Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борсовият газ в Европа поевтиня с над 9% след възобновени руски доставки през Украйна

7 коментара
Борсовият газ в Европа поевтиня с над 9% след възобновени руски доставки през Украйна

Борсовите цени на природния газ в Европа паднаха под 900 долара за 1000 куб. м. в хода на търговията на 1 февруари за пръв път от 20 януари насам, сочат данни на лондонската ICE. Фючърсните доставки за март на най-ликвидния газов хъб TTF по обяд във вторник се спуснаха до 74.50 евро за МВтч или около 888 долара за 1000 куб. м, но после се качиха отново. Като цяло в рамките на деня спадът е 9.3 процента.

Според анализатори, цитирани от агенция "Блумбърг", една от причините за поевтиняването е възобновяването на доставките на руски газ през Украйна в заложените обеми в договора за пренос. "Газпром" съобщи по-рано през деня, че увеличава транзита през Украйна почти 1.7 пъти до 107.7 млн. куб. м в денонощие.

Друг фактор е връщането в нормални граници на доставките в Словакия на пункта Велке Капушани на границата с Украйна. Всичко това става на фона на мекото време, което задържа търсенето на газ в региона.

Натиск над цените на газа обаче продължава да оказва рискът от конфликт между Русия и Украйна. Работата е в това, че около 30 на сто от всичкия газ в Европа идва от Русия. Затова е ЕС започва преговори с други доставчици – от САЩ и Катар да Азербайджан, за допълнителни доставки, ако напрежението между Москва и Киев се обостри до степен, в която доставките на газ да бъдат нарушени.

В същото време обаче "Газпром" продължава да не ползва газопровода "Ямал-Европа" за доставки в ЕС с обяснението, че френски и германски клиенти вече са си получили годишните договорни обеми и повече не дават заявки. Освен това запасите в европейските газохранилища продължават да се изчерпват. От тях вече са иззети 81 на сто от нагнетените през лятото количества газ и в момента активният обем на газохранилищата е само 38.1 млрд. куб. м, което е с 2.7 млрд. куб. м под историческия минимум, регистриран на тази дата. Запасите в газохранилищата на Украйна пък са намалели до 11.4 млрд. куб. м, което и с 9.8 на сто под показателя за миналата година.

В края на лятото на 2021 г. цените на газа в Европа започнаха да се качват в бързи темпове и ако през пролетта фючърсите бяха в зоната на 250-300 долара за 1000 куб. м, в каря на август те надвишиха 600 долара, а в началото на октомври – 1000 долара. През декември котировките достигната исторически рекорд от почти 2200 долара за 1000 куб. м.

Това накара Европейската комисия да започне ново антимонополно разследване срещу "Газпром" как влияе върху ценовата криза и злоупотребява ли с монополното си положение. Във вторник представителят на ЕК Ариана Подеста каза на брифинг в Брюксел, че от "Газпром" вече са отговорили на част от въпросите, чакат се и тези по останалите.

Политиците от ЕС обвиняват Русия, че задържа износа на газ към ЕС, демонстрирайки зависимостта на блока на руски енергоизточници и опитвайки се да форсира сертифицирането на газопровода "Северен поток 2".

Недостигът на газ доведе до криза с цените на газа в някои европейски страни, разходите на домакинствата и бизнеса за отопление скочиха, а няколко енергийни компании спряха работа.

Това накара ЕС да започне разговори за осигуряване на доставките на газ с няколко държави, сред които САЩ, Норвегия, Катар и Азербайджан. Говорител на ЕК каза пред журналисти, че Норвегия вече доставя повече газ в последните месеци, а в следващите дни представители на ЕК ще имат срещи по тази тема във Вашингтон и в Баку.

За целта еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсон ще посети Азербайджан на 4 февруари и САЩ на 7 февруари, съобщи на брифинг говорителят на ЕК по въпросите на енергетиката и климата Тим Макфий.

Катар, която е един от най-големите износители на природен газ в света, обаче заяви, че няма да може едностранно да компенсира енергийните нужди на Европа в случай на недостиг поради кризата между Русия и Украйна.

Преди ден агенция "Ройтерс" съобщи, че Катар желае Европейският съюз да ограничи препродажбата на катарски природен газа извън блока, ако ЕС иска да получи синьо гориво от най-големия производител на газ в света и от други големи доставчици при евентуално спешни доставки в случай на конфликт между Русия и Украйна

"Обемът газ, необходим на ЕС, не може да бъде компенсиран от никого едностранно, без да се нарушават доставките на други региони по света", заяви сега катарският енергиен министър Саад Шерида Ал-Кааби след среща в Доха със Симсън.

Той изрази надежда, че "напрежението в Европа може да бъде разрешено дипломатично, така че всички доставчици да могат да работят заедно, за да осигурят енергийна сигурност в краткосрочен и дългосрочен план".

Катар е ключов съюзник на САЩ в региона на Близкия изток и водещ търговски и политически партньор на ЕС.

Съединените щати са загрижени, че Русия се готви да нахлуе в Украйна и през последните седмици поискаха от Катар и други големи производители на газ да проучат дали могат да доставят допълнително газ за Европа, ако руските доставки бъдат нарушени.

"Спазването на дадената ни дума е свещено в Катар", каза Кааби, намеквайки, че няма да е възможно да се пренасочват към Европа газови доставки, които вече са договорени за други страни, без тяхното съгласие.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Еди Мачикян
    #7
    Отговор на коментар #1

    Еми това в случая е проблема. Преминаването към хибридни цени, макар и първоначално да свали цената в последствие доведе до умопомрачителен ръст. Това предупреждаваха експертите, но кой да ги слуша. Ама не само ние сме прекараните. Поляците спестиха $0,5 за 2020-та милиард първоначално, а в последствие платиха $4 милиарда отгоре за 2021-ва. Сега се жалват пред съда, ама грозно ги отсвириха.Винаги е така, когато политиката вземе превес над икономиката.

  2. анита хегерланд
    #6

    Докато текат разговорите и се търси решение на газовата криза, може ли да купим въглища, за да намалим цената на енергоносителите?! Може ли да купим газ на добра цена, защото тя постоянно варира, и да го съхраняваме "в чужд склад", например в съседна държава, с която имаме газова връзка?! Нека специалистите, запознати с проблематиката да помислят за нестандартни варианти.

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #5
  4. SILENCE
    #4
    Отговор на коментар #1

    И са по-корумпирани, и са по-некадърни, и са по-негрАмотни, та крадат като на улицата, т. е. по най-дебелашки начини.

  5. т€еритория на Мики Маус
    #3

    Новини в стил-Мони Монев-Газът поскъпна 10-15 пъти за 1 година, но временно поевтинял с 3-9% за няколко часа. При пълномащабен конфликт в Украйна цената на газа ще скача в пъти! САЩ, Англия, Украйна имат вътрешни причини за нагнетяване напрежението!

  6. Мони Монев Тиранофоб
    #2

    Газпром не е резервирал капацитет за изпомпване на газ през Ямал-Европа за 2 февруари защоно няма заявки! Газпром не е резервирал мощности за транзит на природен газ през Полша по газопровода Ямал-Европа за началото февруари. Поради липса на заявки за доставка на газ от европейски клиенти холдингът отказва да резервира изпомпване през газопровода за следващия ден в продължение на 43 поредни дни, става ясно от данните на платформата GSA. На търга беше предложен капацитет за изпомпване на 89,1 млн. куб.м. м на ден, но те останаха непотърсени.

  7. Борно
    #1

    Какво значение има това за дългосрочните консуматори на газ в булгаристан. Ако някой е заставил институциите от дългосрочни договори да преминат на ежедневни такива, значи същите са авантюристи, пък било и с решение на еврокомисията. Кой ще отговори защо текущите цени у нас са в пъти над тези в РСърбия или Унгария. Като потребител не ме интересува кой на кого е плащал, за да приложи тези неблагоприятни цени. В тези две страни по-интелигентни управявящи ли има или по-некорумпирани. Или по принцип булгаристан е държава трета категория, където всичко минава, включително краденето в особено големи размери.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.