Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борисов: Цената на газа ще пада, но се разбрахме да не казваме

83 коментара
Борисов: Цената на газа ще пада, но се разбрахме да не казваме
Цената на руския природен газ ще пада, заяви премиерът Бойко Борисов в неделя, ден след срещата му в София с руския премиер Владимир Путин, след която стана ясно, че по тази тема няма конкретна договореност и както и досега, продължава да се обсъжда.

"Цената на газа ще пада. Но понеже това е между две търговски компании и те се опасяват, че ако почнат така една по една страните да намаляват газа, всички накрая ще ходят и само ще искат да им намаляват газта. Затова се разбрахме да не говориме, цената пада и ще продължи да пада", обясни премиерът пред репортери по време на посещение манастир в с. Гигинци.

Той не посочи конкретни цифри и срокове за едно поевтиняване на газовите доставки, макар че преди визитата на Путин се твърдеше, че очакваме то да е поне 5%.

В същото време външният министър Николай Младенов каза, че е доволен от начина, по който Бойко Борисов и българското правителство са отстояли интересите на страната в преговорите с Владимир Путин.

Няма пряка връзка в преговорите по трите енергийни проекта с Русия – "Южен поток", АЕЦ "Белене" и "Бургас – Александруполис", заяви той в неделя пред БНР, опровергавайки медийни тълкувания за наличие на такава обвързаност.

Освен това министърът е доволен, че в подписаното споразумение за създаването на смесената компания за изграждането на българския участък от газопровода "Южен поток" са интегрирани всички изисквания, които се налагат от европейското законодателство. Това беше много важно, защото не трябва компанията и нейната дейност да влиза в противоречие с изискванията на общото европейско законодателство, каза Младенов. Той е доволен и от факта, че с действията си по отношение на "Южен поток", България по никакъв начин не бламира и не пречи на подкрепяния от САЩ и ЕС конкурентен газопровод "Набуко".

"И двата за нас са важни. Единият ни дава сигурност на доставките, другият ни дава диверсификация на доставките и на източниците. И по отношение на "Набуко" аз очаквам в следващите седмици, въобще в следващите може би месец-два да има доста сериозни развития, които да го направят много по-близък до реализация, защото там също се извършва страшно много работа", каза външният министър.

Той обърна внимание и на даденото от Путин уверение, че българските архиви, пленени след Втората световна война, трябва да бъдат върнати на България. "Това е и протоколирано и ние ще имаме в най-скоро време възможност да се свържем с руските власти, за да се прецени какво трябва да се направи. Има някои законодателни действия от тяхна страна, които трябва да се направят. Но този архив наистина трябва да се върне в България, защото той осветлява част от нашата история, което може би ще успокои хората поне какво е станало с техните роднини преди 50 години", каза Младенов.

Искането за връщане на този архив бе инициирано от неправителствени организации и поставено от президента Първанов при предишното посещение на Путин в София през януари 2008 г., когато бе договорен и т.нар. "Голям шлем" от трите енергийни проекта. Още тогава Путин – все още президент на Русия – пое ангажимент за законодателно уреждане на въпроса, но резултат засега няма.

Министър Николай Младенов вярва на уверенията на премиера Бойко Борисов преди визитата на руския му колега, че в провежданите разговори между двамата не е ставало дума за АЕЦ "Белене", както и че с италианския министър – председател Силвио Берлускони не са обсъждали "Южен поток".

"Ако не вярваме на това, означава, че просто сме останали да живеем някъде много назад в миналото", каза Младенов.

"В разговор на четири очи много неща може да се кажат, но в крайна сметка е важно това, което остава записано, защото то произвежда действие", разясни Николай Младенов.

"Ако винаги в главата си затваряме една част от мозъка си за конспиративни начини на мислене и за разбиране, никога няма да можем реално да се справяме с проблемите, които светът поставя пред нас", заяви министърът.

Да се държим като големи хора, когато си играем с големите

"Повярвайте ми, нашите руски партньори отдавна вече това са го осъзнали, отдавна вече те се държат много по-западно, отколкото ние можем да си представим. Същото се вижда и на други места по света. Моля ви се, нека да започнем и ние да се държим като големи хора, когато си играем с големите деца. Значи, останалото ще ни върти в ето това, в което се намираме в момента - 20 години или 30 години не знам колко милиона хвърлени в една локва, в една площадка, другото непостроено, а приказки много", апелира Николай Младенов.

Помолен да коментира оценката на президента Първанов, че посещението на Путин на 13 ноември е било "рестарт" на българо-руските отношения, Николай Младенов каза, че според него това е много претенциозна дума.

"А и аз лично вече всеки път, когато искаме компютърът да се рестартира, се притеснявам от използването на тази дума. Имаме си отношения, които се развиват, които сега просто отиват една стъпка напред. Разбира се, това, което за нас е важно, е не само да се реализират част от тези проекти, които ценим като положителни за нашата страна, но и да възстановим едно присъствие в тези сектори на руската икономика, в които това е възможно и в които имаме интерес. Най-вече според мен, и това с министър Трайков го обсъждахме няколко пъти през последните дни, най-вече да се насочим конкретно към регионите на Русия, където има потенциал. Но това са едни отношения между нормални държави", смята външният министър.

"Аз не искам нашите отношения с която и да е страна на света, малка или голяма, суперсила или микросила, да бъдат комплексирани. Това е нещото, от което през цялото време се опитвам да избягам", поясни Младенов.

Без претенции за ново начало, а за прагматични взаимоотношения

Няколко часа след разговорите между Борисов и Путин в събота, правителствената пресслужба разпространи стенограма на записа.

В самото начало Путин подчертава работния характер на срещата. Бойко Борисов пък изтъква, че правителството няма претенциите да поставя ново начало, а да постави българо-руските отношения на прагматична основа, взаимноизгодно за двете държави.

За АЕЦ "Белене" се разбрахме експертите да достигнат възможно най-ниската цена при гарантирана най-голяма сигурност на централата в Европа, казва премиерът Бойко Борисов. Колегата му Владимир Путин защитава тезата, че конкуренти на Русия са американски, японски и френски компании, но те не могат да предложат продукта по-добър като качество и по-евтин като цена.

За "Южен поток" Путин изтъква, че този проект ще допринесе за диверсификацията на газовите маршрути. На границата на 2008 и 2009 г. сигурно знаете, че имахме голям конфликт с една от страните и тази страна е Украйна, припомня Путин. Той подчертава, че за транзита на газ по "Южен поток" годишно България ще има два милиарда и 400 милиона долара.

Бойко Борисов заявява пред Путин, че за нефтопровода "Бургас-Александруполис" управляващите у нас имат твърдо политическо решение и се съобразяват с това, че в този регион населението е изключително против проекта.

От своя страна Владимир Путин казва: "Ние знаем и чуваме вашата гледна точка. Няма нищо страшно в това, ние ще осъществяваме подобни проекти с други партньори, но в този регион, в същия".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

83 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. аз
    #85

    О, свещена простота! Нямам думи!

  2. Огнебойко
    #84

    Той прегърна г-н Путин,подари му любимата си каракачанка и заложи на братската дружба.

  3. Дражев
    #83

    Някой от тези упорити противници на "Южен поток" трябва поне един път да обясни убедително защо не трябва да го правим. Досега няма ясна мотивация против този проект освен политически внушения.Малкия от синята коалиция, който най-много и най-често рита срещу "Южен поток" и се мисли за голям капацитет, завчера се изпразни, че държавата няма пари за двата проекта / има предвид и "Набуко"/, което значи, че ако има пари може да се прави и "Южен поток". Е га ти мотивацията. политически лакърдии.

  4. Щайнщайн
    #82

    Всичко това требва да си остане между нас.Сладка тиква, нали?Голема.Борисов: Цената на газа ще пада, но се разбрахме да не казвамеДа се държим като големи хора, когато си играем с големите, апелира външният министър

  5. И.Иванов, Швеция
    #81

    "... премиерът пред репортери по време на посещение манастир в с. Гигинци"А ще се връща ли оттам или ще остане монах ?Щото след като стана от комунист "десен", едва ли ще му бъде невъзможно да стане от "охранител" монах ...

  6. Heinz
    #80

    "...Затова се разбрахме да не говориме, цената пада и ще продължи да пада..."Е, защо тогава обвиняваме фирми например за картелизиране на пазара...Кой инвеститор ще дойде в една непредвидима страна??

  7. очарована
    #79

    е кръгла нула и безличие. Изказванията му са като на някой хванат от улицата. Хамелеон и подлизурка готов да служи на всеки.

  8. хи-хи-хи
    #78

    "Цената на газа ще пада. Но понеже това е между две търговски компании и те се опасяват, че ако почнат така една по една страните да намаляват газа, всички накрая ще ходят и само ще искат да им намаляват газта. Затова се разбрахме да не говориме, цената пада и ще продължи да пада", обясни премиерът пред репортери по време на посещение манастир в с. ГигинциНЕАМ ДУМИ...ТОЯ ДНЕС НАДМИНА ДОРИ СЕБЕ СИ.

  9. Надежда
    #77

    Той и Костов от комунист стана" десен".

  10. И.Иванов, Швеция
    #76

    "Автор: Дражев Получено на: 14 Ноември 2010 17:20 Някой от тези упорити противници на "Южен поток" трябва поне един път да обясни убедително защо не трябва да го правим. Досега няма ясна мотивация против този проект освен политически внушения. ..."Ще му ги повтори на Дражев тези обяснения ясни, които е "пропуснал" да чуе и запомни: 1. Икономически- в държавите, свободни пазарни икономики, държавата не се занимава с бизнес чрез специално създадени за целта държавни предприятия с данъчни пари;- в

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.