Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ако ЕС не финансира диверсификация на газа, значи само вдига лозунги

16 коментара
В Грузия Борисов се срещна и с президента Михаил Саакашвили

Премиерът Бойко Борисов ще иска от Европейския съюз финансова и експертна помощ за да разнообрази доставките си на природен газ. В зависимост от отговора ще стане ясно дали в Европа реално някой иска да има диверсификация на газа или това са само лозунги, заяви Борисов пред журналисти по време на посещението си в грузинския пристанищен град Батуми.

Въпросът на европейската помощ и възможностите за диверсификацията на доставките на синьо гориво за България ще бъде обсъдено на 25 април при посещението на президента на ЕС Херман ван Ромпой в София,.

 

Борисов коментира, че у нас изразът "диверсификация на газ" е бил използван като клише и никой не е работил конкретно по въпроса, но също така в тази посока нищо реално не може да се случи, ако няма съгласието на "великите сили".

 

"Това е толкова геостратегически обвързано с взаимоотношения на великите сили, бих ги нарекъл, че просто, без да се разберем с тях, без те да се съгласят, каквото и да се прави, няма да стане", смята българският премиер.

 

Той коментира още, че "Северен поток" го прави скептик по въпроса иска ли Европа диверсификация. "Големите държави отрегулираха въпросите с Русия поотделно - със "Северен" и с "Южен поток", така че не е така належащо за никоя от тях да влиза в сложни преговори", каза министър-председателят.

 

Ден по-рано в разговор с грузинския си колега Николоз Гилаури отново бе повдигнат въпроса и постигнато споразумение за пренос на компресиран азерски газ през Грузия за България, каквато идея лансира още през 2009 г. от президента Георги Първанов.

 

По-подробно тази възможност ще бъде обсъдена с азербайджанския премиер Артур Расизаде по време на посещението на Борисов в Баку на 26 и 27 април, стана ясно в понеделник.

 

Всичко зависи от това дали Грузия ще съумее да докара газа до Поти и ако това стане факт, и в Поти има газ от Азербайджан, то тогава ние в рамките на две години можем да изградим пристанище, защото имаме предпроектно проучване за терминал в Бургас, каза Борисов. По думите му от грузинска страна считат, че тяхната част от проекта може да бъде реализирана за две години.

 

В понеделник Борисов разговаря за газовите доставки и с грузинския президента на Михаил Саакашвили. Двамата са обсъдили и проекти за трансфер на електроенергия в двете посоки и развитието на туризма, по които ще се работи съвместно с Европейската комисия. Българският премиер каза още, че двете страни много активно ще работят за създаването на туристическа връзка Батуми - Истанбул – Бургас.

 

По-късно през деня Бойко Борисов пристигна в Армения, където във вторник ще има среща на четири очи с колегата си Тигран Саркисян и разговори с арменския президент Серж Саркисян.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #16

    Браво на коментара на №10. Другите просто плюете и нямате собствено мнение по въпроса. Това е първият български премиер ДРЪЗНАЛ да каже нещо на Великите сили.Другите бяха по-ниски от тревата за да стоят тези същите сили зад тях по време на избори. За това сме до тука. Малко са ни политиците БЪЛГАРОФИЛИ.

  2. Анонимен
    #15

    GRUZIA NIAMA GAZ.TOIA IDIOT ZNAE LI KAKVO ZNAACHI TECHN GAZ IREALNATA OPASNOST OT NEGO.OT BURGAS NIAMA NISHTO DA OSTANE

  3. Анонимен
    #14

    Ама пристанище Поти е на Черно море; какъв проблем има тогава с Босфора бе, бянкянски дебил? Я виж картата- не членската ти от БКП, а географската

  4. Анонимен
    #13

    - Не може да вземеш газ от страна в която няма газ; - Не можеш да прекараш газ през липсващ газопровод или чрез флот от газовози-призраци на несъществуващи терминали. - Но Боко си е Боко, пи-ч от Банкя...и нищо повече!

  5. Анонимен
    #12

    Саакашвили си яде вравтовръзката http://www.youtube.com/watch?v=ULRKOClCf5c

  6. Анонимен
    #11

    Абе, това не беше ли онзи Саакашвили дето 2008 г. си ядеше вратовръзката, доката армията му бягаше през глава от руснаците и не можеха да я стигнат

  7. Анонимен
    #10

    много верен коментар на Борисов. Никой не коментира в ЕС, че Германия просто заби нож в гърба на прибалтийските републики без да им мигне окото(подобно на Втората световна война). Така че нищо не пречи на ЕС да ни удари и нас като ще остави ББ и останалите българофили да висят във въздуха.

  8. Анонимен
    #9

    Какво става тук?Новости,новости.А за диверсификация по западноевропеиските страни?Маи има такова нещо.Появи се съвсем наскоро.

  9. Анонимен
    #8

    Мутрооо-мутро, що пак се осра мамин? Я ни кажи: баба Клинтъница ли те накара тъй да се оакаш? Кажи се бре Бойче-тъпото, кажи си бре чоджум

  10. Анонимен
    #7

    Тъпа тиква! Естествено, че всичко това е демагогия: "Ако ЕС не финансира диверсификация на газа, значи само вдига лозунги" Какво се правиш, че не разбираш ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.