Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БОРКОР се отказа от "срамния" списък за нагласени поръчки

6 коментара
154 коли за 5.5 млн. лева за ДАНС и НАП с поръчки, подготвени за един участник. Сн. бТВ

Правителственият център за борба с корупцията БОРКОР се отказа от една от най-"оригиналните" си идеи с неясен ефект – да поддържа табло със "срамни" обществени поръчки. Така оценката на Еврокомисията, че БОРКОР е "един от най-енигматичните аспекти от българската антикорупционна действителност", за пореден път се доказа като напълно основателна.

Само до преди седмица списъкът на "обществените поръчки с въздействие върху конкурентната среда" беше наличен на сайта, но проверка на Mediapool показа, че вече е свален, а изчезването му се обяснява с кратко, но загадъчно съобщение до потребителите на интернет страницата на центъра.

От него сe разбира, че причината за изненадващото преустановяване на проекта се крият още в приетия през 2010 година Устройствен правилник, според който центърът само "анализира, планира и разработва системи от мерки и комплексни решения".

"ЦППКОП не е оперативна структура и не обработва сигнали. Центърът няма контролни и пропагандни функции и в бъдеще стриктно ще се придържа към това", заявяват от БОРКОР.

Така поредната енигматична идея на БОРКОР остава в историята, без да доведе до какъвто и да е резултат и да оправдае по някакъв начин съществуването на звеното.

В последния си мониторингов доклад ЕК за пореден път отчита липсата на видим напредък в борбата с корупцията по върховете на властта, като обръща внимание на различните институции, комисии и органи, които в България се занимават с антикорупционна дейност. За БОРКОР се отбелязва, че за три години е похарчил 5 млн. евро без видим резултат.

Проектът на БОРКОР, заченат в първия мандат на кабинета "Борисов", трябваше да бъде аналитичен център, който да следи и да противодейства на корупцията при обществените поръчки. Последната му инициатива за табло на "срамните" поръчки силно напомня дадзибао. В него бяха изброени десетки обществени поръчки, които според центъра са много нагласени. БОРКОР обаче наистина няма правомощия да разследва или да спира поръчки, като очевидно неговите разкрития се очаква да бъдат разследвани и проверявани от други органи като МВР, прокуратурата и ДАНС.

Разследващите обаче очевидно не са проявили интерес към добилия публичност "срамен" списък и досега няма никакви индикации, че работят по тези сигнали.

Една от последните поръчки, които влезе в списъка, е покупката на 84 автомобила на за ДАНС на стойност над 3.6 млн. лв. Според центъра "в предмета на поръчка са заложени конкретни технически спецификации, на които отговарят само определен тип автомобили“.

От ДАНС заявиха, че няма нищо нередно около поръчката.

В списъка влизаха и поръчки на Министерство на околната среда и водите, общини, на Мини Марица Изток ЕАД, Електроенергиен системен оператор и други.

Въпросното табло на срама всъщност се оказа един от резултатите, които БОРКОР да отчете за четирите години от съществуването си.

В същото време за звеното бе отделен солиден програмен бюджет от 18 милиона лева за 4 години (2011 – 2014 година включително). Избухнаха серия от скандали – получаване на значителни бонуси за персонала, отправяни бяха и заплахи срещу медиите, които пишеха за тях.

Правителството "Орешарски" възнамеряваше да закрие БОРКОР, но впоследствие смени само директора му и го остави да работи. След като дойде на власт, второто правителство на Бойко Борисов върна Елеонора Николова за шеф на БОРКОР. След съкрушителната оценка на Брюксел, обаче, звеното най-вероятно ще бъде закрито или трансформирано.

Според вицепремиера Меглена Кунева, в чийто ресор са правосъдието и вътрешните работи, вътрешен ред, Комисията за конфликт на интереси и БОРКОР могат да се обединят в агенция за интегритет, подобна на румънската.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #6

    Боркор е не само съкращение по съветски образец. То има и замисъла от времето на тоталитарната комунистическа държава. Независимо от заглавието си в миналото целта е била да се защитава комунистическата партия. Сега целта е сxодна, да се защитава мафията.

  2. Pilgrim
    #5

    гарвана гарвану око не вади - хората искат ефективни присъди които се излежават не на Бермудите, а в отделни килии на хляб и вода поне първите 5 години.А у нас дори клиентите на т.н. боркор стават и остават успешни политици.

  3. Apostol
    #4

    Тази безсмислена структура е показателна само с това, че нейни началници бяха такива като Петко Сертов, Румен Миланов - все стари червени ченгета. Каква борба с корупцията извършва? Нали има ДАНС, ГДБОП,икономическа полиция, прокуратура? Само служби и структури, чиновници, хрантутници. А корупцията си върви ли върви - от катаджията, през лекаря та до високите върхове на държавата.

  4. daskal
    #3

    Още колко пари ще потрошим за това безсмислие?

  5. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    Възстановете Държавен финансов контрол! Какви са тези анализатори и прочие лапачи-послушковци. Трябват задълбочени проверки на всяка ОП!

  6. Bлaдo
    #1

    ...което по същество значи, че БОРКОР (е изпълнило нечия срамна поръчка и) всъщност е оглавило собствения си "срамен списък за нагласени поръчки" ;-)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.