Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Божидар Димитров: Тъй наречените археолози от съюза не изразяват интереса на цялата гилдия

Министерството на културата отхвърли критиките към промените в Закона за културното наследство

20 коментара

Директорът на Националния исторически музей (НИМ) обяви, че няма пръст в промените в Закона за културното наследство и не знае кой е техен автор. Бившият министър в правителството на Бойко Борисов отхвърли и критиките на колегите си от Асоциацията на археолозите в България, че обекти по негов избор получават приоритетно държавно финансиване. В късния следобед с позиция излезе и Министерството на културата. Ведомството на Вежди Рашидов пише, че предлаганите промени в Закона за културното наследство подлежат на промяна и защитава някои от спорните текстове.

Божидар Димитров: "Не съм виждал такава неинформираност, такава изостаналост във вижданията"

"Националният исторически музей е получил финансиране от 130 000 лв. за два обекта на Южното Черноморие. За единия обект са получени 90 000 лв., а за другият – 40 000 лв", заяви Божидар Димитров в интервю за "Фокус".

"Тъй наречените археолози от съюза на археолозите в никакъв случай не изразяват интереса на цялата гилдия, както претендират, а на някакъв тесен кръг археолози. Те просто нямат информация. Те ме обвиняват, че получавам веднъж 650 000 лв. и още веднъж 900 000 лв. от правителството за разкопки по Южното Черноморие. Вярното е единствено, че правителството отпусна тези пари, но те са отпуснати на общините, които са сключили договори с археолози. Само двама от тези археолози са от Националния исторически музей, т.е. хора, които са под пряко мое ръководство. Останалите археолози са от Национален археологически институт с музей към БАН, между които директорът и зам.-директорът на института. Именно те са определили кои обекти и какви пари”, посочи още Божидар Димитров.

Според него един истински археолог не може да каже, че има по-малко стойностни обекти.

"Всеки обект, какъвто ще да е, дори една антична кошара, каквито имаше по магистралата, дава информация за миналото и какви са били кошарите през античността, какъв е бил битът на обикновените хора. Няма малостойностни обекти, особено на Южното Черноморие, там въобще няма такива обекти”, коментира Божидар Димитров.

"Има нещо друго, което не ми харесва, и показва тяхната пълна неинформираност и изостаналост от модерните грижи за културното и историческо наследство. Те отправят следното обвинение към мен: "Божидар Димитров е за реставрация на крепости, църкви, манастири. Това е един метод, който се е използвал в Европа през 20 в., но в момента е напълно отречен и вече никъде не се работи”. Тези хора дори под носа си не могат да видят, че италианците възстановяват Колизеума изцяло, че гърците възстановяват Партенона много усилено, много упорито и въпреки кризата, възстановяват изцяло Солунската крепост, а Турция реставрира крепостната стена на древния Константинопол, която е дълга 29 километра. Не съм виждал такава неинформираност, такава изостаналост във вижданията”, посочи Димитров.

МК: Общественото обсъждане ще продължи до намирането на съгласие

От министерството на културата пък посочиха, че проектът на Закон за изменение и допълнение на Закона за културното наследство е предложен за обществено обсъждане, което ще продължи колкото е необходимо и не е фиксиран краен срок за представяне на конкретни предложения и коментари.

"След като бъдат получени въпросните предложения, екипът от експерти, подготвили законопроекта, внимателно ще обсъди и вземе предвид всички целесъобразни от тях", посочват от МК.

Според ведомството с предвиденото в законопроекта преобразуване на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) в държавно предприятие Национален център за недвижимо културно наследство се "цели единствено осигуряването на необходимите по-добри финансови и организационни условия за по-ефективно осъществяване на неговите отговорни дейности в областта на опазване на недвижимото културно наследство".

Преразглеждането на разпоредбите за състава и компетентността на Съвет за теренни археологически проучвания, пък целяло ограничаване възможностите за субективизъм при вземането на решения и избягване на конфликт на интереси.

"Не на последно място трябва да се отбележи, че тези предложения са в духа на провежданата реформа в областта на опазването на културното наследство, децентрализацията и деконцентрацията на дейности и компетенции", посочват още от Министерството на културата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #20

    До 19: Първо: Божидар Димитров не е професор, а доцент-наскоро, след повдигнатия въпрос по тая тема, сам призна това с "невинно-скромна" усмивка, макар че досега "услужливо" мълчеше, като го титулуваха незаслужено "професор", даже и в негово присъствие;
    Второ: Има разлика между "консервация" и "реставрация"-докато първото е бездискусионно, второто е отречено вече от науката Археология, защото включва "доизграждане" на намерените останки от антични сгради, а това си е чиста проба фантасмагория, оправдана

  2. Анонимен
    #19

    Съвсем правилно проф. Б.Димитров набляга на консервацията и реставрацията. Археолозите получават огромни суми за всякакъв вид разкопки, на намерените артефакти, за да бъдат достъпни на публиката, трябва да се почистят, консервират, реставрират - а пари за това съвсем липсват.

  3. tim
    #18

    А Божидар Димитров чий интерес изразява?

  4. Анонимен
    #17

    11 - това ли е начинът в една европейска държава?? Чрез "лично приятелство с премиера"?? Нещастник!

  5. Анонимен
    #16

    От ДС ченгета, като тая нагла мутра, акъл не щем!

  6. Анонимен
    #15

    По самовлюбеност и простащина този може да се сравнява само с Ц.Ц. Прави са археолозите - такива като него профанизират не само археологията и историята, но и науката, свеждайки я до единствено до медийни прояви. Между другото, може ли някой да ми каже по каква история е специалист господина, кой и кога му е дал титлите и какви точно са те.

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #14
  8. Анонимен
    #13

    Абе Медиапул, що не ви върви т.н. "Общо гласували"?

  9. Анонимен
    #12

    Медии дрънкат дрънканиците на специален дрън кален агент. Дрънкайте медии дрън специално дрънкално. Историята прелива от изостаналост... Този агент в бъдеща история ли специализира? Божидар Димитров: "Не съм виждал такава неинформираност, такава изостаналост във вижданията"

  10. Анонимен
    #11

    Димитров е личен приятел на Премиера Борисов и затова има възможност да му разказва лично за чудесата на археологията и наследството на България. Лошо ли е това?! Господата от БАН можеха да положат усилия за личен контакт с Премиера и щяха да имат сега собствено финансиране. Мързеливи нещастници

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.