Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борисов се скара на Скопие за недопустими изказвания

ЕС мобилизира 3.3 млрд. евро за здравните системи на Западните Балкани

19 коментара
Бойко Борисов, сн. Министерски съвет

Премиерът Бойко Борисов отново обяви подкрепата на България за присъединяването на Северна Македония към Европейския съюз, но предупреди, че можем да реагираме по време на преговорния процес, ако не бъдат изчистени спортните исторически въпроси.

"Да, разбираме нашите колеги в Република Северна Македония, че са в предизборна кампания и тогава обикновено патриотизмът и национализмът много се отприщват, но имаше недопустими за нас изказвания", каза Борисов след срещата на лидерите на ЕС и Западните Балкани, която се проведе по видеоконферентна връзка.

"Особено ме заболя от това, че България е фашистка държава, не е спасила македонските, а само българските евреи. Това е гавра с българския подвиг на българския народ, българската църква, на хората, които са лягали на релсите, за да не допуснат влаковете да напуснат България с над 50 000 евреи", добави Борисов.

"Нека да си водят предизборната кампания, но не за сметка на България. Защото - ние твърдо ги подкрепяме, но и толкова твърдо държим на историята и това, което много ясно сме разписали в договора за добросъседство".

Борисов съобщи, че ЕС е мобилизирал пакет от над 3.3 млрд. евро за Западните Балкани.

"Това е незабавна подкрепа за здравния сектор", каза той.

Премиерът добави, че за нуждите на социално-икономическо възстановяване пакетът е от макрофинансова помощ в размер 730 млн. евро. И 1,7 млрд. евро помощ от Европейската инвестиционна банка за проекти.

"Това е огромна финансова инжекция за Западните Балкани, така че народите в страните да усетят, че действително ЕС следва неотклонно пътя към присъединяването им", посочи Борисов.

По-рано в сряда външният министър на Северна Македония Никола Димитров каза, че е невъзможно да градиш приятелство, ако оспорваш идентичността на съседа. Според него ако дългосрочната цел на България е да бъде близка със Северна Македония, сегашното оспорване на идентичността ни раздалечава.

Преди седмица Борисов настоя българо-македонската комисия да изчисти спорната история и отклони въпросите дали е възможно София да спре Скопие по пътя към Европейския съюз.

Комисията на практика е блокирана, а македонските представители в нея настояха да спре работа, въпреки че към момента не е постигнала конкретни резултати.
Българските представители в комисията твърдят, че македонците са отказали да се събират преди предсрочните избори в страната. Комисията не успя да стигне до съгласие за Средновековието и за историческата личност на Гоце Делчев.

Представители на Северна Македония в комисията са започнали да оспорват и постигнатия по-рано компромис за цар Самуил като български владетел.

Тепърва предстои и периодът на Втората световна война, който се очертава като най-спорен. Македонските представители обаче поискаха комисията да си вземе почивка.

Освен това настояват в нея да влязат и чуждестранни експерти, което не се приема от българска страна.

Македонските политици не приемат каквото и да е оспорване на македонския език и македонската нация.

Според БАН обаче официалният език в югозападната ни съседка е писмено-регионална норма на българския език. Българската реакция бе в отговор на приетата от Академията на науките и изкуствата в Скопие "Харта за македонския език", според която официалния книжовен език на Република Северна Македония като отделен самостоятелен език, определян в Скопие като "македонски".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #19
  2. Божka
    #18

    Интересно е дали австрийците са загубили своята наистина велика идентичност използвайки диалект на немския. Защо по време на Австро-унгарската империя за повече от 200 години не са го кръстили „австрийски“. Същият въпрос можем да отправим към американците, австралийците и др. защо все още говорят и пишат на диалект на английския и дори го наричат английски?! Да не говорим за южноамериканците с техния испански и бразилците с техния португалски. Нито една от тези нации не е сменила името на езика си и о, чудо, запазили са своя национален идентитет! А македонците са друга история – комплексирана, бутафорна и фалшива!

  3. Отбелязвам
    #17

    :-) Добри Терпешев навсякъде е будил смях с простотията си. Известен е случаят, когато на някакво събрание взел думата след доклада и казал: "Всичко разбрах, само не разбрах какво е това ве-хе-о-де на вратата." А на вратата на залата пишело ВХОД.

  4. Milenca
    #16
    Отговор на коментар #9

    Да, все македонците ни виновни, а онези тиквотараби от ОФ все невинни!Георги Димитров, Добри Терпешев!

  5. Тодор Станков
    #15

    Не се притеснявайте, нито ще ги спрем, нито ще ги направим пробългарски настроени. Каузата е загубена, особено щом от наша страна всички т.тар. експерти са чада на БКП, най-антибългарското московско творение, съкествуващо и до днес в поне 10 разновидности...

  6. lindentown
    #14
    Отговор на коментар #11

    Като изключим най-западните части като Тетово, Гостивар, Дебър и Струга, които са били под италианска юрисдикция, цяла Вардарска Македония е била под българска юрисдикция, администрацията е била българска.Същото се отнася и за източната част на Егейска Македония - районите от Солун на изток ( Серес, Драма, Кавала), които са били под българска юрисдикция. Централна Егейска Македония ( Солун, Кукуш) и западна Егейска Македония ( Костур, Воден, Лерин) не са били под българска юрисдикция, а под германска и респективно под италианска.https://ru.wikipedia.org/wiki/Болгария_во_Второй_мировой_войне

  7. Естествено
    #13

    Интересно каква е интерпретацията на събитията от "Кървавия божик".

  8. Естествено
    #12
    Отговор на коментар #11

    За Солун не зная, но за Македония - германската юрисдикция е военна. Гражданското управление е българско.

  9. Отбелязвам
    #11

    Така е. Солунска област и Вардарска Македония са били под германска юрисдикция.

  10. Коментарът е изтрит в 00:22 на 7 май 2020 от автора.
    #10

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.