Боряна Калейн завърши четвърта на Световното първенство в Япония

Боряна Калейн завърши четвърта, а Татяна Воложанина се нареди седма на финала в многобоя на Световното първенство по художествена гимнастика в японския град Китакюшу.

Калейн се класира на четвърто място със сбор от 102.450, след едно оказало се доста тежко и трудно състезание от началото до края за нея. Тя беше оценена с 26.400 точки на обръч, 27.700 на топка, 25.850 на бухалки и 22.500 точки на лента.

За Калейн сезонът беше успешен с четвърто място в света и пето на олимпиадата в Токио 2020.

Татяна Воложанина завърши на седмото място в многобоя при дебюта си на Световно първенство, участва на два финала и се нареди пета на лента и седма на топка.

В многобоя Воложанина събра 96.600 точки (24.700 на обръч, 24.600 на топка, 25.200 на бухалки и 22.100 на лента).

Рускинята Дина Аверина стана първата четирикратна абсолютна световна шампионка и спечели 18-и златен медал от шампионат на планетата, подобрявайки постижението на сънародничката си Евгения Канаева.

До момента в историята имаше пет трикратни световни шампиони - българките Мария Гигова и Мария Петрова и рускините Евгения Канаева, Яна Кудрявцева и Дина Аверина. Сега обаче Аверина единствена има четири титли.

23-годишната Дина Аверина триумфира в многобоя със 108.400 точки (28.000 на обръч, 28.250 на топка, 28.700 на бухалки и 23.450 на лента. На финалите на отделните уреди тя стана първа на обръч, топка и бухалки и втора на лента, както и шампионка отборно с тима на Русия.

Сребърна медалистка стана Алина Харнаско (Беларус) със 105.300 точки, а трета е Арина Аверина (Русия) със 103.200 точки.