Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борисов помпа пари към Гешев, а Бюрото за защита наедрява бързо

Какво показва разпределението на парите за различните институции на съдебната власт

12 коментара
Борисов помпа пари към Гешев, а Бюрото за защита наедрява бързо

Под ръководството на главния прокурор Иван Гешев издръжката на Бюрото за защита расте почти двойно. Откакто Гешев оглави държавното обвинение, започва пренасочване на солиден ресурс от общия бюджет на прокуратурата към секретната структура, която е пряко подчинена на главния прокурор. Това показва информацията, предоставена на Mediapool от държавното обвинение след запитване по Закона за достъп до обществена информация.

Помпане на пари

Единственото време в годината, когато магистратите преодоляват разделенията помежду си, е при гласуването на бюджета за съдебната власт. По правило накрая всички са недоволни, а немалка част от служителите в системата са вторачени в коледните си бонуси. Под този плитък сюжет обаче прозират други по-важни тенденции, които показват кои институции в съдебната власт се ползват с благоволението на управляващите и съответно получават по-голямо парче от общия бюджет. В крайна сметка всичко опира до пари.

По конституция съдебната власт има самостоятелен бюджет, но той не е независим. Всяка година мнозинството в парламента приема бюджета на съдебната власт, изработен от правителството, което в сегашната ситуация означава това, което е поискал премиерът Бойко Борисов.

За последните пет години бюджетът на прокуратурата е увеличен с 44%. Само за последната година е скочил с 29 милиона лева и достига 289 милиона лева. Това увеличение бе гласувано, след като бе ясно, че Иван Гешев ще е новият главен прокурор. За 2021 г. бюджетът на прокуратурата се увеличава до 330 милиона лева, с което общият му ръст за шест години става 64.4%.

Планът за допълнително финансиране на прокуратурата става в момент на масово съкращение на районни прокуратури в цялата страна. Реформата на съдебната карта би трябвало да води до спестяване на милиони левове за издръжка на персонал и дейности, но бюджетът, с който разполага Иван Гешев, расте с високи темпове.

Наедрялото отроче на Гешев

През 2014 г. Бюрото за защита на свидетели към правосъдното министерство се преструктурира чрез законодателни промени в Бюро по защита към главния прокурор. До неотдавна този орган почти не влизаше в полезрението на общественото внимание, но нещата рязко се промениха при главния прокурор Иван Гешев, чиято страст към показните арести повдигна завесата и към Бюрото за защита, което според мнозина все повече се превръща в нещо средно между полицейска и паравоенна структура.

Преди пет години въпросната структура се справяше с бюджет от около 4.2 милиона лева. През мандата на главния прокурор Сотир Цацаров тази сума остава сравнително непроменена.

След встъпването си в длъжност Гешев става основен герой в новините, а заедно с него и Бюрото за защита, чийто тежковъоръжени служители със спортно телосложение и сурови лица се използват за всякакви шумни операции – от обиск и арести в президентството до отвеждането на ошашкания невъоръжен бивш екоминистър Нено Димов, а по-късно и зам.-министъра в същото ведомство Красимир Живков.

Заедно със зрелищните медийни акции набъбват и разходите на Бюрото. Към края на септември т.г. то харчи 2.68% от бюджета на прокуратурата. По времето на Цацаров разходите на Бюрото за защита са около 2% от общия бюджет на прокуратурата.

Ако този темп на финансиране се запази до края на годината, Бюрото за защита ще стигне до двойно увеличение на бюджета – около 8 милиона лева. Това се случва на фона на почти пълната непрозрачност за дейността му. По-рано тази година Гешев закупи за Бюрото луксозни джипове и автомобили "Фолксваген" за близо 1 милион лева без ДДС.

За 2021 г. Гешев е издействал Бюрото за защита да получи специално още 5 милиона лева от държавния бюджет.

Парите за съда

За сравнение, увеличението на бюджета на съдилищата в страната за последните пет години е 41%. През 2021 г. планираният ръст достига 61.5%. Съдиите в страната са 2300, а прокурорите близо 800 по-малко.

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет не е закрила ни един цивилен съд. Съкращаването на съдилищата е процес, срещу който се обявяват инстинктивно повечето съдии. Те възприемат това като отстъпление на държавата от нейната територия.

Любимите магистрати на ГЕРБ

Висшият съдебен съвет може да похвали с четири пъти по-голям бюджет в сравнение с 2016 г., а съдебният инспекторат с 226% увеличение на бюджета. Тези две институции поне могат да оправдаят повишението на парите с нови отговорности, които са поели. Инспекторатът има задължение да проверява имуществото на магистратите, а ВСС - да се грижи за съдебните сгради. Това, което не може да бъде оправдано, са заложените в закона кадрови бонуси за членовете на ВСС и инспектората.

Преди няколко години членовете на ВСС приравниха заплатите си с тези на върховни съдии и повечето от тях получават по над 6000 лева месечно. Отделно в закона са предвидени по няколко заплати бонус за магистратите в специализираните съдилища и прокуратури, където ръководството на държавното обвинение праща повечето дела, които е преценило за важни.

Разликата в третирането на съдилищата най-добре проличава при директното сравнение на бюджетите на Върховния касационен съд (ВКС) и Върховния административен съд (ВАС). Първият отдавна дразни управляващите и прокуратурата, а вторият не създава особени проблеми.

Традиционно бюджетът на ВКС е по-голям от този на ВАС, но издръжката на административния съд расте много бързо. През 2021 г. бюджетът на ВАС ще получи нов огромен бюджетен тласък до 25.7 милиона лева, което води до 100-процентово увеличение спрямо 2016 година. За ВКС такъв финансов допинг не е предвиден. Така за първи път ВАС ще получи много повече пари от ВКС (25.7 милиона лева срещу 22.7 милиона лева). Пред Mediapool Боян Магдалинчев от ВСС обясни, че увеличението в парите е за ремонт на сградите на Върховния административен съд.

На този фон Националният институт на правосъдието, който организира обученията на магистратите, получава увеличения на бюджета, колкото да покрие инфлацията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivand
    #12

    Една част от вас дори неволно участват в активното мероприятие на другарите за разрушаване рейтинга на Борисов Герб в частност и имиджа на европейска България. Кукловодите на това активно мероприятие са от руските партии Бсп, Дс и Дпс, а зад тях наднича руското посолство. БСП въпреки малкия си членски състав, около 80 хиляди човека успя чрез президента Радев Решетников да срине политическия имидж на Герб и Борисов, които на следващите избори през март ще стане политически аутсайдер. Успеха е на кукловодите

  2. feb
    #11
    Отговор на коментар #9

    Проблемът е дори доста по-дълбок, защото структурата вече излезе наяве и лицата и са по всички вестници и телевизии. Те вече не са анонимни и не могат да извършват дейността за която е създадено звеното, а именно да опазят живота на защитени свидетели по ключови дела!

  3. 1107a
    #10

    С думи прости, дрлта гард минават на държавна издръжка. Заптиетата ще се хранят от нашите данъци.

  4. Boso Garev
    #9
    Отговор на коментар #2

    Нещо се правите на интелигент май...но явно не можете да четете. Защо не коментирате колко защитени свидетеля пази структурата, към която ще отиде огромна част от бюджета на прокуратурата? Или на база на какви резултати се прави това увеличение с над 30млн. лева? Принципно, когато наливаш всяка година все повече пари в нещо без видимо подобрение на резултатите, трябва да се помисли за реформа и преструктуриране, а не за още пари. Защо вместо да се наливат средства в силовата структура към прокуратурата, не се стимулират самите прокурори, за да си вършат по-добре работата? Имате ли отговор на тези въпроси или ще продължавате да говорите високопарни приказки без нищо да казвате реално?

  5. Практик от София
    #8

    Грузия влезе в световните новини през 2004-а година, след като току-що избраният й президент Михаил Саакашвили внезапно уволни... цялата пътна полиция!? Почти 30 000 тамошни катаджии бяха освободени, а самата структура - разпусната. Около месец страната се справяше без униформени полицаи, преди да заработи новата Патрулна полиция - съставена почти изцяло от новонаети и бързо обучени, но образовани млади хора. За всеобщо учудване обаче този месец на анонсирано от правителството беззаконие изобщо не доведе до ръст на престъпността ! Което ясно показа колко ефективно се е борила срещу нея грузинската полиция преди това... Нали ми разбирате намека, уважаеми дами и господа ?

  6. feb
    #7
    Отговор на коментар #6

    Четем всичко, не само каквото ни кажете.__Арестът не равнозначен на затвор.__Дело завършило с осъдителна присъда има ли? Поне едно? Някой да е останал в ареста? Делата не бяха ли прекратени заради негодни доказателства?__Фишеци, Гешев, фишеци, докато си плетете мрежата тихичко отзад...__ #Оставка

  7. полк. Дрангов
    #6

    Четете статията. "арести в президентстото и един еко зам. министър" Те бяха до сега недосегаеми!

  8. bgp
    #5

    ПРОСТАКЪТ не пуска властта, чрез която храни алчните си слуги !

    Те пък от своя страна го поддържат да стои и да не пуска !

    ПРОСТАКЪТ е пълновластен господар на всичко в държавата , има разрешението на Мафиотските структури !


    Всъщност ....... ПРОСТАКЪТ може да откаже да прави редовни избори и да държи власття докато си поиска (може и доживотно )....... какво му пречи !?


    Има ли някой и нещо , което да попречи на ПРОСТАКА да не проведе редовни избори !?

    Не ..... това е напълно възмижно

  9. Един препатил
    #4

    Ще бъде много интересно ако редакцията на "Медиапул" направи едно малко проучване и ни запознае със съотношението между броя на съдиите и прокурорите и бюджетите на съда и прокуратурата в някои други страни. Така ще можем да преценим дали е често срещано явление на трима съдии да се падат двама прокурори както и бюджетът на прокуратурата да бъде 76% от бюджета на съда при брой на прокурорите 65% от броя на съдиите.

  10. Един препатил
    #3

    Градската мълва нашепва, че служителите "със спортно телосложение и сурови лица" не само по външен вид приличат на рекетьорските бригади от 90-те години, но подобно на тях и те се набират от т.нар. криминален контингент.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.