Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бръзицов: Кризата в БНР се влоши след опита за политизация

0 коментара

- След вчерашното отиване на част от протестиращите в Народното събрание, за да търсят политическа подкрепа от ОНС, нещата коренно се измениха.

Ние бяхме в отношения с една контактна група, създадена в лицето на проф.Веселин Димитров и доц. Нели Огнянова и имахме намерение да тръгнем в някаква обща посока. Но вчерашната ситуация коренно промени нещата. Не може да се изнасят кухненски неща, които ние трябва да се опитаме да решим със собствени сили, защото това са противоречия, за които отвън няма как да дойде помощ - нито за едната страна, нито за другата.

Те излязоха извън радиото и влязоха в политическия кръг от събития, ако мога така да се изразя. Нещо, което е неприемливо за нас като ръководство на медията.

- Добре, но се получава порочен кръг. Досега с вътрешни ресурси и усилия не можа да се реши проблема.

- Г-н Коритаров, аз съм дълбоко убеден, че на хората езикът им е даден именно за да могат да контактуват по-между си. Искам между другото да ви кажа - понеже мен ме обвиняват, че съм убиеца на радиото, на програма "Хоризонт" - че направих една справка какво се е случвало като текучество в радиото от 1998 г. до 2000 г. Ами махнати са 324 човека.

Аз съм много далече да се оправдавам с това, което казвам. Такива неща се случват във всяка медия - хората се разделят, събират се, пак се разделят и т.н. Но независимо от цялата криза, в която съществува в момента, радиото е тежко болно. Аз нямам намерение да се разделям с хората, които действително искат да работят с това ръководство и в това радио. Просто искам да си кажем сбогом с хората, които не са лоялни към тази институция.

- Много са важни аргументите и момента, в който си казвате сбогом. Това не създава ли предпоставки за още по-рязка политизация на проблема?

- Политизация няма от страна на ръководството. Тук става дума за съвсем друго нещо - за лоялност към институцията, за лоялност към работодателя. За лоялност към двустранния договор, който се подписва от работодател и работник. За това, че когато човек застане пред микрофоните на националната медия, той трябва да знае, че е национално отговорен, че не може да използва микрофоните за свои собствени потребности и да изразява собствено мнение. Какво щеше да стане, ако недоволните от Сопот бяха излезли да протестират с автомати в ръце. Микрофонът все пак е на националната медия и човек, заставайки зад него, трябва да бъде национално отговорен.

- Как изглежда сега, след многото усложнения на кризата, шансът за развръзка?

- Много труден въпрос ми поставяте. Би трябвало да има развръзка, не може да няма развръзка. Дори трийсетгодишната война е свършила.

Просто в днешния ден аз не поднових договорите на четирима човека, за които просто смятах, че в този момент не са полезни за медията.

- Не се ли стига до административно надмощие на по-силната страна, която е във властова позиция, над протестиращите, а оттам и до неравнопоставеност на аргументите?

- Нещата не стоят така. Бяхте свидетели - 40 дни това ръководство не пипна един човек. Това ръководство не наказа нито един човек в медията. Това ръководство си затвори очите за явната пропаганда, която всеки момент се извършваше от Българското национално радио във връзка с протестите на хората, които не са съгласни с това ръководство. Но всяко нещо си има своя край. В един момент човек трябва да покаже, че е професионалист и ако иска да протестира, да изнесе протеста извън радиото. Слушателите не са длъжни и не трябва да бъдат малтретирани по този начин.

- Имате ли намерение да продължите с неподновяване на договори и с отстраняване на протестиращи?

- Не, нямам такова намерение. И днес щях да оставя тези хора в радиото, но обстановката от вчера насам се измени коренно.

- Има ли риск радиото да се окаже една твърде дестабилизирана институция тъкмо в предизборния период?

- Този риск винаги съществува. Ще се опитам да го сведа до минимум, но въпросът ви има и отговор - да, има такъв риск.

- Имате ли нужда от някакво ново качество на посредничество за сближаване на позициите?

- Не, мисля, че посредниците в случая се мъчеха да си свършат работата по възможно най-добрия начин, но втвърдяването на позициите и от двете страни беше това, от което изскочиха искрите. Вчерашната постъпка на част от протестиращите или на оторизирани от тях хора, които отидоха в Народното събрание да търсят политическа помощ - това е неприемлива за мене.

- Вие не сте потърсили административна отговорност от лицата на протеста , а от други хора, които протестират. Как да си обясним това?

- Аз не мога да им забраня това нещо да го направят, аз казвам само , че в очите на ръководството прозвуча много грозно.

- Имам предвид отстранените Лили Маринкова, Петър Волгин, други колеги. А тези, които олицетворят протеста, някак си продължават със същата активност.

- Искам да ви кажа, че нямам нищо против хората, които оглавяват протеста. Всеки може да бъда несъгласен с нещо. Но ако те прекрачат в един момент действително общоприетите норми в едно човешко общество, няма да се поколебая да им искам отговорност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.