Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борисов се оплака колко трудно се управлява в див популизъм

Премиерът пита бизнеса: С какво сме вредни? Докарахме пари и спряхме мигрантите!

22 коментара
Борисов по време на Пловдивския икономически форум

Премиерът Бойко Борисов използва в петък икономически форум в Пловдив, за да "дебатира" сам по вота на недоверие срещу правителството, внесен от БСП в сряда. Партията на Корнелия Нинова иска оставката на правителство заради провала на политиките в сектора за сигурност.

"С какво сме вредни? Че докарахме пари от Европа и спряхме мигрантите?", попита премиерът участниците във форума "Комплексният контекст на растежа". Той се организира от известния Делфийски икономически форум, който се провежда всяка година в Гърция пред март. Гостите в Пловдив бяха предимно министри на Борисов и бизнесмени, които нямат отношение към вота на недоверие на БСП.

В този контекст премиерът се оплака пред бизнеса, че не се управлява лесно в условията на див популизъм, който е обхванал света и напоследък и България. Борисов обаче увери инвеститорите, че икономиката в България се развива добре и се променя. България успявала да се справи и с мигрантската криза.

"Тези, които искат вот на недоверие, да си спомнят какво беше в Харманли и Любимец. Да си спомнят бежанските бунтове. Казвам го с вродената си скромност. Дойде ли БСП на власт, всички фондове спират. Когато ГЕРБ управлява, фондовете си вървят. Кажете едно: "Благодаря". С кое сме вредни и с кое те (БСП) са били по-добри?", каза премиерът и допълни, че контрабандата в страната значително е намаляла.

Никнат завод след завод

"Имаме 5.7% внос повече в машиностроене и информационни технологии. Никнат завод след завод. Като влизате в Пловдив виждате какви предприятия има. С хиляди работни места, за които не стигат работници. Не случайно кредитните агенции дават изключително добра перспектива на България. 10% плосък данък, 20% ДДС - идеално за инвеститори. И това ще продължи, докато управляваме", категоричен е премиерът.

Той каза, че безработицата е паднала под 6 процента – в някои градове липсвали работни места, но в други безработни били само тези, на които не им се работи.

"Има стабилен фискален резерв и бюджетен излишък. До края на годината ще смъкнем дълга до 24%. Това дава по-големи перспективи за влизане в чакалнята на еврозоната", каза Борисов. Преди две седмици финансовият министър Владислав Горанов обяви, че България си поставя за цел да влезе в чакалнята на еврозоната (ERM 2) и банковия съюз до една година.

"Какво правим по инфраструктурата? Опитайте да си представите, ако тръгнете от Пловдив и по "Струма"1 за часове отивате на Солун. Коридор №8 София-Скопие-Тирана. Ако карате по коридор № 10 - Истанбул-Пловдив София- Любляна- Братислава. Какво повече бизнесът би желал? Прекрасни места за инвеститори и разширяване на производството. Природа и енергийни ресурси. Пренос на ток, пренос на газ", каза Борисов.

Той съобщи, че през юли в Солун ще има среща на четворката България, Румъния, Сърбия и Гърция за бъдещите енергийни и инфраструктурни проекти.

Благодарности към гърците

Бойко Борисов специално благодари на големите гръцки инвеститори в България и се обърна към Димитрис Куркулас, който също присъства на форума.

"Не мога да не се обърна към Джордж Кремлис - човекът, на който може да направим паметник. Това, което е сторил в областта на екологията и магистралите за България, е много. Един ден, Жорж, ще разкажа за всеки един обект какъв принос имаш", каза Борисов на госта. Куркулас бе представител на Европейската комисия в София, докато България преговаряше за своето членство в ЕС.

Българският премиер свърза гръцките инвеститори с историята на оракула в Делфи.

"В древността в Делфи са се преустановявали войните. Пълководците са се събирали и са си говорили. Сега Гърция е трети инвеститор в България с над 3 млрд. евро обороти. Едно от старите имена на Пловдив е Филипополис. Ако сме като нашите приятели от Македония, можехме да кажем, че Филип Втори има нещо общо и с нас", пошегува се министър-председателят, цитиран от "24 часа".

От бизнеса и историята на античността Борисов пак се прехвърли към съвремието и проблема с мигрантите. Той каза, че България спира "100% от притока на мигранти към ЕС". Премиерът обясни, че бежанците ги приемаме и настаняваме в специални центрове.

"И след това по график, ако гръцкият бизнес (в България) иска работници, поема грижата по тях и ги оставя. Другите се връщат в своите държави по име и пръстови отпечатъци", обясни премиерът.

Политологът Иван Кръстев, който участва във форума, заяви, че има моменти в историята, където е по-лесно да направиш нещо, отколкото да разбереш какво става.

"Мисля, че това се случва в България. България успя да задържи Балканите на картата на Европа", каза Кръстев.

В началото на форума министър-председателят бе посрещнат от пловдивския кмет Иван Тотев, от чужди дипломати и журналисти. "Щом сте тук ще научите български", каза на посланиците Борисов, след като те го поздравиха на английски език, а той им отвърна с "Добър ден".

В двудневния форум участват вицепремиерите Томислав Дончев и Екатерина Захариева, министърът на българското европредседателство Лиляна Павлова, министърът на енергетиката Теменужка Петкова, министърът на икономиката Емил Караниколов, министърът на туризма Николина Ангелкова, министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков. 

Сред участниците са и министърът на енергетиката на Република Сърбия Александър Антич, регионалният директор на Световната банка за страните от ЕС Аруп Банерджи, държавният секретар в Министерство на външните работи на Румъния Джордже Чамба и други изтъкнати и формиращи общественото мнение личности от Европа.

Пловдивският икономически форум се организира от Делфийския икономически форум и от Центъра за либерални стратегии в София. Форумът ще коментира предизвикателствата пред България, региона и Европа. Крайната му цел е чрез диалог и споделяне на идеи и визии да допринесе за успешната трансформация на България и за отключването на потенциала за социален и стопански растеж. Форумът ще се провежда всяка година през юни в Пловдив. Той е под егидата на Американската търговска палата в България, Италианската търговска палата в България, Конфиндустрия Италия и Гръцкия бизнес съвет в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ARROGANT
    #22

    Долнопробен САМОХВАЛКО!!! Като прочетох за "...вродената му скромност" и ми се догади. Спрях защото нямах наблизо подходящ съд за това, което напираше навън от стомаха ми. Е, как да не употребиш най-цветистите и обидни думи подходящи за ТОЯ индивид, които съществуват в българския, че и в други езици по света.

  2. Realist
    #21
  3. olele
    #20

    Бойко, плеуньо, Доган, Местан, курнелия, станиш, първанката, Костов, царю все велики примери , защо у бг трябва да има тест за интелигентност преди да те допуснат да гласуваш.

  4. olele
    #19

    Да наричаш "Гинка" популизъм е върха на либералното лицемерие.

  5. boriana
    #18
  6. Дони Тръмпушката
    #17
  7. trezwomislesht
    #16
  8. trezwomislesht
    #15
  9. Дони Тръмпушката
    #14

    При обща парична маса от около 90 млрд. лева, над 44 млрд. са на спестовен влог в банките. Това обезсмисля всяка гимнастика на езика или перото да изкара ГЕРБ строители на съвременна България. Това нееднозначно показва, че сме мутренска държава начело с премиер-мутра. Хората ги е страх да инвестират и да развъртят парите си от страх, че ще бъдат ограбени. Само по себе си това е хиляди по-силно и по-достоверно от милиони социологически проучвания вадещи води от девет дерета. Още през 2015-та 11 посолства

  10. boriana
    #13

    Питам се как да определя неговия популизъм. Ами домашен. Бащински закрилнически. Мил човек с меки обноски, но полза от политическите му действия няма особена. Това е фасадата. Отзад обаче е интересното. Там е купуването на гласове по време на изборите, политически шантаж и заплахи, шуробаджанащината, купуването на "души", чувството за безнаказаност, Гинка, ниските доходи, последното място, харчовете за неща за които може и да не се харчи, Беляне, липсата на политическа стратегия по важни въпроси,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.