Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БОРКОР: България няма институция с ясен ангажимент за борба с политическата корупция

11 коментара
Колаж: <i>Mediapool.bg</i>

"Липсва институция с ясен ангажимент към разследване на корупция по високите етажи на властта". Това е един от основните изводи от проучване на аналитичният център за борба с корупцията БОРКОР. Докладът на институцията е силно критичен. В него се напомня, че борбата с корупцията по високите етажи на властта е основна препоръка на Европейската комисия от 2007 г., която продължава да стои неизпълнена.

БОРКОР излиза с редица изводи за състоянието на властите, които са призвани да се борят с това явление. В доклада се казва, че липсва прозрачност и оценка на ефективността от работата на антикорупционните институции. Отбелязва се, че има и размита отговорност между отделните институции в областта на превенция и противодействие на корупцията.

"Липсва работеща институция и механизъм за цялостна координация и контрол по отношение на антикорупционните политики и мерки. Налице е липсата на последователност на органите, които отговарят за координацията през различните периоди и при реализиране на целите, функциите и задачите на отделните органи от системата за превенция противодействие и борба с корупцията", се казва в изводите на доклада.

Липсата на резултати от борбата с корупцията води и до ниско обществено доверие във всички институции, твърди БОРКОР.

Центърът напомня, че според Индекса за възприятие на корупцията на "Прозрачност без граници" България за поредна година остава най-корумпираната страна в ЕС. През последната година в световната класация страната ни отстъпва с 6 позиции и пада до 75-то място сред общо 176 страни.

"Борбата с корупцията е в застой", е едно от основните заключения на БОРКОР.

Институцията допълва, че има "остра необходимост от промяна в политиката за противодействие на корупцията". Едно от нещата, които трябва да се направят, е да бъде изоставен "формалния подход в борбата с корупцията и да бъде проявен ясен ангажимент за дълбоки реформи в институциите, които играят основна роля в тази област".

БОРКОР допълва, че законите не гарантират независимостта на повечето от органите, съгласно изискванията на Конвенцията на ООН за борба с корупцията.

"Налице е липса на регламентирано ефективно взаимодействие между самите органи, които се занимават с превенция, борба и противодействие на корупцията. Липсват единни обективни критерии за оценка на нивото на корупция, както в световен мащаб, така и в България. Липсва единен акт за борба с корупцията, който да дефинира понятието "корупция", "корупционно поведение", "корупционно действие", органи за борба с корупцията, очертаване на персонален състав - кръг на възможни субекти. Това остава определени деяния и определени лица ненаказуеми", се казва в доклада на БОРКОР.

В него се критикуват още липсата на ясни критерии за назначаване на шефовете на антикорупционните структури, липсата на отчетност, контрол и достатъчен капацитет – кадрови и финансов.

Един от водещите приоритетите на управляващата коалиция ГЕРБ - "Обединени патриоти" е окончателното приемане на Антикорупционния закон (известен като "Закона Кунева" – б.р.), който бе приет на първо четене от предишния парламент. С него трябва да се създаде специално Антикорупционно бюро, което да обедини повечето институции с ресор борба и превенция на корупцията.

"Изготвихме този доклад, за да подпомогнем изпълнителната власт при вземане на управленско решение. Целта ни е да се въведат международни стандарти в дейността по превенция и противодействие на корупцията, да се оптимизира структурата на отделните институции и да се подобри качеството на нормативните актове и процедурите", обясни шефката на БОРКОР Елеонора Николова.

Експертите на БОРКОР препоръчват бъдещият антикорупционен орган да се базира на сериозен анализ на потенциала на съществуващите институции, разпределението на компетентностите и отговорностите между тях.

"Анализът трябва да изпреварва управленското решение. Опитът показва, че копирането на чужди модели без предварителен анализ и фетишизирането на "добри практики" често се проваля поради липса на реална оценка на тукашните политически, икономически, социални и културни условия", коментира Николова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. daskal
    #11

    Това е лудост! Институцията, призвана да се бори с корупцията, нарочно създадена за това - твърди, че няма институция, която да е ангажирана с борбата с политическата корупция. Че то друга корупция няма! Всичко минава през политиката. Всички назначения и постове са политически.

  2. olja501013
    #10

    Най- бедната - най-корумпираната!!!

  3. Krasimir
    #9

    ГЕРБ не е обикновена партия, ГЕРБ е държавата. Ако в държавните институции има корупция, ГЕРБ е неин синоним. Ако българите обичат ГЕРБ, значи обичат корупцията.

  4. уважаема редакция, коментар #7 e спам, fakenews и не e по темата на статия.

  5. украински националист преби българин и го хвърли в кофа за боклук-тия, дето вече пътуват безвизово! Извършителите са активисти на една от управялващите партии-украински народен фронт

  6. Лизи Гугуткова
    #6

    А "бизнеса" с Русия напредва...

  7. Лизи Гугуткова
    #5

    Сега ще ни занимават с всичко каквото се сетите, само и само да избягват тази тема. Няма законопроекти... нищо не правят, освен селски ПиАр.

  8. С.Славов
    #4

    Похвално ! Синтезирано ! Красноречиво ! и то при използване само на \\\" 50 научни метода и 20 техники за визуализиране на резултатите , някои от които специално разработени за България !!!\\\" .Цачева може да завижда на дълбочина ,а защо не и на широчина================================================= =============== Седем години къртовски труд в едно изречение .Остава да тръпнем следващите седем да свършат някаква работа .=========================================Предложение : да съставят методика / докато си почиват / събираемостта на глобите да стигне 90%

  9. Stefan Tosev
    #3

    wreview.eu/s/borbata-s-korupciqta-v-rumzniq.html Борбата с корупцията в Румъния и нейното отражение върху икономиката. Тук най-добре е обяснено на какво се дължи икономическия напредък на Румъния, изводите са повече от очевидни...

  10. бакърджиев
    #2

    Спокойно! Няма за какво да се притесняваме. Ако падаме със шест места на година имаме още доста години да падаме.А после ще си стоим все на същото място и ще има стабилност и постоянство.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.