Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борисов в Брюксел: Оградата по границата с Турция не е Китайската стена

Премиерът подкрепи Анкара и попита защо ЕС воюва в Африка

7 коментара
Борисов в Брюксел: Оградата по границата с Турция не е Китайската стена

"Турция е най-големият ни съсед, изключително важен партньор, не само за ЕС, а и в този регион на света, където всеки ден танкове и войници влизат от една в друга област и в кадрите няма една здрава сграда", заяви премиерът Бойко Борисов, след като участва в заседанието на Европейския съвет в петък.

Борисов посочи, че всички участници в заседанието са изразили при обсъждането на темата за Турция претенции за свободата на словото там, за правата на човека, но и отчитат, че споразумението за миграцията се спазва и от влизането му в сила миграционният натиск е спаднал в пъти.

Той обясни, че е имало предложения за запазване, за ограничаване или за спиране на предприсъединителните фондове за Турция.

"Мнението е около 75 на сто от тези средства да се плащат, за да не пострада гражданското общество, за да може тези процеси, които вървят за демократизация и приближаване на Турция до ЕС, да продължат", уточни премиерът.

Той добави, че средствата по споразумението за миграцията няма да бъдат засегнати.

"Когато изградихме препятстващото съоръжение по границата, получихме ноти от Турция, но успяхме да ги убедим, че това е съоръжение в помощ на българската и турската гранична полиция, при огромен миграционен натиск да може в първия момент да защити границата. Това не е Китайската стена или съоръжение, по което да пуснем ток и да не може да припари никой. Искам да правим разлика", призова премиерът.

България ще участва с 500 хиляди евро във фонда за Африка

Премиерът Бойко Борисов съобщи, че ще предложи България да участва във фонда за Африка с половин милион евро в знак на солидарност. Той отбеляза, че фондът, който цели да ограничи причините за миграцията към ЕС, има нужда общо от допълнителни 125 милиона евро.

"Трябва да се попълни с още 125 милиона евро и аз мисля да предложа. Ние ще участваме с 500 000. Това е най-малкото, което са заявили. Например една Италия е с 90 милиона евро", каза Борисов.

Той изрази надежда ЕС да има по-твърда политика, която да отчита европейския интерес в региона на Африка и Близкия изток.

"Отново поставих въпроса защо воюваме там и какви са последствията - например с Либия. Колкото и да не бяха държави, които ни харесват, имаше мир и правила, които спазваха. Това се случи в Ирак, Афганистан, Сирия", допълни Борисов, цитиран от БТА.

Фондовете за Балканите трябва да се увеличат

По повод европейската перспектива на Балканите Борисов заяви, че безспорно те са най-бедният европейски регион.

"Ако искаме да запазим Балканите конкурентоспособни, да направим свързаност, каквато има в цяла Европа, сега е моментът за започването на проекти - жп-линии, магистрали, европейски транспортни коридори. Има китайски, руски, турски инвестиции, от Саудитска Арабия. Ако нямаме интерес, ако Балканите не са ни важни - животът никога не търпи вакуум", коментира Борисов.

Предприсъединителните фондове за Балканите трябва да се увеличат. Балканите са място, всички отчитат, което, ако оставим без внимание, ще ги изпуснем. Усещам във всички колеги интерес и съм оптимист в тази посока, коментира премиерът.

По повод преговорите с Великобритания Борисов заяви, че ако има малко напредък, той се наблюдава по въпроса с правата на гражданите. Парите (дължими от Лондон на ЕС - бел. кор.) са големият проблем. Интересуват ни българските граждани да не понесат страдания, щети, посочи премиерът.

ЕС държи на споразумението с Иран

"ЕС за радост показа доста сериозна твърдост и отстояхме споразумението с Иран да се спазва", добави той по повод решенията на Европейския съвет, приети снощи.

За разлика от споразумението за климатичните промени - и Господ ни наказа всички, не се спази. Но всички отчетоха, че Иран не е Ирак и за споразумението, което ЕС толкова трудно постигна, трябва да бъдем единни, коментира той по повод ядрената сделка с Техеран, която се оспорва от американския президент Доналд Тръмп.

За Северна Корея е ясно, че надали някой ще има различно мнение, че това, което се прави там, незабавно трябва да се прекрати, и да се върнат на масата на преговорите, и по мирен път да се решават проблемите, посочи премиерът.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #7

    За разлика от Борисов, който използва няколко фирми, император Цин Шъхуан започва строежа на Китайската стена 221 пр. н. е. с 1 млн. китайци. Китайците тогава са били колкото днешните българи на Балканите. Основно стената обаче е построена от 14 до 17 в. от императорите Мин. Изоставена е, защото лесно е преодолявана. Руини и китайска „реставрация“ като ново строителство: Да пратят на специализация Глѝшев, Щу̀рова и тия от Комитета, за да не лаят по медиите и саботират реставрациите на Сердика и

  2. Филка Русофилка
    #6

    За Турция е говорѝл добре, но не и сравнението с Китайската стена. След 1984 Дън Сяопин реставрира част, по-точно построи наново към 10 км при Бадалинг, за да се шашкат туристите. Още 1000 км са руини и 1500 км със следи от стена. Другото отдавна е разрушено и демонтирано, вкл. и през 50-те год., преди Мао да се оприличи на първия китайски император Цин Шъхуан, който започва да я строи 221 пр. н. е. Не е проблем за трафикантите. Друго си беше Кльонът, но ген. Семерджиев го разруши. Пазеше българите да не бягат на запад, както Китайската стена е пазела китайците да не бягат на свобода. :)

  3. Иван Сусанин
    #5

    Намекът на Боце е, че требат повече паре за регионо... И то готова пара. Инак нема кво да се крадне и мрежата му ше се разпадне.

  4. Явор от Германия Костовист
    #4

    Недочелият и Винету нащ премиер Боко за резил ни прави. Дано по време на разговорите с европейските ни партньори да си е мълчал и не е изръсил тези глупости...

  5. Pilgrim
    #3

    Тихомълком и без следа ме изтриха макар че не хвалех ББ.Писах само че тази стена е за кози,овце и говеда, макар че говедата са вече в българия.ББ пак се писа за медиатор между ЕС и Турция,но нали знаето поговрката за какво става с медиатора когато се обръща и на двете посоки.

  6. Авакум Захов
    #2

    Оградата може да не е "китайската стена", но струва колкото нея.

  7. ivancho ivanov
    #1

    Мин.председателят Борисов каза снощи, че не разбирал каква е заплахата за мира в ЕС и защо са тези военни разходи - та, да разпита колегите си мин.председатели! Те ще се опитат да му обяснят и той ще разбере и съгласи , но на другият ден ще се отметне! Все говори за стабилност, но "най-стабилно е в затвора", казал ген. Айзенхауер.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам