Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проблеми с хартията блокираха машини за гласуване (обновена)

Близо 65% от избирателите подали вота си с машина

12 коментара
Проблеми с хартията блокираха машини за гласуване (обновена)

На провелите се предсрочни избори 64.8% от гласувалите са решили да подадат вота си с машина, а 35.2 на сто - с хартиена бюлетина. Това сочат данни на "Маркет линкс".

В рамките на изборния ден почти всички партийни лидери предпочетоха да гласуват с устройство, изключение направиха само председателят на ГЕРБ Бойко Борисов и председателката на БСП Корнелия Нинова.

Иначе десетки сигнали за проблеми с машинното гласуване белязаха изборния ден. Част от тях са за това, че устройства не отпечатват нищо или има проблеми с хартията, която е различна от досегашната заради промените в Изборния кодекс от декември миналата година.

Това, че проблемът на машините беше свързан с новата хартия смятат и представители на секционни избирателни комисии, които имат проблеми с отпечатването на разписките от машините. Същата е позицията и на бившия министър на електронното управление Божидар Божанов. ЦИК обаче смята, че хартията няма общо с проблемите на устройствата. 

До 19 часа броят на неработещите машини нарасна до поне 142. Една част от тях - заради проблем с флаш-паметта, но основната част - заради проблеми с хартиените ролки

В над 50 секции в 23-та РИК именно хартията се оказа проблемна. Машините или разпечатват празни бюлетини, или отказват да разпечатат каквото и да е, съобщава БНТ.

"Идва техникът, по някакъв начин проблемът е отстранен временно и след известно време той отново се появява. След първите 5 случая изпратихме имейл и чакаме указания от Централната избирателна комисия дали тези избиратели могат да гласуват повторно и какво да се случи с тези с бюлетините, на които няма отпечатан вот", каза Полина Витанова, секретар на 23-а РИК.

"Ролката е малко по-широка и клатушка, докато на предишните избори ролката беше по-тънка и нямаше такива проблеми", коментира пред БНТ Методи Николов, секретар на 25-а секция в столичния район "Илинден". Затова там се наложило да минат на гласуване с хартия. Въпреки това избирателите настоявали да използват машините.

"Тази хартия е различна. Тя е хартия, на която не са проведени всичките необходими тестове - така, както би трябвало да е при такъв отговорен процес. Когато се разпечата протокол в РИК-овете, по-късно ще излезе, че има несъответствие и това ще доведе до едно голямо недоверие сред неразбиращите хора към машините", смята Стоил Цицелков от Обществения съвет на ЦИК.

От РИК-Стара Загора също заявиха, че получават множество сигнали от секционните избирателни комисии за проблеми с машините за гласуване.

"Всяка втора машина изкарва празни разписки или накъсани. При други въобще липсва хартиен отрязък. Толкова много сигнали за проблеми с машините не сме имали", каза пред БНР председателят на РИК-Стара Загора Теодора Крумова.

От ЦИК обаче смятат, че хартията не би трябвало да е причина за проблема.

"Хартията е същата по вид и изисквания. Ние представихме на печатницата на БНБ сертификатите за вида хартии, изискванията за грамаж, и другите изисквания, каквито има към такава хартия. Сертификатите се предоставят от "Сиела" по обществените поръчки, които досега сме правили и всъщност е определяна "Сиела" за изпълнител", коментира Росица Матева, зам.-председател и говорител на ЦИК. От фирмата, осигурила машините за вота, нямат право да коментират днес проблемите.

По предложение на ГЕРБ в Изборния кодекс машините за гласуване бяха превърнати в принтери, като отпечатаните от тях разписки ще се "бюлетини от машинно гласуване".

Въпреки тези пречки, ако машината във вашата секция работи, гласувайте с машина. Поне не могат да направят бюлетината ви невалидна, призова Божанов.

По-рано в изборния ден имаше десетки сигнали от избиратели, които са гласували с машина, но на разписката им не е бил поставен печат, каквито са изискванията. Заради това ЦИК все решение и разписките без печати да се броят са валидни. 

Сигнали за проблеми

В платформата "Ти броиш" също има десетки сигнали, свързани с машините за гласуване и отпечатването на вота от тях. "Машината не разпечата цялата разписка и не се вижда вотът. Случи се три пъти и избирателите гласуваха повторно с машина. Съставихме протокол за всеки случай", сигнализира член на секционна комисия в София.

Избирател от столицата пък посочва: "След гласуване излезе грешка да се обърна към техническо лице и излезе бележка с глас, но можех да я откъсна в средата на баркода. Председателката в опита да среже бележката, без да гледа и без да пита, я сряза в празното поле между баркода и името на избраната партия. След което отвориха машината и срязаха на правилното място. Залепихме я с тиксо, както се прави в 21-и век, и сложихме печат".

Гласувал във Варна има подобен проблем: "Машината не отпечата бюлетина, след което беше повикан техник да я отвори. Техникът извади частичен отрязък от бюлетината, на който не се виждаше моят избор. След като членовете на комисията ме убедиха, че вотът ми ще бъде отчетен посредством финалния протокол от машината, невалидният отрязък беше подпечатан и пуснат от мен в урната за машинно гласуване. В последствие получих информация, че протоколът от машината няма как да се вземе под внимание и гласът ми няма как да бъде отчетен".

Отново избирател във Варна разказва, че членовете на секционната му комисия отказали да му дадат да гласува с машина. "Обяснението бе технически проблем. Човекът преди мен гласува с машина, но не получи разписка, а само устно уверение, че е гласувал. Помолих да повикат техник и попитах дали ще го направят. Бе ми отговорено, че няма смисъл и тя пак ще се развали", се посочва в сигнала му.

Предизвестен проблем

"Обяснявахме, искахме становища, посочвахме този потенциален проблем. Хартиеното мнозинство мислеше, че се заяждаме и казваше, че проблем няма да има. Ами има. И то не заради софтуер, "кодове", флашки и др. електронни елементи, а заради хартията, която те не знаеха как ще изглежда и как ще работи. Това безотговорно отношение към процеса, в комбинация с явната невъзможност на ЦИК да направи адекватна проверка как ще работят машините с тази хартия, води до смущения в изборния процес и допринася за недоверието в него", каза още Божанов.

Самият Божидар Божанов открои този потенциален проблем още докато бе член на Комисията по електронно управление в 48-ото НС. Още в средата на декември миналата година Божанов посочи, че печатницата на БНБ няма необходимото оборудване, а ще са ѝ нужни между 4 и 8 месеца, за да отпечата ролките с хартия, необходими за машинния вот съгласно променения Изборен кодекс.

Божидар Божанов показа тогава и факсимиле от позицията на Печатницата на БНБ.

"Предоставянето на оферта от производител на хартия отнема не по-малко от две седмици, а сроковете само за самото ѝ производство варират между четири и осем месеца. Не на последно място бихме искали да ви информиране, че "Печатница на БНБ" АД към настоящия момент не разполага с оборудване за разрязване на малки ролки, с оглед на което при потвърдена възможност от страна на производител за производство и доставка на хартия с указаните от Вас параметри, ще бъде необходимо "Печатница на БНБ" АД да използва подизпълнител, съгласно предвидената в сега действащия Изборен кодекс възможност", се казваше тогава в позицията, подписана от Красимир Михов, изпълнителен директор на печатницата.

ЦИК: Избирателят има право да гласува повторно при проблем с машината

На брифинг към 17 часа от ЦИК уточниха, че са дали указания, че при отпечатана празна бюлетина гражданите имат право да гласуват втори път.

"Указанията са, когато има разпечатана празна бюлетина или много къса бюлетина, върху която не е записано как е гласувал избирателят, да му се даде възможност да гласува още един път", каза Росица Матева.

Тя добави, че в ЦИК са получени и сигнали, че в някои СИК-ове избирателят не е получил това право. "Има такива указания от първия момент, в който дойде такъв сигнал, просто избирателите на места не са изчакали", добавиха от ЦИК.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Силвана Влахлийска
    #12

    Хората не чакат звуковия сигнал и дърпат хартията - това води до проблеми. Не може без хартиена бюлетина, но трябва да се вади готов протокол от машините - никой не ходи с флашки до тях.

  2. Александър Борисов
    #11

    Проблеми в опазването на машините за гласуване от предварително планираното им повреждане !

  3. Rolo Tomassi
    #10

    Б.Божанов винаги е бил прав, за това което обяснява, но никой не искаше да го чуе, заради популизъм и глупост - защо да е лесно, когато може да е трудно ?

  4. Guest787
    #9
    Отговор на коментар #8

    Най-вероятно за икономия фирмата е купила евтини печатащи устройства!

  5. Джелсомино
    #8
    Отговор на коментар #7

    В България гласуването се прави от най-голямата фирма за машинно гласуване в света "Смартматик" с 3, 7 трилиона (3 700 000 000 000) гласувания на техните машини, и от всички гласувания само в България има масови проблеми с машините. Явно с нещо сме "специални".

  6. efir2
    #7

    Тия машини бяха купени за да има проблеми с тях, а не за да няма. Всичко си върви по план.

  7. Мазен Кумунис
    #6

    Пълен провал на хартиената коалиция! "Десетки сигнали за проблеми с ХАРТИЯТА" "...най-малко 80 са ХАРТИИТЕ за гласуване, които не работят по различни технически причини.." Добре, че бяха МАШИНИТЕ да спасят положението. Или беше обратното .......? ;)

  8. rusonefil
    #5
    Отговор на коментар #2

    Като оставим на страна, че и неграмотните имат същото право да гласуват като и тия като теб, които се мислят за грамотни, какво е по-сложното на машината за гласуване от банковия автомат например?

  9. rusonefil
    #4

    Ха ха на криви ху...и космосът му пречи. Новата хартия кой знае защо пречи на 1% от машините само. И тоя гьонсурат не е ли от хората, които трябваше да се грижат машините да работят както трябва?

  10. Guest787
    #3

    Би трябвало вече на много хора да е започнало да става ясно защо почти никъде в Европа не гласуват с машини. Но българинът се прави на тарикат, първо да мине уж по-евтино със солта, после с тоягите и накрая след още няколко години, като му дойте акъла - гласуването с хартия, запечатване на урните, а отчитането в преброителни центрове както в ЕС, по-евтино и по-сигурно!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.