Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Боряна Димитрова: Не всичко е предрешено, протестният вот е "еластичен"

21 коментара
Боряна Димитрова: Не всичко е предрешено, протестният вот е "еластичен"

Ако през последните дни се надигне вълна на гняв и неудовлетвореност, тогава можем да има активизиране на избиратели. Това каза социологът от "Алфа рисърч" Боряна Димитрова пред БГНЕС. Според нея протестният вот, заедно с избирателната активност, са големите неизвестни на предстоящите избори.

Тя определя протестния вот като "еластичен" и смята, че не всичко е предрешено.

"ГЕРБ продължава да води пред БСП. За третото място има сериозна конкуренция между партията на Слави Трифонов, имаща широка периферия и възможност за мобилизация, но много по-несигурен вот, срещу "железния" и силно мобилизиран вот на ДПС. "Демократична България" и партията на Мая Манолова прескачат изборната бариера, ВМРО на чертата. Във всички случаи се очертава един доста шарен парламент, освен ако няма кардинални промени в последните дни. До момента такива не сме уловили", казва Димитрова.

По думите ѝ протестният вот се разпилява между няколко партии и това е една от особеностите на тези избори, а и на следизборния период, защото ще постави въпросът за възможните коалиции. "Протестният вот се разпределя между "Има такъв народ", "Демократична България" и "Изправи се! Мутри вън!"  Тази фрагментация и разпределение на протестния вот води до това, че няма една партия, която да е силна алтернатива на статуквото", посочва тя.

Димитрова подчерта, че колкото повече хора отидат до урните идната неделя, толкова по-висока степен на легитимност ще има следващото управление. "По време на кампанията не е налице мобилизация и нарастване на готовността за гласуване. Напротив, налице е известен спад, демобилизация. Това се дължи, от една страна, на персоналните страхове на хората, а друга – на немалкия брой заболели и карантинирани. Трети пък са притеснени по икономически причини и в този момент не се ангажират с избори", смята тя по отношение на избирателната активност.

Според нея самата предизборна кампания е преминала очаквано и без изненади в условията на пандемия. "След толкова силните заявки за радикалното значение на тези избори, се очакваше те да бъдат придружени с много по-категорични ангажименти по отношение на това какъв ще бъде бъдещият модел на управление, какви са приоритети на партиите, с какви конкретни стъпки се ангажират. Точна тази среща на различни ангажименти и различни възгледи, която да позволи на избирателите наистина да избират, ако ще се минава към друг модел на управление – какво те биха предпочели, като че ли до този момент не се състоя. Напротив, видяхме много лични пристрастия, лични конфликти, припомняне на биографичните данни на кандидатите, а много по-малко принципни ангажименти на партиите", каза тя.

Въпреки че нищо не се знае със сигурност до последния момент, социологът не отчита съществена промяна на нагласите от началото на кампанията до този момент.

"Отговаряйки на въпроса дали се интересуват и следят кампанията, наблюдаваме парадоксално разделение на общественото мнение. Около 10-15 на сто от хората казват, че следят много активно кампанията. Кои са обаче тези хора? Основно са твърдите ядра и симпатизанти на отделните партии. Те гледат на кампанията така, както фенове гледат на един футболен мач – препотвърждават своя избор. Какво става обаче с останалата част от хората? Тук е парадоксът, който аз намирам за твърде странен и неочакван. Оказва се, че значителна част от хората, които относително малко се интересуват от политика, са симпатизанти на т. нар. нови партии, на партиите, родени от протеста", посочва тя.

"Ако говоря конкретно за партията на Слави Трифонов, на практика тя не участва в абсолютно никакви дебати. Тези хора, по много странен начин, са "съгласни" с поведението на своите избраници, защото смятат, че изобщо няма смисъл да се участва в дебати с партиите на статуквото. Дебатите не ни разкриват нищо ново, смятат те, няма никакъв смисъл да се участва. Вместо да произведат разочарование у своите симпатизанти, че не могат да видят техните позиции, те получават подкрепа именно защото не влизат в диалог с другите партии. За около 15% от хората кампанията все пак има своето значение, те могат да вземат решение за кого да гласуват в рамките на самата нея", добави Димитрова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дядо Гошо
    #21

    Предлагам изборна стратегия, ако ви харесва споделяйте я с други моля. Според мен е важно: 1 вариант - глас за "по-малкото зло" - 4 номер; 2 вариант- който не може да преглътне 1 вариант - 27 номер БСДД - срещу безсмислено разпиляване на вота да се концентрираме в едни. (Не ми плащат и не ги познавам, използвам само търсачките. Прегледах всичките 30 варианта, от тях само 3-4 малки не "миришат". Директната демокрация е бъдещето, не сегашните масови "представитлни демокрации" по света. Затова е стратегически изстрел в бъдещето.)

  2. ivancho ivanov
    #20

    Дс гласуваме, разбира се, (14) но не за ВМРО, партия съзфафен овреме от Коминтерна, със целите на Русия и днес! Вижте протестната ноота на РСМ за Джамбазки!Па помислете кому служи!

  3. Евроатлантизъмм
    #19

    На протестният вот за президент Руми събра повече гласове от общия на ГЕРБ, БСП и ДПС. Такива партии разпределят милиардите.

  4. В и К
    #18

    Астросоциолозите: Това са ни предсказанията и ако не се сбъднат - имаме други.

  5. bgp
    #17
    Отговор на коментар #16

    Колега , ПРОСТАКЪТ борисов нямаше да има шанс , ако нямаше такива като тебе да му крепят Диктатурата !

  6. Преслав
    #16

    Борисов нямаше да има шанс в държава с читава опизиция. В България срещу себе си има Корнелия Маринова, Христо Бойкикев и Мая Костинбродска... ами то и магаре да беше пак хората щяха да го предпочетат пред тая сбирщина неудачници.

  7. Коментарът е изтрит в 20:25 на 10 април 2021 от автора.
    #15
  8. Milen Mitrev
    #14

    Според мене е твърде вероятно заради огромната подкрепа за Мангъров и АБВ да прескочат бариерата. Доста мои познати ще гласуват за тях,защото им писна от цялата тази истерия и нов фашизъм. Въобще не са за подценяване. Възраждане също води доста масирана кампания в интернет, също и Божков. Важното е да има повече гласове за по-малките, защото те са алтернативата. Добра, лоша, но все пак алтернатива. Затова масово, масово гласуване без значение дали ще ни плашат или ще се развали времето в неделя! Иначе нямаме морално право да негодуваме срещу мафиотизираната и прокажена държава.

  9. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #13
  10. рептилиан
    #12
    Отговор на коментар #9

    Имаш предвид древната страна. Щото сегашна Гърция, макар на светлинни години пред България на шкафчетата, не е баш модел за политическа система. Но постепенно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.