Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брекзит ще бъде отложен до 22 май, но само ако Лондон приеме сделката на Мей

На масата остават всички останали опции – дълго отлагане, "твърд" Брекзит и отказ от развод с ЕС

4 коментара
Брекзит ще бъде отложен до 22 май, но само ако Лондон приеме сделката на Мей

Брекзит може да бъде отложен до 22 май, но само ако британските депутати одобрят договорената от премиерката Тереза Мей сделка за развода с ЕС. В противен случай излизането ще се отложи само до 12 април, като до тази дата Лондон ще трябва ясно да посочи какви ще са следващите му действия – Брекзит без сделка, по-дълго отлагане или отказ от напускане. Това решиха лидерите на всички държави членки на Европейския съюз по време на срещата си в Брюксел.

Сега Тереза Мей ще вкара за трети път споразумението си в британския парламент, като се надява, че този път то ще получи подкрепата на депутатите.

"Депутатите ще трябва да направят ясен избор. Аз съм твърдо убедена, че би било неправилно да молим хората във Великобритания да участват в тези избори три години след като те гласуваха за напускане на ЕС", каза Тереза Мей след разговорите в Брюксел.

Очаква се третото гласуване да се проведе следващата седмица. Ако Великобритания остане в ЕС след края на май, ще трябва да избере свои европейски депутати.

От Брюксел Мей отново се обърна към британските депутати и посочи, че сега от тях зависи да бъде прекратен периодът на неопределеност, обхванал страната заради неяснотата около Брекзит.

Мей отбеляза, че ЕС е дал юридически гаранции, че прилагането на т.нар. предпазен механизъм за границата с Ирландия ще носи временен характер и добави, че е съгласувала тези гаранции с председателя на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер миналата седмица.

"Това трябва да даде допълнителна увереност на парламента, че в този малко вероятен случай, когато предпазният механизъм бъде използван, това ще бъде само временно и че Великобритания и ЕС незабавно ще започнат работа по замяната на механизма с алтернативни споразумения до края на декември 2020 г.", посочи премиерката.

Въпреки това остава съмнително, че сделката ще бъде прокарана в парламента. Тя не се ползва с подкрепата на основната опозиционна Лейбъристка партия, но и на част от управляващата Консервативна партия. Ключово ще бъде решението на малката Демократичната юнионистка партия, с чиято подкрепя управлява Тереза Мей. Досега депутатите ѝ не подкрепяха сделката, но има сигнали, че срещу определени условия те могат да ревизират позицията си. Остава неясно и дали ще може да се проведе подобен вот. Председателят на Камарата на общините на британския парламент Джон Бъркоу предизвика сериозна конституционна криза с решението си да блокира трето гласуване на сделката за Брекзит. Бъркоу, който е за оставане на Великобритания в Европейския съюз и който неведнъж е бил обвиняван, че е предубеден по отношение на излизането от блока, се позова на правило, използвано за последен път преди 99 години, за да осуети трето гласуване по споразумението за Брекзит. Според него няма как три пъти да се гласува един и същ текст по смисъл.

Сценариите

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск обясни подробно какви са сценариите от тук нататък.

"При първия сценарий, в който Камарата на общините одобри споразумението следващата седмица, Европейският съвет се съгласява на отсрочка до 22 май. При втория сценарий, при който няма одобрение от британските депутати, Европейският съвет приема датата 12 април, до която ще очакваме Великобритания да представи следващите си действия. Което на практика означава, че до тази дата всички варианти са отворени”, обясни Туск.

Според председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер съветът е направил всичко възможно да помогне на Великобритания във финалната фаза. Той заяви, че ЕС няма какво повече да даде.

"Бяхме помолени за разяснения през декември. Дадохме им. Бяхме помолени да дадем гаранции през януари. Дадохме им. Бях помолен за oще гаранции миналия понеделник в Страсбург. Дадох им. Ето защо приветствам, че лидерите на 27-те страни одобриха правно обвързващото разяснение и уверения, върху които премиерът Мей и аз се съгласихме в Страсбург. Това допълва и затваря пълния пакет. Нямаме какво повече да дадем”, заяви той.

До самия край и празен ли е още ада

На пресконференцията нито Туск, нито шефът на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер можаха да отговорят на въпроса колко дълго може да продължи "дългото отлагане".

"До самия край", каза Юнкер след дълга пауза, което предизвика смях в залата.

Журналистите напомниха на Туск неговият пост в Туитър, предизвикал остра полемика, че "в ада е приготвено специално място за онези, които тласнаха Великобритания към Брекзит без "план" и го попитаха дали тази "покана" не трябва да се разпространи и на онези британски депутати, които отказват да подкрепят споразумението.

Туск отговори: "Според думите на Римския папа, адът все още е празен, така че там има още много място".

Според заключителния документ от срещата на лидерите снощи, те призовават да продължи подготовката на извънредни мерки в случай на излизане на Великобритания от ЕС без споразумение. Нова извънредна среща на върха "може да бъде свикана всеки момент" за приемане на по-нататъшни решения относно Брекзит.

Тереза Мей не можа да прехвърли работата си на ЕС

Тереза Мей не можа да уреди Брекзит, така че ЕС трябва да направи това вместо нея, пише в заглавие британският "Телеграф" по повод снощното заседание на Европейския съвет.

Срещата на върха в Брюксел трябваше да мине лесно - все пак британският премиер бе внесла предния ден своята заявка за отлагане на Брекзит.

На теория тя трябваше да се яви, за да отговори на някои въпроси на европейските лидери и после в 6 ч. вечерта (по Гринуич) всички заедно да дадат триумфални пресконференции, за да обявят споразумението. Това, разбира се, продължава иронично авторът, е Брекзит във версията на Тереза Мей, в която абсолютно нищо не върви по план, нито се случва навреме. Шест часа дойде и си замина. После седем часа, осем, девет... Най-сетне обърканите репортери разбраха - става дума за срока на отсрочката. "Г-жа Мей поиска 30 юни. ЕС предложи 22 май.

После г-жа Мей изглежда прекара 90 минути да ги убеждава за повече време. В отговор ЕС предложи още по-малко", констатира авторът. Той изразява разбиране към позицията на европейските лидери, които след като е трябвало да изтърпят час и половина монотонното говорене на Мей, едва ли след това ще бъдат настроени за щедрост.

Брекзит не е причината за политическия срив във Великобритания, той е негов симптом, твърди "Гардиън" в заглавие на статия, в която изрежда подигравките по адрес на Тереза Мей от чуждестранни политици. Френският държавен министър по европейските въпроси Натали Лоазо разказва как е кръстила Брекзит своя котарак: "Той ме буди всяка сутрин, като мяука, защото иска да излезе. А когато му отворя вратата, се заковава на прага в колебание и ме гледа свирепо, щом го побутна навън". Холандският премиер Марк Рюте я сравнява рицаря от скечовете на "Монти Пайтън", чиито крайници са отсечени, но той настоява, че това е само драскотина. А италиански журналисти се присмиват, че по телевизиите в Италия Брекзит е в края на новините в раздела за чудати и любопитни вести преди спорта и времето.

"Всички ни се смеят. И защо да не го правят, след като изглеждаме нелепо", пише британският журналист.

Според автора на статията в "Гардиън" от тез събития произтичат две кризи. "Първата е свързана изключително с Брекзит. При оставащи осем дни до 29 март (първоначалната дата за излизането от ЕС) остава само изборът между "сделка" или "без сделка".

Това би било страхотен коз в ръцете на някой извънредно надарен и обаятелен политик. Но Тереза Мей е доказала, че не е нито едно от двете. Втората криза ще е по-продължителна и ще се прояви в пълно разпадане на дисциплината в Консервативната партия - министри гласуват против правителството, а депутати от задните редове протестират.

Това е свидетелство за срив на партийната лоялност, криза на нашата система, на нормите на нашата политическа и електорална култура, която партиите имат в сърцевината си. Ние доближаваме пълния разпад. Грубият въпрос "да останем или да напуснем" винаги ще поражда разделение, ще насърчава ренегатите и ще разколебава умерените", пише "Гардиън", цитиран от БТА.

Мей ще опита да издейства нови отстъпки

Смирената Мей се стреми да внесе изменения в сделката си с Брюксел в рамките на 24 "преломни" часа, пише "Файненшъл таймс".

Вестникът цитира двама нейни министри, според които, ако Мей изгуби и третото гласуване, тя ще подаде оставка следващата седмица. Тя използва пресконференцията си в Брюксел, за да възстанови някои разрушени мостове и сега нейната политика за Брекзит и тонът, с който се изказва, се менят всеки ден и даже всеки час.

"Очевидно тя е под напрежение", казва единият министър и добавя, че на срещата в Брюксел Мей си е издействала още време, за да опита да възстанови някакво подобие на порядък.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #4

    Подписката за втори референдум достигна 4 300 000 подписи, въпреки смъртните заплахи на антиевропейски тролове срещу организаторите ѝ.

  2. Ощавен маркиз
    #3

    Брексит нема да го има... Къкто и КремлЬ-ин е ПУТчти към своя "свешчен" конец. Годинка-две, три най-много, и ше го РАЗУМееме. Колелото на Хисторията продължава да връти.

  3. ivancho ivanov
    #2

    Тереза Мей не е питала както трябва хората и поради това бъркотията - да пита хората чрез парламентарни избори ясно обяснени за последствията добри и лоши! Не джаста/праста чрез референдум! Срамота!

  4. В и К
    #1

    Нова дума в българския жаргон "брекзитя": разправям на всички, че ще си ходя, ама си седя

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.