Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борисов: Собствен нефт и газ ще осигурят 5-6 млрд. долара

Сондажният кораб за находището "Хан Аспарух" потегля до дни от Бургас за четиримесечни проучвания

13 коментара
Борисов: Собствен нефт и газ ще осигурят 5-6 млрд. долара
  • Борисов и френският посланик разглеждат кораба
  • Корабът за проучванията

Ако бъдат открити находища на нефт и газ в дълбоките води на Черно море, 5-6 милиарда долара ще останат в страната ни и ще бъдат разпределени и за социални дейности. Това заяви премиерът Бойко Борисов при официалното представяне на сондажния кораб Noble Globetrotter II, нает от консорциума между френската "Тотал", австрийската "О Ем Ви" и испанската "Репсол" за проучване на находището "Хан Аспарух" в крайбрежните ни води.

Плавателният съд пристигна на пристанището в Бургас, откъдето след дни ще отпътува за Варна, за да започне първия дълбоководен сондаж в терена за изследване на потенциалните обеми на находището и дали е икономически оправдано да започне търговски добив.

На церемонията по официалното представяне на сондажния кораб присъстваха още вицепремиерът и министър по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев, министърът на енергетиката Теменужка Петкова и заместникът ѝ Жечо Станков, както и министрите на транспорта Ивайло Московски и на околната среда и водите Ивелина Василева. Присъстваха и посланиците на Франция и Австрия и представителите на дипломатическата мисия на Испания. Домакин на събитието бе Кзавие Фожрас, управител на консорциума "Тотал Е&П България".

Борисов коментира, че България е можела да добива свой природен газ и нефт и вместо да плаща милиарди долари годишно, може да ги инвестира в социални дейности и отделно да продава енергийните суровини. Той посочи Румъния за пример, която е намалила вноса на тези ресурси до 10 процента, а останалото е собствен добив. Премиерът изрази надежда проучванията да са успешни

"Ако намерим нефт или газ, това ще има голямо значение за страната към пътя на България за енергийна независимост”, каза Кзавие Фожрас. Към момента в Черно море има 10 дълбоководни сондажа, като само два от тях са открили залежи от газ в Румъния.

"Дълбоководната част не е проучена и това е голямо предизвикателство за нас. Морската нефтена индустрия не е добре развита. Рискът да не намерим газ или нефт е голям”, посочи още представителят на "Тотал".

Ако бъдат открити въглеводороди ще започнат изследвания на тяхното качество и количество, които могат да продължат и 10 години, уточни Фожрас и допълни, че до първия добив има много време.

Сондажът "Полшков-1” е един от двата, които ще бъдат извършени в блока "Хан Аспарух", за да дадат повече информация, която ще помогне за калибрирането на моделите на геолозите и ще потвърди данните за наличието на въглеводороди в Блока, получени при сеизмичните проучвания в началото 2014 г., и тяхната интерпретация, обясниха от консорциума.

Четири-пет месеца ще продължи работата на сондажния кораб, който е нает от американската фирма "Нобъл Дрилинг Холдинг". Той има техническите възможности да сондира до 3 000 м воден стълб, дълъг е 190 метра и разполага с писта за хеликоптери на борда си. Екипажът му е от 180 души.

Енергийният министър Теменужка Петкова отново посочи, че основен приоритет на правителството е диверсификацията на източниците и на маршрути на енергийни ресурси и този път минава през изграждането на междусистемните газови връзки и собствения добив на суровини.

"Надявам се след не кратко време да се поздравим с местен добив, който ще даде възможност на България да диверсифицира източниците и маршрути за доставка на енергийни ресурси”, каза министърът. Тя припомни, че инвестицията на консорциума в проучването на блока е 260 млн. долара.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #13

    "Мама каза, че ще ми купи колело, ама - друг път".....

  2. Между другото, едно правителство без калинки, милиционери, фикултурници и бивши членове на ДС и БКП, същоящо се от професионалисти с чувство за дълг и морал, би се отразило на България многократно по-добре от няколко милярда за преразпределие по вече прозната схема.

  3. добивът ще бъде от КОНЦЕСИОНЕР! Добитото ще е 100% собственот на концесионера. И колкото повече се изнася, толкова по-бързо ще се изчерпи. А изчерпи ли се,ставаме ОТНОВО зависими от внос! Това по повод локумджията премиер, който се хвали, че щяло "да има газ за износ"

  4. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #10
  5. Дядо ми Петър
    #9

    Рибата все още не само че не е в морето, а е на хайвер, а КАПО ДИ ТУТИ КАПИ взе да изчислява колко ще уловим. Естествено, щом има наоколо пикливи журналистки с камери и продажни медии да му публикуват изцепките.

  6. Kitko
    #8

    Най-голямата глупост е да отидат тези пари за "социални дейности" - разбирай да даваме пари на калпак на "нуждаещите се". Примери за такива тъпи подходи бол, като най-пресният е Венецуела. Имаше пари, отиваха за раздаване на калпак. Свършиха парите, настана голяма криза. Тези средства трябва да отидат за хората, но по различен от представата на днешният политик начин. Трябва да отидат за повишаване квалификацията на безработните, така че да си намерят по-лесно работа. Езикови курсове, но с подходящ

  7. кибрит
    #7

    В отговот на питането на VaniBG, превилният отговор е: д. Неизвестен извършител със сметка в Панама

  8. кибрит
    #6

    Това изказване не би ли било по-уместно да се прави след откриванвто на залежи и изследване на качеството и количеството им? Нефта още в морето, а Бойко разпредели печалбите.

  9. Pavlova
    #5

    5-6 млрд. долара, ама на кого? а: Цветанов б: Борисов в: Пеевски г: Обама

  10. Oanis
    #4

    Към сияйното бъдеще..... . Така говореше и ни учеше вождът и учителя др. Тодор Живков.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.