Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борисов с мерак за производство на тестове за Covid-19

Отделени са пари за 30 хил. теста от Южна Корея и за транспорта на китайските маски и респиратори

10 коментара
Борисов с мерак за производство на тестове за Covid-19

След като производството на защитни облекла и маски в България стана повод за непрестанна гордост на премиера Бойко Борисов, сега той се е прицелил в производството на тестове за установяване на коронавируса. Това стана ясно след негово посещение в петък в шивашки цех в Хасково, където се снима отдалече с шивачките и изрази съжаление, че не може да ги прегърне.

След това пред журналисти той обяви взетото по-рано през деня решение на извънредно заседание на Министерския съвет за сключване на договор да 30 хил. теста от Южна Коре и припомни, че страната ни е част от общата поръчка на Европейската комисия.

"Един милион теста сме поръчали, но няма ги. Физически ги няма. Затова днес съм възложил да възстановиме Института по микробиология, който е бил закрит преди 20 години. Да използваме тази криза да си възстановим института и в последствие и ние да си правим тестове", разви Борисов идеята си. Тя била обсъдена с ген. Венцислав Мутафчийски и проф. Тодор Кантарджиев.

"Министърът на икономиката възложи на технопарка да намерят съответно това материалче, където е на пръчицата, то е специално. Говорил съм, не е памук. Да видим къде да го произведем", обясни премиерът.

На проведеното преди това с видеоконферентна връзка правителствено заседание е било решено здравното министерство да сключи договор с южнокорейската фирма OSANG Healthcare Co., Ltd за доставка на тестове за Covid-19.  Ще бъдат купени 300 комплекта (всеки по 100 теста) или общо 30 000 теста Real-time PCR със сертификат за употреба в Европейския съюз за диагностика на Covid-19. Стойността на сделката е 303 000 щатски долара. Договорът не е с фиксирани крайни количества и по него могат да се правят допълнителни заявки за доставка на тестове в зависимост от необходимостта, допълват от Министерския съвет.

Правителството ще плати и транспортните разходи и прилежащите мита, данъци и такси по доставката на тези тестове. Кога може да се очакват те, не е ясно.

"Причина за сключване на договора е, че бързото разпространение на вируса в световен мащаб многократно увеличи търсенето на тестове за откриване и диагностика на Covid-19, като всички държави, в това число и България, към настоящия момент изпитват затруднения при осигуряването на реактивите", обясняват от правителствената пресслужба.

Решено е още да бъде осигурен и заплатен транспортът на закупените от Китай 1 176 770 броя предпазни маски тип KN95 за еднократна употреба, 50 респираторни апарата и 1 млн. медицински маски тип KN95. Със същия транспорт ще бъдат доставени и предоставените досега дарения от Китай за България. Несе посочва колко ще струва транспортът и кога ще бъде организирана доставката

Кабинетът е приел и детайлни правила за финансирането през европейските оперативни програми на мерките, предприети заради въведеното извънредно положение.

Здравният министър Кирил Ананиев пък ще коригира издадените заповеди за извънредното положение така, че да бъде осигурен безпрепятствен достъп на транспортните средства, превозващи сезонни земеделски работници, до обработваемите селскостопански площи.

Транспортните средства следва да бъдат дезинфекцирани от населените места, от които тръгват, а работодателите да осигурят лични предпазни средства - ръкавици и маски. Целта на промените е да се осигури засаждането, отглеждането и прибирането на земеделската продукция в условията на обявената пандемия от коронавируса.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. .text
    #10
    Отговор на коментар #9

    Много си глупаво мойто момиче. Глупости говориш и въобще не ти прави впечатление. Бълваш едни и същи конспиративно-хибридни простотии и подозирам, че сайтът те държи за да генерира трафик. Иначе си за перма-бан.

  2. С 4 милиарда за Ф16 никого няма да уплашим, но с военен институт по микробилогия, много държави ще се замислят преди на ни нападнат. Едното е хиляда пъти по-евтино. И 100 пъти по-страшно :P А долните се нихилисти, критикари, и най-важното отричащи всичко българско. Защо САЩ да имат военни био лаборатории в половината централно азиатски държави,Уркия и Афганистан, а България да няма? При възможни цивилни ползи!

  3. Отговор на коментар #7

    Не ни трябват институти, трябват ни берачи на плодове в Англия. Които там да мрат по домовете си. Или да се връщат в България за да ни заразяват!

  4. Entdecken
    #7

    Институт по микробиология има към БАН - колко такива института трябва да има. Затова българскитке тестове ще струват по 200 лв а не по 20.

  5. Иван Козов
    #6
    Отговор на коментар #1

    През 2001 година в България не бяха и чували за RT-PCR. Но идиот като теб откъде да знае?

  6. Иван Козов
    #5
    Отговор на коментар #4

    Забравяш, че тези тестове се правят от хора, висококвалифициран персонал, използват се скъпи машини, стерилни условия, да не ти изреждам. Или трудът на тези хора за теб не струва нищо?

  7. brusselaar
    #4

    303000 долара при курс 1,79 са 542370 лева за 30000 теста. Или цена 21,70 лева/тест с ДДС. Не знам колко са митата, цената на транспорта при това количество ще е нищожна. В момента цената на един тест в частните лаборатории е 100 -120 лева за тест. Май няма да е лошо Гешев да се самосезира!

  8. А тоя институт са го закрили като предусловие за членстово в НАТО!

  9. В криза парите не стигат. Дори и с много пари не можеш да си набавиш нужните тестове.

  10. "до 2001 г института работеше, и сами си правехме тестовете. Беше най-добрия институт във Варшавския договор и 3-ти в света, след САЩи ФРГ"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.