Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бриго дал на царя "свободно"",N

0 коментара

За всеки склонен да отхвърли НАТО като просто една говорилня, която е загубила причината за своето съществуване, си заслужава да обмисли втвърдяващата се позиция на НАТО спрямо България, пише в днешния си брой вестник "Уолстрийт джърнъл" Статията е озаглавена "Трудната любов на България с НАТО"

България е на път да стане член на НАТО, но през последните няколко седмици София беше предупреждавана, че рискува да бъде изпъдена от процеса на присъединяване, ако продължава да упорства с назначаването на бивш служител на КГБ на чувствителен от гледна точка на класифицираната информация пост, пише вестникът.

Български официални представители казаха, че въпросният служител Бриго Аспарухов е обявил вчера, че вече не се интересува от поста съветник по националната сигурност и че по този начин проблемът е бил разрешен.

Официални представители на НАТО обаче бяха по-предпазливи и отказаха да декларират, че въпросът е приключен. Дискусиите с българската страна по назначението продължиха известно време и според представител на НАТО това е било като пинг-понг мач, пише "Уолстрийт джърнъл".

Освен суспендиране на българската кандидатура, което според източници е било ясно очертана възможност, НАТО би могла да лиши България от достъп до класифицирана информация. Това се е случвало два пъти в цялостната история на алианса. Любопитното е, че никога с Франция, но с Гърция през 1967 и с Португалия през 1975 година, пише "Уолстрийт джърнъл".

Това едва ли е различието, което България би искала да има. И Гърция, и Португалия бяха наказани, след като военните взеха властта.

Днешното правителство, ръководено от министър-председателя Симеон Сакскобургготски, е демократично избрано. Нещо повече, министър-председателят е бивш цар, прозападно настроен и изпълнен с нетърпение България да се присъедини към НАТО. И както представител на НАТО е казал на "Уолстрийт джърнъл", пълният достъп до класифицирана информация е необходим, за да може една страна да функционира като съюзник.

Г-н Аспарухов е бил 20 години висш служител на българските разузнавателни служби във време, в което страната беше под ботуша на едно от най-просъветските правителства в рамките на Варшавския договор, отбелязва "Уолстрийт джърнъл". След 1989 година той е продължил да ръководи разузнавателната служба при различни леви правителства. Доскоро той беше депутат от парламента от бившата комунистическа партия.

Според служители на НАТО министър-председателят е настоявал, че е дал на г-н Аспарухов своята дума, че ще бъде назначен, и е смятал за въпрос на чест да си изпълни обещанието. Може би сега г-н Аспарухов му е дал "свободно". Във всеки случай Съединените щати, Великобритания и други страни - членки на НАТО, както и генералният секретар Джордж Робъртсън казаха на представители на правителството на г-н Сакскобургготски, че подобно назначение трудно би се вписало в поведението на съюзник на НАТО. Те казаха категорично, че неговият човек е неприемлив, казва посланик на НАТО. Друг отбелязва, че технически начини за лишаване на България от присъединяване биха могли да бъдат намерени, преди тя да стане пълноправен член, както се предвижда през следващата пролет.

Появата на подобни проблеми беше неизбежна в момент, когато втората редица страни от Варшавския договор се подготвя да влезе в НАТО, след като Полша, Унгария и Чешката република се присъединиха в края на 90-те години. Други държави от бившия Варшавски договор имаха подобни проблеми и успяха да ги разрешат.

България, която подкрепи освобождаването на Ирак и силно се стреми към членство в НАТО, би могла да играе силна роля на Балканите и в Черно море, тъй като страната граничи с Турция, която е член на НАТО, и с кандидатката Румъния.

През тази седмица американският адмирал Грегъри Джонсън, главнокомандващ на НАТО за Южна Европа, каза по време на посещение в София, че Черно море е стратегически път за транспортиране на ресурси и особено на горивни изкопаеми.

Страната е част от Нова Европа, идваща с нови идеи за бъдещата посока на континента.

Публикацията в днешният брой на "Уолстрийт джърнъл" дава отговор и на въпроса защо НАТО е проявил такава твърдост спрямо България относно стандартите, към които се очаква да се придържа дин съюзник, особено когато става дума за чувствителен пост, на който се очакваше да бъде назначен г-н Аспарухов. В своето настояване висши служители по сигурността да бъдат безупречни във всяко отношение НАТО демонстрира, че алиансът е сериозна военна организация и планира да остане такава, завършва публикацията в днешния брой на "Уолстрийт джърнъл".

*Излъчено по Радио "Свободна Европа"

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.