Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борсите потъват, докато петрол, газ и пшеница стигат нови висини

Ниво загуби за рублата, еврото също е надолу. Злато и юан поскъпват

34 коментара
Борсите потъват, докато петрол, газ и пшеница стигат нови висини

Финансовите пазари потънаха в понеделник на фона на поскъпването на петрола и природния газ, което увеличава страховете за световен икономически шок заради руската инвазия в Украйна, предаде ББС.

Цената на петрола се качи до 139 долара за барел – най-високото ниво от 14 години насам, докато доставките на природния газ за вторник удвоиха цените си. Цената на синьото гориво постави нов исторически рекорд от над 3000 долара за 1000 куб метра на лондонската борса ICE. Сома в рамките на дена поскъпването е 39 на сто. Априлските фючърси на хъба TTF в Нидерландия поскъпнаха до 3017.50 долара за 1000 куб. м или 267 евро за мегаватчас.

Това се случва, докато САЩ обявиха намерение да забранят купуването на руски енергоресурси като ще търси други държави за осигуряване на доставките.

Пазарните сътресения подклаждат притесненията за това, че цените на ежедневни стоки, както и на отоплението, които вече бележат невиждан като скорост ръст от 30 години насам, ще бъдат изтласкани още нагоре.

Ценовият шок ще бъде безпрецедентен без руския газ и ще се наложи намесата на държавата за ограничаване на цените и на търсенето, коментира в интервю за в. "Ле-з-еко" генералната директорка на френската енергийна компания "Анжи" (Engie) Катрин Макгрегър. Според нея ще има затруднения за запълването на газохранилищата през пролетта и лятото в подготовка на идната зима.

"В действителност тогава ще навлезем в нов свят за енергетиката под ефекта на физически шок и безпрецедентен ценови шок, които навярно трайно ще преобразят нашия енергиен пейзаж", подчертава Макгрегър в интервюто, цитирано от АФП.

По думите ѝ за приключващата сега зима няма да има проблем със снабдяването, още повече, че тя е мека. Дори и пълно спиране на руския газ, може да се разчита на доставки от други страни по газопроводи или с кораби за втечнен природен газ (ВПГ).

Трудно могат да се въведат мерки за ограничаване на търсенето. Но промишлеността и гражданите могат леко да понижат потреблението си. Ще трябва и да се определи таван на цените на едро на газа в Европа, което ще ограничи и цените на електричеството. Едновременно е необходимо да се насърчи ускоряването на възобновяемите енергии, посочва генералната директорка на "Анжи".

Кризата с цените на енергийните продукти хвърля сянка и на останалите пазари. Борсите в Германия и Франция потънаnа с над 4 процента, а лондонският индекс FTSE 100 загуби 2 процента от стойността си. Миналата седмица бе най-ужасната за FTSE от започването на Covid пандемията пред 2020 г.

В понеделник паднаха и азиатските пазари, същото се очаква и при отварянето на търговията на Уолстрийт.

На фона на опасенията от стагфлация заради войната в Украйна водещите индекси на фондовите борси в Токио и Хонконг загубиха 3 процента от стойността си в началото на търговията.

Курсът на китайския юан обаче се повиши до историческия максимум спрямо кошницата от основните световни валути, сочат изчисления на Ройтерс. Това стана, въпреки че преди началото на търговията китайската централна банка го фиксира на 6.4378 юана за 1 долар - най-ниското му равнище от 22 февруари.

Еврото достигна най-ниското равнище от май 2020 година в междубанковата търговия във Франкфурт, съобщават германски финансови издания. Единната европейска валута се разменяше за 1.0823 долара тази сутрин. В петък Европейската централна банка определи референтен курс от 1.0929 долара.

Нови загуби в понеделник отбеляза и руската рубла, която в офшорната търговия извън Русия продължи да губи позиции спрямо долара и се търгува при курс 122.5 рубли за долар. Силно търсене като "сигурни валути" отбелязват също японската йена и швейцарският франк.

Цената на златото – дежурното убежище за инвеститорите при подобни пазарни трусове, стигна 2 хиляди долара за тройунция за пръв път от почти 18 месеца.

Металите също продължават да поскъпват под въздействието на руско-украинската война, предаде Франс прес. Алуминият прехвърли за първи път прага от 4000 долара за тон, а медта достигна нов исторически максимум.

Малко преди 8:00 ч. по Гринуич тон алуминий с доставка след три месеца се търгуваше за 4073.50 долара на Лондонската метална борса. Медта достигна 10 777 долара за тон няколко часа след исторически рекордната цена от 10 845 долара.

Никелът не стигна предишните максимуми от 2007 година, но цената му нарасна с 25 процента до 36 800 долара към 7:15 ч. по Гринуич.

Всички това се отразява и върху широк спектър от пазари – храни, промишленост, транспорт, отопление.

Ценовите движения в понеделник дойдоха заради коментарите за ембарго върху руския петрол. За спиране на вноса на енергоресурси от Русия в Европа заговори миналия петък британският външен министър Лиз Тръс. В неделя държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен каза, че администрацията на президента Джо Байдън и партньорите ѝ обсъждат да се забранят руските петроли доставки.

Приемането на такава мярка ще се усети сериозно по бензиностанциите, тъй като Русия е вторият по големина износител на петрол в света след Саудитска Арабия.

Вероятността за забрана на покупката на руски петрол увеличава натиска за търсене на алтернативни доставки. Очаква се САЩ тази седмица да предприемат разговори за увеличаване на производството на нефт от Саудитска Арабия, както и да се раздвижат нещата около постигането на ядрена сделка с Иран, за да може да се вдигнат санкциите срещу Техеран за износа на петрол.

В Чикаго фючърсите за пшеница поскъпнаха с повече от 6%, достигайки 14 годишен рекорд докато търговците се опасяват, че конфликтът в Украйна може да окаже влияние върху доставките на суровината от Русия, която е най-големият износител.

След като украинските пристанища са затворени и операторите не желаят да търгуват с руска пшеница заради наложените на Русия санкции, купувачите се опитват да намерят алтернативни доставчици.

Русия и Украйна заедно осигуряват около 29% от световния експорт на пшеница и 19% от износа на царевица.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

34 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #34

    Русия беше изтласкана на заден план от политиците и това е резултатът. Русия бе изгонена от форумите за висша политика, от срещите на високо ниво, бяха изгонени дипломатите й, спряха енергийните й проекти, санкционираха я, изгониха я от финансовите центрове, забраниха й да използва долари... Какво още трябва да се случи, за да започне разговорът и проблемите наистина да се решат?!

  2. анита хегерланд
    #33

    Тази паника нямаше да съществува, ако ЕС не беше рекламирал политиката за зеления преход като "нулеви емисии". Вечен двигател не съществува, всяка технология подлежи на преоценка. Важно е да се търсят всички възможности. Този срив в доверието на борсите се дължи на истерията, че ЕС пренасочва финансовите си интереси от Русия към зелените енергийни проекти. Забележете, че никоя страна в света не мисли по този начин и не слага всички яйца в една кошница. От разговорите на Русия с ЕК зависи бъдещето, спокойствието и цените.

  3. анита хегерланд
    #32

    Договорът на ЕС за внос на газ от Газпром изтича в края на 2022 г.. Дългосрочното планиране, рамката на договора с Газпром е до края на десетилетието. Т.е. ако Газпром бъде фалирана изкуствено, то и договорът с Русия ще е невалиден и ще бъде преподписан при други условия. Има "План от 10 точки за намаляване на зависимосттта на ЕС от руския природен газ", който звучи сериозно. Трябва да се разгледа от нашите експерти в детайли, докато Кирчо изчисти снега от ушите си и реши да се занимава със сериозните дела. Сега трябва да имаме план за посрещане на кризата, която ще се точи до края на годината.

  4. rusonefil
    #31

    Ммм да това само великото джудже в Кремъл го може. Цените бият всички рекорди, а акциите на Газпром са за боклука.

  5. rusonefil
    #30
    Отговор на коментар #29

    А най-вече се отразява на путинизираните икономики, които строят газова връзкa с Гърция 10 години, но путиновия паток за една. Що ми се струва, че ти не протестираше?

  6. Stefan
    #29

    Това се отразява зле на всички икономики, но най-вече на малките и тези, които зависят изцяло от вносни енергоносители, като например БГ.

  7. rusonefil
    #28
    Отговор на коментар #22

    Според същия източник в Украйна не се води война. А преди години разпространяваше лъжата, че украинци разпънали руско дете на кръст. Ето такива млоумници цитираш. Но краставите магарета...

  8. boriana
    #27

    Да чуем глраса на онзи нагл.е.ц от Банкя как обвинява правителството за цената на бензина..., голямо го..в//едо е.

  9. Сикаджун
    #26

    Вече никой не се съмнява, че нефтът ще стигне 150 долара за барел. Но някои вече говорят за 180 - 200 долара за барел. И нищо чудно да стане така. Онези, които си купиха жилища на ' пазарни цени' и не искаха да повярват, че имаше балон в цените на имотите, ще усетят първи кризата. Кой в условия на война и световна икономическа криза си купува имот? Виждаме докъде водят лудориите на кремълското джудже, който е господар на Тиквата. Боко напълни ли си вече бидона от зеле с бензин? Какво още чака? Българинът нищо не е научил от кризата през 2008 г., за съжаление!

  10. ABV
    #25
    Отговор на коментар #20

    кои "вие" имаш предвид? да ще плащаме всички, нали това казах!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.