Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борисов: Войската е на границата с Македония

90-те хиляди собственици на български паспорти могат да се приберат у нас, каза той и предупреди за хуманитарна криза

6 коментара
Борисов: Войската е на границата с Македония

Армията е на границата и "подготвят точки, ако не дай си Боже, нещата отидат на зле в Македония", заяви министър-председателят Бойко Борисов пред парламента по време на редовния блиц контрол в сряда.

"Действително с тревога следим събитията в Македония, няма загинали български граждани", коментира той по повод критичната ситуация в съседната държава, която преди ден бе обсъдена от Съвета по сигурността към МС.

По думите на Борисов 17 май ще бъде ключова дата за Македония, защото за тогава е насрочен голям митинг.

Министър-председателят отбеляза, че се подготвят пунктове за хората, които имат български паспорти, а те са около 90 000. "Тези, които са с български паспорти, около 90 000 български граждани, могат да се приберат в България, но при една хуманитарна криза, трябва да имаме готовност", каза той.

Провеждат се учения на армията и спецчастите, заедно с Отряда за борба с тероризма по залавяне на терористични групи в горски район и пресечена местност, информира Борисов и уточни: "Такива занятия и преди са се играли и са за залавяне на терористични групи. Това върви като подготовка".

Министър Ненчев: При необходимост армията ще съдейства за охрана на границата

На този етап няма преки заплахи за страната ни заради ситуацията в Македония, но при необходимост армията ще окаже пълно съдействие при охраната на границата ни, каза министърът на отбраната Николай Ненчев. "Това включва помощ на Гранична полиция и на МВР като цяло. Снощи късно разговарях с директора на служба "Военна информация". Към този момент нямаме каквото и да е основание за безпокойство, но, пак казвам, ако това се наложи, имаме готовност до часове да окажем пълно и всякакво съдействие", заяви той.

Ненчев, който е в делегацията на президента Росен Плевнелиев при посещението в Монголия и Южна Корея, уточни, че е информиран за решенията от състоялия се във вторник Съвет по сигурността към МС.

Българските служби още не знаят какво точно се случва в Македония

В същото време началникът на отбраната вицеадмирал Румен Николов каза, че до дни българските служби ще дадат отговор на въпроса дали събитията в Македония, които доведоха до жертви, са възникнали спонтанно или по нечий сценарий.

"На този eтап бих казал, че не, тъй като са доста ограничени целите, които се преследват. Безспорно това е свързано и със изборите, които предстоят в Македония, и с вътрешните конфликти между групировките, които съществуват. Не е мое задължение да коментирам дипломатическите канали, по които работят, но това е реалната ситуация в Македония", заяви той.

Николов каза още, че няма повишена готовност у нас по повод риска от терористични актове, но горещите точки възникват все по-близо до България. По този повод адмиралът настоява средствата за отбрана да достигнат от 1.35% до 2% от брутния вътрешен продукт до 2024 година.

Събитията в македонския град Куманово и кризата в съседната държава дадоха повод на няколко български партии да настояват за по-бързо приемане на Македония и на целите Западни Балкани в Европейския съюз. Представители на ДПС, БСП и Патриотичния фронт излязоха в сряда със специални декларации по тази тема от парламентарната трибуна.

ДПС отново изтъкна заслугата си за българския етнически модел

България следва да бъде лидерът на процеса за изграждане на нова стратегия за ускорено разширяване на ЕС в посока Западните Балкани, заяви лидерът на ДПС Лютви Местан. В декларацията от името на партията си той отново използва актуалната криза в Македония, за да изтъкне заслугите на ДПС за т.нар. български етнически модел.

"Единствената страна, която успя да осъществи безкръвен мирен преход, бе България", каза Местан и напомни, че западни анализатори отвъд Океана са очаквали да пламне етническият конфликт заради тежкото наследство на "Възродителния процес".

Според Местан българският етнически модел е продукт на българското гражданско общество, но особена роля изигра именно ДПС, защото избра да се развива не като затворена етнорелигиозна партия, а като национална либерална партия.

Днес да се твърди, че всъщност в Македония се е провалил моделът на ДПС, е не просто некоректно от гледна точка на фактите, това е и грубо преднамерено и цинично политическо твърдение, което чуваме от партньорите ПФ и РБ, каза още той.

ДПС категорично не приема наложения от Жан-Клод Юнкер петгодишен мораториум за бъдещо разширяване на ЕС. Да абсолютизираме критерия на ЕС страните предварително да са решили всички свои отворени конфликтни теми, е все едно да кажем на Сърбия, Албания, Македония и Босна и Херцеговина, че членството им в ЕС е невъзможно, защото на Балканите има проблеми между отделните държави и народи, които могат да бъдат решени не преди, а със и чрез членството им в ЕС, заключи Местан.

Я. Стоилов: Не трябва да се съгласяваме с мораториум върху разширяването на ЕС

Не трябва да се съгласяваме с установяването на мораториум върху разширението на ЕС, заяви и заместник-председателят на БСП Янаки Стоилов от парламентарната трибуна. Не става дума да бъдат толерирани отделни държави и безкритично да се възприемат техните претенции към разширяване на ЕС, но поставянето на такава продължителна времева граница, в центъра на която не стоят изискванията и прилагането на критериите към всяка една от отделните държави, сама по себе си е фактор за демотивация към изпълнение на европейските изисквания, каза той.

Стоилов посочи, че навлизаме във все по-нестабилен период, който има опасност да засегне Балканите, и в случая Македония не е единственият елемент в тази нестабилност.

Връщайки се към края на 80-те и началото на 90-те години, Стоилов каза, че България не е допуснала засилване и разгаряне на етническо и религиозно напрежение: "Трябва да отдадем заслуженото на тези политици, партии и институции, които с общи усилия предотвратиха навлизането на България в такъв опасен сюжет".

"Искам да призная ролята на ДПС, защото то също допринесе да се предотвратят реални напрежения, провокации и рискове, които можеха да обърнат хода на обществено-политическите процеси в страната", каза Янаки Стоилов. След което постави и въпроса дали днес "ДПС е последователно в тази своя позиция, дали то продължава не само на думи, а и като действия да доказва своето развитие като българска национална партия, която не се влияе от външни фактори". Това е повод за разговор не толкова в пленарната зала, колкото в рамките на самото движение, допълни той.

Красимир Каракачанов: Пътят на Македония за Брюксел минава през София

Официална София трябва да е стабилизиращият фактор, посредникът, който предлага консенсусни решения между Македония, Сърбия, Косово, Албания. България е длъжна да има тази роля, каза съпредседателят на Патриотичния фронт и зам.-председател на парламента Красимир Каракачанов от името на парламентарна група.

Нашата цел не е просто да вкараме този или онзи в ЕС, България трябва да покаже пътя на Западните Балкани към ЕС, но не безусловно, както днес крайните либерали се опитват да ни убедят, посочи обаче Каракачанов. Трябва да поставим ясни условия - спиране на преследването на хора с българско самосъзнание и на антибългарската реторика, реформиране на политическата система, изчистване на фалшификациите от учебните програми, отказ от териториални претенции, добави той.

"Днес правителството в Скопие трябва да знае, че най-прекият път на Македония към Брюксел минава не през Белград, Прищина, Тирана, или още по-малко през Анкара, а през София", каза Каракачанов.

Според него в Македония всеки изминал ден расте общността на хората с българското самосъзнание и страната ни не може да ги изоставя нито за миг. Време е да приключим с тихата дипломация и да започнем активно да се грижим за българските общности на Балканите, отстоявайки българските национални интереси и европейските ценности, настоя Каракачанов.

В декларацията на АБВ се посочва, че политическата криза, която тече от няколко месеца в Македония, показва, че привързаността към върховенството на закона, уважението към свободата на словото, сдружаването и медиите, етническата и верска търпимост, честните избори са единственият път за демократично развитие. Случилото се в Куманово е печален пример за това как потъпкването на тези принципи и свободи, насаждането на омраза и разделение в обществото лесно могат да прераснат в човешка трагедия.

АБВ призовава властите и опозицията, всички партии в Македония да влязат без забавяне в пряк диалог за разработване на мерки за гарантиране на демократичността на политическия процес и равноправието на различните общности.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Казвал съм го ама пак та да си позамислят повечко хора. Без смяна на имената на помаците и без изгонването на половината турци сега щяхме да сме като тия!!! Войни, войни и пак войни. Дали има все още такива, които да се съмняват в това?

  2. milan
    #5

    "Българските служби още не знаят какво точно се случва в Македония"-това,шега ли е?Ами,да питат "братските"служби в Белград и Москва-ще им кажат.Днес в Сараево,на Бизнес форума,в който участват страни от Западните Балкани,сръбският премиер Вучич обяви ново "братство и единство","нова Югославия"с инициативата-"всички страни ор Югоизточна Европа/явно,сърбите поставят там и България/,да станели"единен пазар",естествено,с център-Белград.Нереформираната Сърбия,все още е руски сателит и за това говори

  3. Комитата
    #4

    Бутафорни политици се месят в бутафорен конфликт, възникнал в бутафорна държава...

  4. От Драгалевци
    #3

    Абе, Н.Николов Реформаторите са в плътна коалиция с МВР-ДС комунягите от ГЕРБ, д ДС агентите от патриотичния фронт и с екс-комунягите от АБВ и т.н. Хайде стига, бе, не се дръж като трол-надничар, отработгващ стинките тук.

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #2
  6. Nikola Nikolov
    #1

    На мекеретата на путлер не бива да се дава възможност за такива изяви!Неразбираемо, обаче, е едно - защо от групата "български" партии отсъства "най-българската" - тази на путриота болен?Решили били, другарите, да раздават акъл, относно поведението на ЕС - Македония да бъде приета на мига!И Сърбия, сигурно?!И на ципрас да се предоставят милиарди, сигурно?!И да се отменят немедлено санкциите към другаря-таваришч путлер, сигурно?!...... Истината е, че комуноидните, дс-ченгесарски врътки нямат край!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.