Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борсовите неудачи на "Булгаргаз"

Дружеството остава със сериозни количества газ нереализирани на пазара

2 коментара
Борсовите неудачи на "Булгаргаз"

Да проведеш 15 търга на газовата борса и да продадеш за година под 1/3 от предлаганите количества, защото цените им са по-високи от тези на регулирания пазар или от цените в останалите сегменти на свободната търговия! Звучи като виц или саботаж..., но това е реалността за държавния газов доставчик "Булгаргаз" към днешна дата. По-сериозният въпрос, на който не се дава отговор засега, е: Какво прави дружеството с нереализираните на свободния пазар обеми, които е поискало от своя доставчик – руската "Газпром", и има задължение да плати заявките, независимо дали ги ползва.

Всичко тръгва с гръмките лозунги на управляващите от лятото на миналата година, когато решиха да създадат газова борса, управлявана от дружеството "Газов хъб Балкан" – дъщерно на държавния газов оператор "Булгартрансгаз". С мотива конкуренция, задоволяване на потребителите и постигане на ниски цени, законово бе решено "Булгаргаз" да продава на тази платформа част от своите обеми руски газ. За 2020 г. заложеното в закона количество бе 7 процента от потреблението в страната през 2019 г. За следващите четири години задължителните квоти постепенно нарастват: 13.5 на сто от консумацията през предходната година, 20% и 27.6%, за да станат 35% през 2024 г.

Продадени с мъка едва 74 млн. от 222 млн. куб. м

В първата сесия на газовата борса в началото на миналия декември "Булгаргаз" предложи 222 млн. куб. м. От тях минаха само 55 млн. куб. м или 25 на сто от обявените количества. Една година и 14 търга по-късно са изтъргувани общо 73.9 млн. куб. или 32.29 на сто от количествата, които "Булгаргаз" е длъжен да предложи на газовата борса, сочат данните на "Газов хъб Балкан", предоставени на Mediapool.

За последно държавният доставчик е предложил останалите малко над 148 млн. куб. м в търга от програмата за освобождаване на негов газ през 2020 г, проведен на 9 ноември. Към тези обеми не е имало никакъв интерес, казаха от "Булгаргаз" пред Mediapool. Сега дружеството има право да ги предлага и в следващи търгове от програмата за 2020 г. и след това трябва да търси как да ги реализира на пазара. "С оглед краткия период, оставащ до края на 2020 г., възможността за реализация на количествата е малка", признаха от газовия доставчик.

Борсовите неволи на "Булгаргаз" продължават и с търговете от програмата за освобождаване на количества за 2021 г. Първият се проведе на 30 ноември и от предложени 214 млн. куб. м, което е половината от задължението на дружеството за свободна търговия за следващата година, са купени едва 36.5 млн. Останалите 177.5 млн. куб. м ще бъдат пуснати отново в следващия търг от програмата, насрочен за 7 декември. Те ще се предлагат с опция за годишна и месечна доставка, а непродадените количества ще могат да се пускат на борсата всеки втори понеделник от всеки месец през следващата година. Вторите 214 млн. куб. м за 2021 г. трябва да се търгуват по-късно догодина.

Като се има обаче предвид печалният опит от първата година на принудителното освобождаване на газпромовска суровина за свободния пазар, надали "Булгаргаз" ще постигне по-добри резултати.

Причината е съвсем прозаична – цените.

Цена над собствената регулирана

Реално във всеки един от търговете досега, цената на "Булгаргаз" е била над тази на собствените ѝ регулирани от държавата тарифи.

На търга за количествата за 2021 г. на 30 ноември, например, държавната фирма предлага суровината си за 29.25 лв/MВтч. В същото време регулираната ѝ цена е 28.21 лв., а само ден по-късно влезе в сила по-ниската месечна цена от 27.70 лв./MВтч (без такси за достъп и пренос, акциз и ДДС). За търга на 7 декември обявената от "Булгаргаз" цена е 28.79 лв/MВтч. но е важно да се отбележи в борсовата цена влизат и разходите за вход в националната газопреносна мрежа, редица разходи, компонента "задължения към обществото" и за капацитета за пренос до входа, където трябва да се осигури самата газова доставка. Отделно "Булгаргаз" има и законово позволена надценка за борсовата търговия.

Очевидно е, че пазарът не приема добре количествата на "Булгаргаз" и доказателство за това е, че например на 30 ноември, когато дружеството продава 36.5 млн. куб. м по държавно администрираната програма за 29.25 лв./Мвтч, в сегмента "ден напред" е постигната цена от 26.01 лв. - почти три лева по-малко от цената на държавната фирма. Изтъргуваните количества на тази средна цена са малко над 900 хил. куб. м, сочат данните на "Газов хъб Балкан".

Все още далеч от амбициите за голямата борсова търговия

Което показва, че административните напъни за създаване на свободен газов пазар в страна със средногодишно потребление под 3 млрд. куб. м, не може да се каже, че са се увенчали с успехи. Поне засега. Да, върви някаква борсова търговия, но тя е по-скоро за балансиране на пазара и чистене на неизползвани за деня или излишни за търговците количества.

Постигнатите на газовата борса цени във всички сегменти на търговия от старта на платформата – без в тях да влизат тези от програмата на "Булгаргаз", са средно с около 6 на сто по-ниски от определените от енергийния регулатор тарифи за вътрешния пазар. При това трябва да се отчете фактът, че продуктите на борсата са с включен входен капацитет и разходи за доставка на газа до точката на смяна на собствеността, докато при регулираната цена тези разходи се начисляват отделно.

Така всъщност газът на "Булгаргаз" въобще не е конкурентен на борсата и играчите там предпочитат предлаганите от останалите търговци оферти.

За държавният доставчик това означава, че дни преди края на годината разполага с непродадени 148 млн. куб. м газ от тази програма, които сам признава, че трудно ще реализира на пазара. Много е възможно същото да се окаже положението с количествата за 2021 г.

Накъде с непродадените обеми?

Към този проблем се прибавя спадът на реализираните като цяло от "Булгаргаз" количества руски газ. Според данните от отчета на дружеството за деветмесечието на 2020 г. от доставените му 1.745 млрд. куб. м на пазара са реализирани 1.727 млрд. куб. м. Спадът на внесените количества е близо 25 на сто, а на продадените – близо 22 на сто спрямо същия период на 2019 г.

"Меката зима и наложените ограничителни противоепидемични мерки, вследствие на пандемията от Covid–19 доведоха до значителен спад на потреблението на природен газ за 2020 г. Зимните месеци (ноември и декември) се характеризират с повишено потребление на природен газ, което би компенсирало намаленото потребление през предходните месеци. "Булгаргаз" полага всички усилия за изпълнение на договорите си за доставка", заявиха от компанията пред Mediapool.

Доставчикът обаче не коментира дали има опасност да се наложи да плаща на руснаците за невзети количества газ, ако не изпълни принципно заложените в договора с "Газпром" годишни доставки, които по неофициални данни са около 2.8 млрд. куб. м. Според клаузата "вземай или плащай" (take or pay) българското дружество трябва да плати заявените количества. Какви точно са те обаче, е трудно да се каже преди края на годината, независимо че той наближава.

Все пак данните от борсовата търговия на "Булгаргаз" показват заложения дефект със задължението на държавния доставчик да продава през борсата своите купени от "Газпром" количества. Реално те не оказват почти никакво влияние на търсенето и на цените, а движещи свободната търговия са частните дружества и газовият оператор "Булгартрансгаз", който също изчиства свои дисбаланси при транспортирането на суровината.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Един препатил
    #2
    Отговор на коментар #1

    Извинете, ако имате предвид "Турски поток" през България общата сума е точно 4,940 млрд. лв.А проблемът с капацитета не е, че е резервиран от "Газпром", а че сигурните за транзит количества са само тези за Сърбия, транзитните такси за които са 156 млн. лв. При експлотационни разходи от 131 млн. лв. това прави нетен приход от 25 млн. лв. на година. Или с други думи "Турски поток" през България ще се изплати САМО след 197 години.Браво Бойко, браво Нуше!

  2. Мони Монев Тиранофоб
    #1

    Похарчихме 3,3 милиарда, а няма на кой да продаваме! Проблемът е след като сто процента от входния капацитет в Сърбия е резервиран за Газпром,и съответно 90 и 80 процента от изход/вход в българската ГТС са резервирани от Газпром.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.