Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бриго Аспарухов: Разузнавачите да минат от президента към МС

0 коментара

Националната разузнавателна служба да премине към Министерския съвет, а шефът ѝ да се предлага от президента, но да се гласува от парламента. Това предлага в свой законопроект за дейността и устройството на НРС бившият директор на службата и сегашен БСП-депутат Бриго Аспарухов. Законопроектът ще бъде внесен утре в парламента.

Сега разузнавателната служба е на подчинение на президента, който е и върховен главнокомандващ.

ОДС също са готови със свой законопроект за специалните служби, стана ясно от изявление на депутатът Иво Цанев, бивш шеф на Съвета по сигурност към Министерския съвет.

Липсата на парламентарен контрол върху дейността на тази служба, тъй като е на подчинение към президентската, а не към изпълнителната власт, е основният мотив на промяната, който изтъкна Бриго Аспарухов. Поради тази причина, според него, въпросите на депутатите в предишното 38 Народно събрание към шефа на службата винаги са били отклонявани и са оставали без отговор.

Промяната няма да попречи президентът и върховен главнокомандващ ежедневно да си получава разузнавателните доклади, смята Аспарухов. НРС щяла да е на пряко подчинение на правителството, а не на отделно министерство - вътрешното или външното.

В неговия законопроект се предвиждал строг регламент, по който парламентът ще осъществява контрол върху дейността на разузнавателната служба, за да се предотврати изтичането на информация, застрашаваща националната сигурност.

Един от основните критерии за избор на шеф на службата, посочен от Бриго Аспарухов в законопроекта, е необходимостта да има поне 15 години стаж в тази област. Не може ефрейтор да командва службата, не може да има акробати в тази област, каза Бриго Аспарухов.

Без да го назовава, бившият разузнавач №1 визира сегашният директор на службата Димо Гяуров. Той бе на 31 години, с юридическо образование и без никакъв стаж в разузнавателната служба, когато президентът Петър Стоянов го назначи на поста, сменяйки самия Бриго Аспарухов. Преди да назначи Гяуров, президентът го удостои с чин генерал.

Още преди месец Румен Данов, депутат от ДПС - коалиционния партньор на управляващите НДСВ, и бивш съветник на президента Желев заяви, че подготвя законопроект за специалните служби. Основната идея на Данов е те да се обединят под обща шапка извън МВР и да са на пряко подчинение на правителството. Данов обаче не спомена нищо за разузнавателната служба. Според изразената от него идея към сегашните служби, подчинени на МВР, трябва да се добави военното контраразузнаване, което в момента е под шапката на министерството на отбраната.

В готовия законопроект на ОДС, който също ще бъде внесен скоро в парламента, се предвижда събирането на Националната разузнавателна служба, Националната служба за охрана и Националната служба за сигурност под контрола на Съвета за сигурност към МС. Освен НРС, сега и НСО е подчинена на президента, а НСС - на министъра на вътрешните работи. Шефовете им ще се назначават от правителството, а ще се утвърждават или от парламента, или от президента - в зависимост от това кой от европейските модели ще се избере, поясни още Цанев. Дейността на трите специални служби ще се контролира и от трите власти - изпълнителна, президентска и парламентарна, предвижда проекта на бившите управляващи, започнат още по времето на Богомил Бонев.

Военното разузнаване и контраразузнаване остават в системата на министерството на отбраната, предвижда още проекта на ОДС.

В пленарна зала днес Бриго Аспарухов предложи да се създаде и постоянно действаща подкомисия към парламентарната комисия по външна политика и отбрана, която да контролира дейността на НРС. Според Аспарухов в комисията трябва да участват по един представител на всяка политическа сила и по един излъчен от нея експерт. Депутатите ще гласуват утре предложението на Бриго Аспарухов. В 14,00 ч. парламентарната група на НДСВ ще оформи своето становище по идеята, за 17,00 ч. е насрочено заседанието на ПГ на ДПС по въпроса.

Няма логика да се избира подкомисия, преди парламентът да е решил дали е целесъобразно да се преструктурира НРС, коментира депутатът от ОДС и зам.председател на парламента Асен Агов. Иво Цанев се обяви против законопроекта на Бриго Аспарухов с основния мотив, че той урежда единствено статута на НРС, а не изобщо на специалните служби.

На днешното заседание на парламентарната група на НДСВ не е било обсъждано предложението на Бриго Аспарухов за създаване на подкомисия, съобщи Пламен Панайотов. Първо ще бъде изработено решение на ръководството и след това ще бъде сведено до депутатите от НДСВ, които в петък сутринта ще знаят как да гласуват.

Позицията на НДСВ е, че дейността на службите трябва да бъде регулирана със закон. Дали ще има един или няколко закона за нас е без значение, каза лидерът на ПГ на НДСВ.

Според Юнал Лютфи от ДПС при разглеждане на въпроса за службите трябва да се изхожда от европейския опит. "Там има примери за това как се упражнява граждански контрол", каза той. Според него трябва да бъдат ясно дефинирани правилата за работа на службите, за да не могат да изпълняват политически поръчки.

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.