Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Браун и Саркози призоваха за световна финансова реформа

8 коментара
Британският премиер Гордън Браун и френският президент Никола Саркози призоваха за световна финансова реформа.

В статия във вестник "Уолстрийт джърнъл", цитирана от БТА, двамата лидери посочват, че миналата година Европа изигра водеща роля пред лицето на световната финансова криза за преструктуриране на банковата система и укрепване на световната финансова система.

Европейският съюз бе в авангарда и в призивите за нов форум за икономическо сътрудничество на лидерите от Г-20, а в началото на кризата именно Европа насърчи финансовото стимулиране, което стана основен фактор за предотвратяване на превръщането на рецесията в депресия от световен мащаб.

"Днес ние отново трябва да поведем инициативата за изграждане на нов световен консенсус. Когато има кризи, цената им се плаща от данъкоплатците, докато акционерите и сътрудниците на финансовите институции се ползват от всички предимства при възстановяването на икономиката", се посочва още в статията на Браун и Саркози.

Тази криза ни накара да осъзнаем, че съвременната икономика не е национална, а световна и финансовите норми също трябва да са глобални. Затова трябва спешно да постигнем ново споразумение между световните банки и обществото, на което те служат, за компенсиране на рисковете на данъкоплатеца, ако банките фалират, и дисбаланса между рискове и възнаграждения в банковата система.

Браун и Саркози препоръчват на първо място да се въведе извънреден данък върху бонусите, тъй като бонусите за 2009 г. са резултат отчасти и от държавното подпомагане на банковата система.

Ясно е, че мерките, които трябва да се вземат, могат да бъдат единствено в световен план. Не може да се очаква отделните страни да се справят сами. Ако можем да намерим решение, което да се приложи последователно в големите икономики, тогава може би ще намерим начин да гарантираме, че при евентуална системна криза данъкоплатците няма да плащат за рисковете, поети от банковия сектор, изтъкват двамата политици.

За постигане на световна координация предлагаме нов процес на обсъждане и създаване на макроикономическа стратегия, като започнем от доклада на Международния валутен фонд за глобалния принос и осъществяването на обстойни дебати на срещата на Г-20, чийто домакин догодина е Южна Корея. Чрез този процес искаме да коригираме и избегнем натрупването на глобални дисбаланси, допълват пред "Уолстрийт джърнъл" Браун и Саркози, които предстои да се срещнат в Брюксел, за да обсъдят двустранното сътрудничество.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Радко
    #9

    ... тази, базирана на идеите на Силвио Гезел. Отрицателна лихва по кредита например.

  2. маке реформатор
    #8

    ...

  3. финансистчо
    #7

    Единствената смислена реформа би било създаването на качествени пари - такива, каквито са били по времето на златния стандарт. Пари, недосегаеми от инфлация. Но за такова нещо никой политик, а още по-малко финансист и не помислюва.Щото и двамата няма да имат какво да крадат, искам да кажа, да ядат, ако такова нещо се случи.

  4. Але&Со
    #6

    кой няма право да предизвиква кризи.

  5. chitatel
    #5

    Te dvijat finansovite vuprosi po sveta i shte stane kakvoto na tiah im e izgodno. Ostanaloto sa prikazki za naivnici...

  6. Boomadafaka
    #3

    Zabrana na lihwenia procent, lihwarstwoto i wsichki podobni operacii s pari, knija i wsewuzmojni sreshtu pechalba ili fee. T.e. netu banku, netu probliema! Hem i ikonomikite i swetownia "progres" shte se zabawiat i horata she si poemat wuzduh.Izobshto ne se sheguwam. E, "bankerite" i ewreite she trebe da se prekwalificirat. Inache: pandelata. Ili eshafoda, i toj e dobro reshenie za bezmernata alchnost.

  7. Крум С.
    #2

    Това е най-разумното, от всичко, което прочетох дотук. Само че защо трябва да измисляме нови пари. Златото си съществува. Достатъчно е само тези, които продават стоките си, да заявят, че искат заплащане само в злато. Само че те не го правят по някаква причина. Парите, чиято себестойност е по-ниска от номиналната им стойност несъмнено създават благоприятни условия за изкривяване на пазара, но не те са основната причина за кризите. Всеки знае какви са предимствата на парите пред пряката размяна на

  8. Крум С.
    #1

    Ако пазарът се остави без никаква регулация, неизбежно след време най-силният ще установи монопол, а след като го установи, може да си слага каквито си иска цени. Ако пазарът се регулира повече от необходимото, също се стига до монополи и до недействителни цени. Социализмът е нагледен пример за влиянието на свръхрегулацията на пазара. Всъщност социализмът е равностоен на това, някаква жестока банда да установи монопол НАД ВСИЧКО. Ако оставим настрана крайни изкривявания като социализма, най-добрият

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.