Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борсовите цени на тока започнаха да потапят предприятия

Няма гъвкави оферти за доставка, оплака се старозагорски холдинг, затворил част от бизнеса си

2 коментара
Борсовите цени на тока започнаха да потапят предприятия

Постигната на борсата за ток цена от 207 лв./МВтч за доставка на електроенергия в понеделник, която заедно с преносната такса и компонентата "задължение към обществото" става 300 лв. е принудила старозагорския "Холдинг Загора" да затвори едно от своите предприятия същия ден. Така 250 работници от ковашкото му предприятие са били върнати от работа, защото холдингът не е успял да осигури достатъчно количества електроенергия за всичките си 14 фирми на цена, която да му позволи да не е на голяма загуба от производството на бутикови детайли за износ във Франция, Италия и други държави.

Четвърти ден не работи по същата причина и първомайското предприятие "Чугунолеене“, което е част от друг старозагорски холдинг - "Металик". С ограничено потребление на ток са и други две негови дружества  – "Енергоремонт – Гълъбово“ и "Металик“ АД.

Единият от акционерите в "Холдинг Загора" – Антон Андронов, коментира пред Mediapool, че ако цените на борсата в сегмента "ден напред" останат около тези нива, предприятията от групата, даващи работа на 2100 души, могат да издържат не повече от седмица – две. След това ще са принудени да затворят, за да не трупат дългове към взетите вече кредити за модернизация на производството и оптимизация на разходите за енергия в изпълнение на европроекти за повишаване на конкурентоспособността.

Андронов поясни, че проблемите им с доставките на ток са свързани с това, че на борсата за ток няма достатъчно предлагане на гъвкави продукти в сегмента за сключване на двустранни дългосрочни договори. "Почти всички дългосрочни договори, предлагани от държавните производители на електроенергия като АЕЦ "Козлодуй", НЕК и ТЕЦ "Марица Изток 2", са за постоянен бандов товар, който за предприятия с нашия профил е или прекалено голям, или прекалено малък. Ако купим прекалено големи количества дългосрочно, ще имаме излишък от енергия, която ще трябва да продаваме на по-ниски цени, отколкото сме платили. Ако пък купим по-малко, ще имаме недостиг, който отново трябва да търсим от балансиращия пазар и да платим по-скъпо", обясни той. Затова холдингът през собствения си търговец на ток осигурява около 60-70 на сто от необходимия му ток чрез двустранни дългосрочни договори, а остатъкът набавя чрез търговете за доставки "ден напред" или при нужда и в сегмента "в рамките на деня".

Така досега фирмите на "Холдинг Загора" са се справяли с тежката задача да си осигурят ток на поносима цена, при която да не са на голяма загуба. Андронов даде за пример, че при разходи за коване на детайлите от 1.80 лв. продажната им  цена е 1.20 лв. При това предприятието работи с модерни технологии и максимално е намалило разходите си за електроенергия.

В началото на декември обаче картината се влошава. Докато през октомври средната борсова цена за "ден напред" е била между 54 и 77 лв./МВтч, в последната седмица на ноември цените вече са около и над 113 лв. За да се стигне до цената за доставки на ток на 3 декември от 207 лв./МВтч.. За 4 декември цената вече е паднала на 180 лв. при 24-часови доставки, но за пиково потребление е близо 190 лв. Затова и холдингът решава да затвори едното си предприятие, за да осигури ток за останалите като е играло за продажби в рамките на деня, където търговията е затворила на доста по-приличните цени от 77 лв./МВтч в работните часове от 7 до 17 часа.

"В момента не става въпрос за изяждане на печалба, а за оцеляване.  Можем да издържим седмица – две, най-много до Нова година при това положение", коментира Андронов.
Той обвинява за създалото се положение държавните производители на електроенергия, които не само според него, а и според други стопански потребите, продължават да манипулират все още незрелия борсов пазар. "Защо държавната ТЕЦ "Марица Изток 2" не работи с пълна мощност при цени от 200 лв., с които напълно може да си покрие разходите за  парниковите квоти?", пита Андронов. Според него подобни действия изкривяват силно цените на пазара на електроенергия и в крайна сметка удрят не просто конкурентоспособността на българските фирми, но и могат да доведат пряко за закриването им. 

Надеждите на бизнеса са за някаква промяна от 1 януари 2019 г., когато на борсовия пазар масово трябва да излязат всички производители на възобновяема енергия, които досега продаваха своите количества през НЕК. Тогава има шанс да се предлагат и повече гъвкави доставки на електроенергия, които да вършат работа на различните като структура на производство и енергийна ефективност предприятия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. stefanmg
    #2

    Андон Андронов може да благодари на Дилянчо Добрев и Вальо Николов....

  2. Стефанов
    #1

    Това е резулта от мъдрото и компетентно управление на ГЕРБ - фалити и разоряване на фирмите в следствие некомпетентна политика в областта на енергетиката и ценообразуването на тока. Скоро стотици др. фирми ще фалират, от гербераското спекулиране с цените на тока.Медиите мълчат, че фирми фалират от спекулантите...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.