Бразилия стартира с измъчена победа срещу Хърватия

117 коментара

Сочените за едва ли не предварително спечелили световната титла бразилци стартираха с трудна победа срещу отбора на Хърватия в мач от група “F”. Единственото попадение в срещата бе отбелязано от плеймейкъра на Милан Кака в 44-тата минута, който с премерен удар от 20 метра намери мрежата зад гърба на Плетикоса.

Въпреки че бразилците успяха да победят, в по-голямата част от мача по-добрият отбор бе този на Хърватия. Основната част от звездите на Бразилия в атака бяха изпаднали в някакво полусънно състояния и единственото нещо, което правеха долу-горе добре бе да връщат топката назад към халфовете. Така за цял мач освен гола на Кака те успяха да създадат само още едно чисто положение, което бе пропиляно от Адриано в средата на второто полувреме.

В същото време хърватите успяха на няколко пъти да достигнат до добри стрелкови позиции пред Дида, но като по чудо топката целеше предимно вратаря.

След мача “селесао” признаха, че им е провървяло и че Хърватия е много добър отбор. Според наставника на латиноамериканците Карлос Алберто Перейра главното в този мач е бил резултатът. Самите хървати изказаха своята изненада от слабата игра на Роналдо.

“Не знам какво се случи с него. Той не тичаше, стоеше пред нас и едва докосваше топката. Сигурно е бил изморен”, обясни централният защитник Роберт Ковач. Според резервния вратар на тима Джоуи Дудулица, Роналдо не е направил повече от 3-4 спринта от по 10 метра по време на престоя си на терена.

На първо място в група “F” е тимът на Австралия, който победи в понеделник Япония с 3:1, след тях се нареждат Бразилия, Хърватия и на последно място са японците.

Слаба и скучна Франция след 0:0 срещу Швейцария

Франция и Швейцария завършиха при резултат 0:0 в мач от група “G”, който може спокойно да се конкурира по безсмисленост с “дербито” между Португалия и Ангола (1:0) два дни по-рано. И докато при втория случай зрителите поне видяха малко анголска екзотика и здрави шпагати, то безкрайно познатите отбори Франция и Швейцария със сигурност са успели да приспят някои от феновете пред телевизорите.

С тази среща Франция постигна и свой антирекорд като 4-ти пореден мач от световни футболни финали не успява да отбележи гол. Последният път, когато те намериха мрежата, бе третият гол във вратата на Дида по време на финала срещу Бразилия през 1998 година.

Все пак през първото полувреме Швейцария удари греда, а французите изявиха претенции за дузпа за игра с ръка на бранител на “кръстоносците”, която никой не разбра защо съдията Валентин Иванов не отсъди. Второто полувреме ще се запомни с две по-сериозни положения – по едно за всеки отбор.

Първо Гигакс в 63-ата минута създаде работата на Бартез, който трябваше да избива негов опасен удар с глава, а в самия край на мача далечен удар на Дорасо мина на сантиметри от швейцарската врата.

В другият мач от същата група Южна Корея победи Того с 2:1. Африканците поведоха в резултата през първото полувреме, когато Мохамед Кадер в 31-ата минута с точен диагонален удар откри резултата в мача.

През втората част Того остана с човек по-малко на терена, след като капитанът им Абало получи втори жълт картон. Веднага след това от пряк свободен удар Чун Со Лий изравни резултата. До края на срещата корейците натиснаха Того и в 72-ата минута резервата Ан със силен диагонален удар подари победата на своите съотборници. В следващите срещи от групата Франция ще играе с Южна Корея, докато Швейцария ще срещне Того.