заяви Борхард.

Григореско каза, че осъществяването на проекта е приключило месец преди крайния срок, като близкото сътрудничество между Румъния и България е отличен пример и за другите балкански държави.

Преначертаване на енергийната карта на Балканите
 
"Пускането в експлоатация на новия интерконектор е много силен знак за успешна диверсификация на доставките на природен газ за България, както и на доставки от България към Източна и Централна Европа. Реална полза от гарантирането на постоянни и сигурни доставки на синьо гориво ще имат битовите и индустриалните потребители в България и Румъния, което неминуемо допринася за икономическия просперитет на двете страни“, заяви  на церемонията председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов. Той изрази увереност, че през следващите няколко години държавите на Балканите с ускорени темпове предстои да преначертаят енергийната карта на региона, с което да дадат своя принос за изграждане на новата енергийна архитектура на континента.
 
В строежа на връзката Русе-Гюргево бяха вложени около 24 млн. евро, от които 9 млн. евро бяха отпуснати от Европейската комисия още през 2009 г. и трябваше да е готова до края на 2014  г. Останалите средства са от двата газови оператора. Трасето е с обща дължина 25 км, от които 15.4 км на българска територия, 7.5 км на румънска територия и 2.1 км подводен преход през р. Дунав. В момента в експлоатация се пуска основния газопровод, все още се довършва резервният.

С пускането в експлоатация на интерконектора се изпълнява едно от изискванията на Европейския енергиен съюз за изграждане на липсващата междусистемна свързаност на газопреносните системи между страните, допълниха от Министерския съвет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калитко от Банкя.

  2. lisav
    #3

    а, бре верно ли, че газ можело да върви само от България към Румъния?

  3. Дядо ми Петър
    #2

    Поредна (а дано да е и последна) проява на нарцисирания тип с ножица в ръка. Колкото и лентички да реже, обаче, не може да поправи поредицата гафове, които ЛИЧНО направи напоследък. И от които никой от т.нар. му партия не можа да го предпази, защото това не е партия, а банда разбойници. С един КАПО ДИ ТУТИ КАПИ отгоре.

  4. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    \\\"...бе прерязана в петък на българската площадка на съоръжението край близкия до Русе град Мартен...\\\" Това е нонсенс! Напротив ,въпреки ,че румънската станция не е готова, ЕС уважава домакинството на \\\"отличничката\\\" Румъния! И това за цената на газта НЕ Е ВЯРНО!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.