Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борсовите играчи се ориентират към енергетиката

8 коментара
Борсовите играчи се ориентират към енергетиката

Борсовите инвеститори, които в последно време бяха сериозно повлияни от  ипотечната криза в САЩ, все повече се ориентират към енергетиката, където растящите цени на суровините като петрол, природен газ и съответно електроенергия носят по-голяма доходност. Това сочи анализ на "БенчМарк", разпространен в сряда. Според изследванията на инвестиционния посредник акциите на енергийните компании реагират далеч по-слабо при вълнения в икономиката, удрящи фондовия пазар.

В проучването се посочва, че в периода на несигурност на фондовите пазари в края на 1990-те години енергийният сектор измерен чрез индексите S&P – енергиен (S&P energy sector) и Доу Джоунс - европейски енергийни акции (Dow Jones eurostoxx energy), регистрираха средномесечни загуби в рамките на 0.25% срещу 0.5% на Доу Джоунс Индустриален (Dow Jones Industrial Average) и 1.0% на немския ДАКС (DAX).

При предизвиканата от ипотечната криза в САЩ и в някои страни от Западна Европа дестабилизация на финансовите пазари инвеститорите са предпочели акциите на енергийните компании поради високите цени на енергоносителите и гарантираните приходи. В резултат на това книжата от сектора на енергетиката са се повишили средно между 7 и 8 на сто, коментират от "БенчМарк", които чакат одобрението на Комисията за финансов надзор за пускането на високорисков фонд за инвестиции в енергийни предприятия в глобален мащаб.

"За последните десет години най-големите предприятия в енергетиката са предпочитани от инвеститорите поради дефицита на енергия, което определя повишение на цените в бъдеще и гарантираната консумация. Това определя енергетиката като топ сектор в световната икономика в обозримото бъдеще", пише в анализа на компанията.

Рекордните цени на петрола дават възможност на компаниите от отрасъла да изкарат извънредни печалби, което рефлектира върху цените на акциите им. Освен това в преследване на пазарен дял те се стремят към обединения.

OMV не крие апетита си да погълне унгарския петролен гигант МОЛ. На масата за преговори е поставена и рафинерията в Ниш, последната голяма изцяло държавна рафинерия на Балканите. Интерес проявява „Газпром Нефт”, както и големи компании от Западна Европа. До края на годината се очаква Румъния да продаде част от „Трансгаз”, а в България "Булгаргаз" обяви намерението си да излезе на борсата. Така четири от петте компании, които участват в  изграждането на газопровода „Набуко”, се намират в положение на планирани или налагащи се трансформации.

"Разпределението на енергийните ресурси все по-често се основава на икономическата мощ на отделните компании в сектора, които се конкурират помежду си. Често зад големите енергийни гиганти прозират и държавни интереси. Доказателство са политическите кризи в богатите на ресурси региони, като Близкия изток и Каспийския басейн; търканията между Европейския съюз и Русия за газовите доставки и разпределението на собствеността върху производителните мощности и разпределителните мощности; споровете върху правото да се изследват и да се откриват ресурси под топящите се ледове на северния полюс", коментират анализаторите на "БенчМарк".

Като илюстрация на растящата доходност от вложения в енергетиката инвестиционният посредник дава за пример тримата мажоритарни собственици на електроразпределителните дружества в България – CEZ, EVN и Е.ОN, чиито акции за последните три години се повишили средно със 150 процента. Същите компании се конкурират да придобият дял от българската АЕЦ „Белене” и румънската АЕЦ „Черна вода”, се посочва в анализа.

Либерализацията на електропреносната мрежа в Турция и продажбата на енергийни мощности в Русия осигурява достъп на гиганти от отрасъла до пазари с потенциал за развитие.

От началото на 1997 г. борсовите индекси, които отчитат цените на акциите на енергийните дружества надхвърлят доходността на топ компаниите от икономиките на САЩ и Европа, обобщава проучването. Инвестиция в енергийния сектор в Европа или САЩ през 1997 г. би се удвоила и дори утроила за тези десетина години. Това е резултат осезаемо по-висок от инвестиция в най-добрите компании от всички останали сектори съответно в САЩ и в Германия, измерена чрез водещите борсови индекси за тези страни, коментират от "БенчМарк". От там обаче обръщат внимание, че изнесените от тях данни не са препоръка за покупко-продажба на ценни книжа и инвеститорите трябва да се запознаят с всички рискове преди вземането на решение за влагане на средствата си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. инвеститор
    #9

    на Бенч Марк за енергетиката излиза малко преди компанията да пусне взаимен инвестиционен фонд, който ще насочен точно в енергиината област. Това не означава, че анализът е подвеждащ

  2. ameribuldog
    #8

    thanku babi,thanku

  3. Друг инвеститор
    #7

    Тогава какво точно искаш да кажеш? Правиш реклама на новия фонд или?

  4. 17
    #6

    България не е родината на пирамидите...Има още много да учим в тази област...Извод (тъжен, но и ведър) - нивга няма да ги стигнем...17

  5. 17
    #5

    България не е родината на пирамидите...17

  6. Българан
    #4

    Явно е че Енергетиката е жизненоважен отрасъл за всяка икономика и ще става все важен!Защо тогава Костоветата реват на умряло срещу Белене и газопроводите от Русия??

  7. Ранобуден
    #2

    Защото си глупав. Ако и това не можеш да разебреш си остава за твоя сметка. Света върви към друг тип енергетика и се мъчи да се откъсне от руската зависимост, а ние искаме да се вържем за нея. Защото за нас не е изгодно да строим ядрена централа със съмнителни качества, която ЕС щени затворят веднага като се построи, а ние ще сме платили за нея 6 милиарда. И Б-с Александропулис за нас не е изгоден проект, защото ще унищожим черноморието и Странджа и туризма. За нас една екологична катастрофа ще доведе до по-големи загуби за много години, отколкото печалбата от неизгодния договор, който подписаха.

  8. H
    #1

    Тия компании дето помпат петрола са добре, тия дето само го рафинират (и превозват) няма да са добре, щото суровината им става все по-скъпа. Повечето петролни компании държат и трите процеса, зависи кой вземе превес. Рецесия в индустриалното производство ще доведе и до понижена нужда от ток... Втори АЕЦ може и да е добре за България (като пренебрегнем риска от авария, който навсякъде си го има). Света започва да поглежда пак към атомната енергия като най-евтина (макар, че то и урана е краен ресурс, хе-хе), щото и да измислят електрически автомобили, то тоя ток пак от някъде трябва да дойде.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.