Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борисов възмутен, че чуждите компании искат да инвестират в зелена енергия

"Най–ценните, най-милите инвеститори са тези, които създават работни места и произвеждат стоки за експорт"

54 коментара

Премиерът Бойко Борисов се накара в понеделник на инвеститорите, които искат да влагат средства в зелена енергия. По време на дискусия с представители на Американската търговска камара в България Борисов обясни, че неслучайно всички големи компании се насочват към производството на зелена енергия, тъй като тя се изкупува по 580 лева за мегаватчас, докато тази от АЕЦ "Козлодуй" - по 42 лева за мегаватчас.

"Не искам българите да плащат скъпа енергия от възобновяеми енергийни източници. Да си знаем възможностите и да спрете да притискате и ДКЕВР, и министрите в тази посока. Аз съм този, който не желае българският гражданин да плаща скъпа енергия", заяви Борисов, отбелязвайки, че се принуждава да обяснява той темата, тъй като министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков е по-възпитан.

Той посочи, че в момента страната няма да присъединява към енергосистемата на ветрогенераторни и соларни паркове, защото сега те са скъпи.

"Поставили сме си за цел до 2020 година да има 20 процента дял от електроенергия от ВЕИ източници и ще я постигнем. Интересът на българския гражданин е да не му се вдига непрекъснато цената на тока заради скъпата зелена енергия и това, че имаме срок до 2020 г. да го направим, когато технологиите сигурно ще станат по-евтини, отстоява интереса на българския гражданин. Искаме елементите за тези паркове да са по-евтини и да се произвеждат в България, за да създават работни места", заяви Бойко Борисов.

Според него "най–ценните, най-милите инвеститори са тези, които създават работни места и произвеждат стоки за експорт".

"Финансово-икономическата стабилност ще я браним"

Премиерът заяви за пореден път, че докато управлява ГЕРБ, няма да бъде допуснат бюджетен дефицит над 3 на сто и правителството ще работи българската икономика да стане по-ефективна, по-модерна, по–печеливша и да бъдат прекратени практиките, с които се източват средства от държавата.

"Финансово-икономическата стабилност ще я браним, докато това правителство е на власт. Всичко друго е популизъм, всичко друго е много опасно за следващите правителства и поколения", заяви Борисов, посочвайки, че ще продължи със съкращенията, там където няма  ефективност.

Потенциал за полуфабрикати и тръба от археология

Сред приоритетите на правителството Борисов посочи селското стопанство и туризма. Друга от основните цели е завършването на електронното правителство.

"В света петрол ще намерим, енергия ще намерим, храна обаче все по-трудно ще се намира. А България в това отношение - Господ, да сме благодарни, дал много. И прекрасна природа, и четири сезона, и възможност и за земеделие, и за скотовъдство, и за изготвяне на полуфабрикати, които след това лесно се транспортират", каза Борисов.

Той определи като евтини трикове твърденията в чужди сайтове за заплаха от терористични  действия в България. Според Борисов това е опит да се атакува туристическият бранш и призова медиите да не се подвеждат друг път, защото това засяга хиляди работни места и приходи за България.

По този повод той отчете, че България непрекъснато развива условията за туризъм и сега на мястото на планирания петролопровод "Бургас-Александруполис" се прави една "тръба от археологически разкопки“.

Министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайчов заяви от своя страна, че за правителството на България ще бъдат приоритетни секторите с висока добавена стойност като електрониката и електротехниката, фармацията, машиностроенето, химическата индустрия, екотехнологиите и технологиите в областта на здравеопазването. В отговор на въпрос от бизнеса Трайков посочи, че минералносуровинният сектор продължава да е приоритет за правителството, и посочи, че браншът ще бъде под наблюдение в технологичен и екологичен аспект.

Той допълни, че страната се нуждае също и от индустрии с висока добавена стойност, в които може да бъде наета и нискоквалифицирана работна ръка. Трайков очаква през 2012 г. износът да надхвърли прогнозните за 2011 г. обеми от над 20 млрд. евро.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

54 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #54

    ами това беше обяснено още февруари - тоя тупан Борисов е решил на умен да се прави май

  2. Анонимен
    #53

    А може и да е прав .. Изчакваме да паднат цените на вятърните турбини, правим замервания къде да ги монтираме .. държавата става инвестирор и собственик и готово . Иначе ни одират кожите . Браво .. а ние все нямаме търпение.

  3. Анонимен
    #52

    Нормален е този човек, нормален! И тарикат! Отиват си външните инвеститори и остава кой? Просто е - Цветелинка! А ние си плащаме като попове.

  4. Анонимен
    #51

    Do #50, Prestani s cheshaneto na ezika molia te. Pikovata skorost na viatura e bez znachenie. Ima li postoianna celogodishna skorost na viatura nad 12 m/s? Zashtoto ako perkite shte se vurtiat samo 30% ot vremeto, vemsto da se samoizplashtat za 30 godini, shte ti triabvat 100 godini. Kolko mislish e zhivota na edna takava perka, osobenno ako mislish da ia eksploatirash samo kogato ima buri v Stara Planina i Rodopite? -Vazov

  5. Анонимен
    #50

    През зимата по билото на Стара планина, северните и северозападни ветрове имат най-високи скорости / 13 -14 м/с /. С по-малки скорости са вторите по честота североизточни, източни и югоизточни ветрове / 12,5 -13,5 м/с /. В Родопите северозападните ветрове са с най-голяма скорост / 8-10 м/с /, а по Черноморското и Добруджанско крайбрежие - северните и североизточни ветрове / 7-8 м/с /.Силата на вятъра може да освободи България от енергийните зависимости, твърди новинарската агенция Ай Пи Ес (IPS).
    Страната

  6. Анонимен
    #49

    Do #48, Kato stane 2025 i v Shotlandia proizvezhdat 100% ot toka s melnici ela da mi se obadish. Do togava ne mi pravi teoretichni razrabotki za kakvo shtialo da bude v Shotlandia. Posle, kude shte sravniavash shibanoto vreme i vetrovite uslvoia (i studa) v Shotlandia s umerenoto vreme v Bulgaria? Kolko e srednia dohod na edin shotlandec i sled 20 godini mozhe li da si pozvoli da plashta vmesto da kazhem 50 leva na mesec za tok 120? -Vazov

  7. Анонимен
    #48

    "до 2025 г. Шотландия ще произвежда най-малко 100 процента от енергията, нужна за задоволяване на собствените й потребности от електричество, от възобновяеми енергийни източници, а и заедно с други източници това ще й даде възможност да се превърне в нетен износител на чиста, зелена енергия." Логично следва въпроса когато се изплати една такава инвестиция колко струва тока... вятъра колко струва .. не е ли без пари и има ли по евтино от без пари . Тези държави по прости ли са от нас ? Що го правят ... не обичат народа си .. така ли ?

  8. Анонимен
    #47

    Suglasen sum s poziciata na pravitestvoto. Poradi visokata sebestoinost, slunchevite i viaturni instalacii s puti oskupiavat el. energiata, i imat vuzvrashtaemost samo ako durzhavata preferencialno gi subsidira (danuchni ulesnenia, poemaneto na chast ot razhodite ot el. razpredelitelia i t.n.). Estestveno subsidiata idva ot djoba na danukoplateca. Dori i da se suglasime i da vuvedeme subsidii i dori potrebitelia da e navit da plashta 2x, 3x poveche za elektrichestvo, komponentite shte se proizvezhdat v chuzhbina. Rabotnite mesta i parite pak otivat navunka. -Vazov

  9. Анонимен
    #46

    44 ... има и една малка подробност, че до 2-3 години слънчевата енергия ще изравни, и даже ще стане по евтина от конвенционалната ... но твоя велик БатБойко пържолата, тия неща не ги сваща много много ...

  10. Анонимен
    #45

    Браво 42–ри! Ала, колко знаят каква е ползата от опазването на природата! Затова, ще умираме от рак, вирусни инфекции, пневмониите са често явление, родените с проблеми в развитието деца са много повече! Но, как да обясниш на човек, който не иска да чуе? Затова, нека да си умираме!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.