Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борисов покани "Хюндай" да прави електромобили у нас

Производството на бронирани машини, енергетиката и ИТ са във фокуса на срещата му с премиера на Южна Корея

4 коментара
Борисов покани "Хюндай" да прави електромобили у нас

Премиерът Бойко Борисов покани южнокорейски фирми да инвестират в производството на електромобили и бронирани машини в България, както и в сферата на информационните технологии. Това стана по време на посещението в София на южнокорейска делегация, водена от премиера на страната И Нак-йон. В сряда се проведе и българо-корейски бизнес форум, по време на който бе учредена Българо-корейска търговска и индустриална камара, която по думите на Борисов трябва да даде нова платформа за продължаване и развитие на търговските отношения между двете държави.

Борисов посочи, че целта е да се издигне сътрудничеството между двете страни в геостратегически план за Европа, региона, както и за самата Република Корея.

Той изрази задоволство, че в делегацията на И Нак-Йон са и директорите на "Самсунг" и "Хюндай" и отбеляза, че истинско геостратегическо сътрудничество между България и Корея ще има тогава, когато огромните корейски инвеститори влязат реално в България с реално производство.

В отговор южнокорейският премиер изрази надежда в България в скоро време да отвори врати завод на "Хюндай" и допълни, че догодина между България и Корея ще се открие съвместен комитет за икономика и индустрия.

България в миналото има доста печални опити за сътрудничество с Южна Корея, надявам се днес да поставим едно ново начало, каза Борисов пред журналисти след срещата си с И Нак-йон, която предшестваше откриването на бизнес форума.

"Това ново начало има смисъл, ако подпишем големи договори. Корея е водеща в автомобилостроенето, предстои бум в развитие на електроавтомобилите. България е изключително място това да се развие в един голям завод. Същото важи за техните паркове в сферата на ИТ технологиите“, заяви Борисов.

Но поканата на корейския премиер да посети страната Борисов каза, че я е приел, но подобна визита ще има смисъл, ако в България започне реално производство в ИТ сектора, в автомобилостроенето и в общо индустриално сътрудничество - главно във военна сфера и производството на бронирани машини в България.

И Нак-йон похвали България за водената добра икономическа политика и ниските корпоративни данъци, които допринасят за привличането на чужди инвеститори. Той изрази увереност, че икономическото сътрудничество между България и Корея ще се засили и също посочи като възможни сфери за сътрудничество енергетика, високите технологии, отбрана, индустрия и производството на автомобили.

"След като с прибера в Корея, ще предам на корейските силни компании в световен мащаб ентусиазма и съобщението на г-н Борисов да стимулираме корейски инвестиции в България“, каза южнокорейският премиер. Той е в България за тридневно посещение, фокусирано върху засилване на търговията и на друг икономически обмен между двете страни.

Впечатлението, което имах при влизането в града от летище София беше, че България е динамично развиваща се икономика и има много отворена система, казал Ли пред южнокорейски бизнесмени, работещи у нас, цитиран от корейската агенция Йонхап.

В ситуация като тази, смятам, че ще има много работа, която нашите бизнесмени трябва да свършат. Надявам се, че всички вие да работите упорито и да играете ръководна роля за диверсифициране на сътрудничеството между двете страни, допълва той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. olja501013
    #4
  2. dimitardi100
    #3

    Браво ! Ако се направи умно България може много да спечели! Добре е за екологията, работните места и бюджета, а също и за корейците !

  3. Kiril Kovatchev
    #2

    През 60те годинини на миналия век южнокорейците бяха мноoого по-назад от българите. Сега южнокорейците са мнооого по-напред. Причината е че не градиха комунизъм като нас и сега не ги управляват крадливите наследници на комунистическите престъпници. Не може най-нееволюиралата прослойка в едно общество да го управлява и то да просперира.

  4. Горскио
    #1

    Спомням си до 1998 г. какви неандарталция бяха южнокорейците, които бяха купили някакъв завод за електрически изделия в София. Директорът на завода (жълтур) да го ожалиш - опърпан, не говори английски, ужас. Обаче дръпнаха, и аз не знам как (може би защото нямат социална държава)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.