Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БОРКОР – аналитичният тигър

0 коментара

Новият Център за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност се създава по идея на сегашното правителство, което реши да го нарече БОРКОР – име, което мнозина свързаха с любимото каракачанско куче на премиера, наречено Борко.

За разлика от МВР и ДАНС, БОРКОР няма да има оперативни функции.

Според устройствения правилник на БОРКОР, който беше приет от МС през ноември миналата година, над директора на службата ще има и консултативен съвет.

Премиерът Бойко Борисов съобщи в сряда, че шеф на БОРКОР ще е сегашният секретар на съвета по сигурност към МС Румен Миланов. Негови заместници ще са Петко Сертов, бивш шеф на ДАНС, както и Елеонора Николова, бивш депутат и настоящ експерт към антикорупционната комисия в парламента.

В аналитичното звено ще влизат представители на изпълнителната, законодателната и съдебната власт. Съветът, който ще е нещо като "борд" на БОРКОР се ръководи от вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов. Съветът ще указва "методиката", по която БОРКОР ще функционира.

"В БОРКОР ще работят хора, които са свързани във всичките министерства, в инспекторатите, ще бъдат командировани. Ще има една численост от служители, които ще бъдат назначени на трудови правоотношения с този център и от там нататък всичко останало ще бъде с командировани служители за по-дълъг период от време, а не за месеци. Естеството на работа е съвсем различна, тук ползваме немския модел, въобще няма нищо общо с компетентността на ДАНС", коментира Цветанов пред репортери в сряда.

Макар идеята за БОРКОР да датира от края на 2009 г., досега не е обяснено защо този нов антикорупционен орган ще бъде ефективен, за разлика от досегашните подобни структури, които не са. Единственият аргумент на Цветанов и колегите му е, че БОРКОР ще бъде по германски модел, а правилното функциониране на българския аналог ще бъде подпомагано от германски експерт, командирован от германското вътрешно министерство.

Цветанов припомни, че БОРКОР ще се занимава с анализи и с всичко свързано с утвърдените с годините корупционни практики в администрацията. Звеното ще има водеща роля при предлагането и тестването на антикорупционното законодателство.

Създаването на БОРКОР бе в българския план за действие за справяне с корупцията, който бе представен на Брюксел през юли миналата година.

Новото звено трябва да се превърне в "център за анализ, планиране и разработване на мерки и комплексни решения за предотвратяване на възможността за създаване на корупционни практики и противодействие на корупцията като цяло".

БОРКОР ще трябва да подпомага и координира работата на всички структури за борба с корупцията в местната и изпълнителната власт.

В центъра ще работят 155 служители, от които 40 ще бъдат постоянно назначени, а останалите 115 ще бъде временно командировани от други администрации.

Структурата ще има бюджет от 16.5 милиона лева до края на 2013 година.

Половината от тези пари са за капиталови разходи, което означава, че новото звено ще си има и собствена сграда.

В това отношение БОРКОР ще струва на държавата дори повече, отколкото комисията "Кушлев", която харчи по малко под 5 млн. лева през последните 2 години.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.