Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борисов се закани да развали сделките за ЕРП-ата

109 коментара
Борисов се закани да развали сделките за ЕРП-ата

Премиерът Бойко Борисов се закани да развали приватизационните договори за електроразпределителните предприятия (ЕРП), които бяха сключени в края на 2004 г с австрийската ЕВН, чешката ЧЕЗ и германската Е.ОН. Той отвори темата, говорейки в сряда след заседанието на Министерския съвет за лекарските протести и липсата на пари в бюджета, защото се източвали.

Борисов обясни, че няма как да има пари в бюджета, защото "НЕК купува енергийния микс за 90 лева, а го продава за 88 лева“. “Няма завършил в Банкя ученик, който да купува нещо за 90 лева и да го продава за 88 лева и да си мисли, че е на печалба. После същото това нещо, което струва 90 лева, минава по една жица и вече става 146 лева. Питах ги всички да ми обяснят как става това – те мълчат", обясни нагледно министър-председателят.

Той обаче пропуска, че в крайните цени на ЕРП-ата влизат и таксите за пренос към НЕК и Електроенергийния системен оператор, както и разходите за разпределение на енергията.

Цените на електроенергията по веригата на производство, пренос, разпределение и снабдяване се определят от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).

Борисов отбеляза, че комисията също носи отговорност за сегашното положение, но заяви, че нямало да говори повече, че да не го обвинят как се меси в работата на независимия регулатор.

Проверка на всеки стълб

Той обясни, че “за пет години ЕРП-тата са направили между 500 милиона и 1 милиарда от продажбата на ток и не са платили никакъв дивидент на държавата с обяснението, че са правили инвестиции."

Премиерът заяви твърдото си намерение да обиколи всяко място, където ЕРП-тата кажат, че са инвестирали, включително "всеки стълб".

Инвеститорите готови на диалог

Тримата мажоритарни собственици на електроразпределителните дружества като цяло отказаха да коментират изявлението на Борисов, че може да развали приватизационните договори, но заявиха своята готовност за диалог с правителството.

От Е.ОН, която управлява Североизточна България, отбелязаха, че от 2005 г. до края на 2009 г. са инвестирали в електроразпределителната си мрежа над 300 млн. лв., построявайки подстанции и намалявайки значително броя и продължителността на прекъсванията на електрозахранването.

 Още

Още от самото начало на приватизацията на седемте ЕРП-ата, при която трите чужди компании придобиха по 67 на сто от дружествата в София, София-област и Плевен (ЧЕЗ), в Пловдив и Стара Загора (ЕВН) и във Варна и Горна Оряфовица (Е.ОН), бе решено съвместно с държавата, че цялата печалба от дейността им ще се реинвестира в мрежата.

Съгласно договорите за продажба ЕРП-ата нямат твърди ангажименти за размер на инвестициите, тъй като вложенията трябва да влизат в цените за бизнеса и бита и редовно през последните години ДКЕВР задържа техния размер, за да не се увеличават прекалено тарифите за крайните потребители.

В приватизационните договори има записани общи условия, при които могат да бъдат прекратени, но сред тези казуси надали би се вписала посочената от премиера причина, още повече след като дружествата продават по определени от държавен орган цени. Подобно действие от страна на държавата със сигурност би било протестирано пред арбитражен орган и би ѝ струвало влизането в сложни юридически казуси с неясен изход.

Опити за вземане на дивиденти за хазната

Според запознати реакцията на Борисов била провокирана от изготвен наскоро анализ за работата на ЕРП-ата, от който станало ясно, че държавата въпреки притежаваните 33 на сто няма реални лостове за влияние върху управлението на дружествата.

До лятото на 2009 г. прокурист в едно тях – ЕВН, бе Трайчо Трайков, който Борисов взе за министър на икономиката, енергетиката и туризма.

Експерти коментираха пред Mediapool, че целта на премиера съвсем не е да разваля приватизационните договори с ЧЕЗ, Е.ОН и ЕВН, а да ги накара да платят на държавата за пръв път дивидент за 2009 г. Парите са спешно необходими за вързването на бюджета, където зее дупка от минимум 1.6 млрд. лв., а според някои оценки и повече.

Пет години са достатъчно дълъг период за капитализация на дивидентите в мрежата, чуждите инвеститори са реализирали доста добри печалби и е крайно време и държавата да си осигури приходи от акционерното си участие в ЕРП-ата, поясниха пред Mediapool източници от бранша.

Въпросният анализ също така показал, че миноритарните държавни дялове, които правителството смята да продава, въпреки солидния си размер, не носят достатъчно права на управление и поради тази причина може да се окажат не достатъчно атрактивни за бъдещи купувачи. Затова и целта била по най-бързия начин да влязат пари в хазната от дивидентите на ЕРП-ата и да се преразгледат акционерните права, за да може държавата при продажбата на дяловете си да си осигури възможно повече приходи.

Според анализатори на подобни приватизационни сделки обаче надали чуждите компании ще отстъпят от благоприятните условия, които са постигнали при приватизацията на дружествата.

Борисов каза още, че в петък трябва да получи всички писма, договори и схеми по енергийните въпроси, тогава ще види кой какво е подписвал и след това въпросите ще бъдат пращани в прокуратурата. "Трябва да излезем от анонимност и да видим кой какво е подписвал", заяви премиерът.

Ненужни посредници

Той допълни, че не иска да говори сега за схемите, чрез които е източвана НЕК (извън покупко-продажбата по схемата "90-88"). "На кой са необходими тия посредници (ЕРП-тата)? Не успяха да ми обяснят", каза още Борисов.

Въпросните “посредници“ се появиха, след като Европейската комисия реши, че мрежите за пренос и за разпределение трябва да се разделят, за да има конкуренция. Така държавата реши да продаде седемте ЕРП-ата, за чиято мрежа и без това нямаше необходимите инвестиции за поддръжка.

Премиерът заяви още, че "колкото повече работи НЕК, толкова повече губи". После спомена, че е недопустимо българите да плащат ток по 146 лева, а токът от АЕЦ "Козлодуй", който струва 66 лева, да бъде изнасян за Сърбия и другите страни на 68 лева, имайки предвид вероятно схемата за износ с фирмата EFT, която се разследва от прокуратурата.

Запитан дали министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков трябва да поеме отговорност за ситуацията, Борисов отговори многозначително: "Темпото е такова, че който издържи“.

“Който се забави, умори, не е в крак с деня, си отива. Ние не сме монархия, че постовете да се полагат по право на някой", посочи той.

Борисов допълни, че е казал на министрите си сами инициират проверки, а не той да ги прави постоянно. "През по-голямата част от работното ми време работя като полицай", призна премиерът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

109 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. бб
    #111

    точно когато, на когото и колкото трябва. лобизъм_или_корупция - преценете_сами :(

  2. Аз
    #109

    Да го тръшнат на колене и с пелезници този не български престъпник продаде най печелившите предприатия БТК и ЕРП !! Борисов Бог да те пази !!

  3. Народа
    #108

    Така се действа, а не като тия продажници досега, за едната комисионна ни закопаха с години напред. Те се оправиха, а сега ние ще му берем гайлето още поне 50 години. Затова хората гласуват за Бойко, щото ако само се спре източването на държавата, антикризисните мерки са готови и то в дългосрочен план и може да се започне тенденция за истинско развитие. Бойко имаш шанс да влезеш в историята,като първия истински, демократичен премиер, защитники, а не прдажник на държавата ако продължаваш така. Успех!!!

  4. Чакалите
    #107

    Май нямаме кураж за Белене я да се захванем с европейските инвеститори - радост и за червената публика.

  5. mimi
    #106

    Закрй БЕХ както се канеше и побликувай договорите с Русия пак после да видим.

  6. Хайдрих
    #105

    Да се изсере за пореден път! По голем нещастник никога не е управлявал държавата. Тоя само от едно разбира - да лъже, да маже и нищо да не прави!

  7. И.Иванов, Швеция
    #104

    "Премиерът Бойко Борисов се закани да развали приватизационните договори за електроразпределителните предприятия (ЕРП), които бяха сключени в края на 2004 г с австрийската ЕВН, чешката ЧЕЗ и германската Е.ОН."А ... закани ли се да се договори за електроразпределителните предприятия с братска Русия, бъдещ собственик на АЕЦ Белене ?

  8. Любопитен
    #103

    Толкова е хубаво:http://www.mediapool.bg/show/?storyid=163855

  9. Иво
    #102

    Ако развали сделките с ЕРП, на Борисов ще му правя курбан всеки месец!

  10. Куката Боко
    #101

    нищо друго

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.