Премиерът Бойко Борисов заяви в петък, че решението за спирането на рафинерията на "Лукойл" няма да бъде отменено и за пореден път повтори, че законът важи за всички, като по този начин отхвърли възможността, дадена от компанията, държавата да размисли. Той обаче, визирайки Симеон Дянков и Трайчо Трайков, заяви, че е тест за министрите му дали ще има достатъчно гориво след спирането на рафинерията.
Борисов посочи, че рискове след затварянето на рафинерията има, но допълни, че пазарът е либерализиран и сега ще се види дали са верни думите на министрите му, че горивото отвън е по-евтино и че "Нефтохим" - Бургас не е толкова важен, ако не изпълнява закона.
“Когато се отива на такава стъпка трябва да има много ясен график откъде влиза горивото“, посочи той. "И аз, когато съм казал: "Да, затваряйте", съм вярвал на моите министри", посочи той.
“Вече е крайно време да не се занимавам от това дали е окосена тревата до това дали ще дойде горивото“, оплака се премиерът от натовареността си.
В задочен отговор колко е готово да посрещне евентуална криза с горивата вътрешното министерство, министър Цветан Цветанов обясни пред БНР:
“Функционирането на държавата в общи линии винаги опира до осигуряването на необходимите ресурси от бензин, мазут и всичко останало. В момента, когато разбрахме, че подобна санкция вече е задействана, от вчера съм разпоредил ние сме в съответния кризисен щаб, той е създаден в МВР", каза Цветанов.
"Представете си, че се създаде проблем с горивата. Ние имаме двама основни доставчици на горива за МВР. “Лукойл” е в по-голямата си част от тези двама основни доставчици. В момента това, което сме направили, ще влезем в разговори с втория основен доставчик да видим дали е възможно да осигури количествата, които ние ежедневно получаваме от “Лукойл” и другото, което е, имаме резерв, военно-временен резерв. Той е някъде около 200 хиляди тона гориво, което ще ни стигне като покриване на тези нужди в рамките на около месец, месец и нещо“, посочи Цветанов.
Борисов: Оттук нататък се прилага законът
Борисов обаче беше категоричен, че компромис няма да има, с което отхвърли възможността за споразумение с “Лукойл“ докато тече технологичното време за затваряне на рафинерията.
“Към днешна дата има издадена заповед от Агенция “Митници”, с което заводът е спрян. Оттук нататък се прилага законът. Българските граждани трябва да ни подкрепят, че трябва да си изпълним задълженията по закона. Никой премиер не желае да затвори най-големия си комбинат, но когато става дума за закон, той трябва да се изпълни”, заяви Борисов пред бТВ.
Според него за зареждането на бензиностанциите не би трябвало да има проблем, защото ще се внася гориво отвън. “Има непреработен петрол в рафинерията. Аз се надявам митниците да намерят начин, а те ще намерят, този петрол да бъде преработен и да бъде захранена авиацията”, заяви Борисов.
Премиерът на няколко пъти повтори, че 22 години никой не се е осмелявал, когато е трябвало да се спазва законът. “Защото Станишев знае, че години неговите кадри се хранеха от това. Той знае много добре, те дори са хващани с пари по границита“, допълни той.
По повод приятелството си с шефа на рафинерията Валентин Златев Борисов заяви, че “приятелството е едно, а работата и държавата друго“.
“Откакто съм премиер, тези, с които се срещам извън МС, знаят, че могат да играят с мен футбол, карти и да не ми поставят никаква служебна тема, защото иначе повече няма да се видим“, коментира Борисов.
Казусът с рафинерията нямал общо с руските енергийни проекти
Той отхвърли твърденията на руски медии и анализатори, че казусът с "Лукойл" има политически отенък и е атака на правителството срещу руските енергийни проекти.
"За Русия най-важният проект беше Южен поток. Той е изгоден за България и затова ние седнахме и го подписахме и се реализира без никакъв шум. За "Бургас – Александруполис" ние обещахме на гражданите в Бургаския регион, а и виждаме, колко неизгоден е този проект за България – за 30 млн. долара да си рискуваш екологията. И затова още от първия ден го зачеркнахме. За АЕЦ "Белене” няколко пъти казахме, че, както Трайков даде правилен пример, ние в момента преговаряме за цена на кола, за която предишните са платили двигателя, гумите и може би ауспуха", каза Борисов.
По повод иска, който Росатом смята да заведе срещу България за неизплатени суми, премиерът Борисов коментира, че преди няколко дни е била проведена среща с руски представители по тази тема.
"Ние имаме да платим тези пари на руския контрагент, но и те пък имат да ни платят 61 млн. евро за това, че са изнесли старото оборудване и не са го платили. И ги попитах – в края на краищата, вие, давайки ни на съд, нали по този начин проваляте проекта?. Идете, запознайте вашите ръководители с това, че както вие сте ни дали в Париж, аз утре ще ви дам в Женева. Вие ще ни осъдите за 58 млн. евро, защото реално дължим тези пари, а ние ще ви осъдим за 61 млн. евро”, каза Борисов, който уточни, че очаква отговор от руска страна следващата седмица.
"Не те са ни дали на съд, взаимно сме се дали на съд, защото и двете страни признаваме, че си дължим пари. Няма война между нас и руската компания за ядрените реактори, има отстояване на интереси", посочи още Борисов.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
2 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
нали?
Много по-добре, браво!