Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бриго "разкри""организиран натиск от Запада срещу назначението му

0 коментара

Бриго Аспорухов поде публична атака срещу натовски държави, президента и политиците, които се противопоставят на неговото назначение като съветник на премиера за спецслужбите.

Очаквам координиран натиск от вън срещу назначаването ми за съветник на премиера, обяви в поредица от интервюта Бриго Аспарухов. Той започна да говори след като вчера първо се пусна слух, че вече е подписан трудовият му договор, а после правителственият говорител Димитър Цонев заяви, че се доуточнявала длъжностната му характеристика.

Разузнаването да е към МС

Разузнаването трябва да бъде към изпълнителната власт, а не към президента, заяви бившият депутат от БСП и шеф на НРС.

"Ако бъде поискано моето мнение, когато се изработва закон от премиера или от работна група, аз с удоволствие ще го дам, но в това не бива да се търси конфликт", подчерта ген. Аспарухов пред Би Ти Ви.

Точно тази идея на о.з. генерала провокира острата реакция на президента Георги Първанов срещу назначаването му за координатор в политическия кабинет на премиера. От седмица насам държавният глава повтаря, че балансът в отношенията на институциите към специалните служби не трябва да се променя, защото работи добре. Той предупреди и, че всеки опит за подобна промяна на статуквото, ще срещне неговата съпротива.

Това, че президентът назначава с указ директорите на националните служби изобщо не означава, че те са под негов контрол, заяви днес неназначеният още съветник на Сакскобургготски. "Разузнаването трябва да бъде подчинено на този, който му възлага задачите, а това е изпълнителната власт, каза още Аспарухов. През 2001 г. той внесе законопроект, в който се предвиждаше точна такава реорганизация, но идеята тогава не бе приета от мнозинството от НДСВ, а също и от президента Първанов.

Няма бивши разузнавачи и при всяка възможност се опитваме да се върнем към професията си, допълни генералът, който подчерта, че в парламента не се чувствал на място и затова приел предложението на министър-председателя Симеон Сакскобургготски. Пред БНР той мотивира решението си да смени депутатското място със съветническия пост, като каза: "Съвестта ми е чиста във всяко едно отношение. Убедеността ми, че мога да се справя със задачите, които предстои да върша, също е много сериозна. Липсата на всякакъв упрек към мен, че съм корумпиран, аморален, че всякакви други грехове, които могат да бъдат измислени, не са измислени, слава богу, досега. Така че жертвата, която направих напускайки парламента, която беше лично мое решение и пожелах по най-бързия начин да напусна, всичко това ми дава основание и сили, и подкрепата на хората по улиците".

Аспарухов каза, че всичко това го кара да бъде мобилизиран и да отстоява позициите си.

За бъдещата си работа Аспарухов каза, че ще улеснява "трудното ежедневие" на премиера, който няма възможност да се среща с шефове на служби и ще бъде "нещо като релация между него и тях". Изцяло работа на премиера било какви материали на службите да му предоставя, за да поиска съвет. Така той потвърди опасенията на експерти, че без да има достъп до класифицирана информация, ще чете секретни материали. А възможността премиерът да му дава натовска класифицирана информация може да доведе до орязване на данните, които ще бъдат предоставяни на България.

Аспарухов: Има координиран натиск срещу назначението ми

Депутатът от НДСВ Емил Кошлуков, който напусна партията заради назначението на Бриго Аспарухов, изрази надежда, че "всички фактори около назначението на генерала да се преосмислят и ще бъдат добър повод решението да се преразгледа.

"Моите професионални качества позволяват да анализирам ситуацията по аналитичен път и чрез усещането си разбирам, че натиск срещу мен може да се очаква. Тук има координиран натиск, защо пък да не е и отвън", обясни днес Аспарухов, запитан от къде знае, че предстои такъв натиск.

Шефът на Американския комитет за разширяване на НАТО Брус Джаксън заяви в неделя, че очаква западните правителства да излязат с официална позиция срещу назначаването на генерала. Той припомни, че още при номинирането му за шеф на НРС в началото на т.г. е имало остра реакция от страна на САЩ и други натовски държави. Междувременно официалната реакция на Вашингтон по повод новия пост за Аспарухов бе предадена от посланик Джеймс Пардю на премиера Сакскобургготски.

Гражданският комитет "14 декември" организира протест срещу назначаването на ген. Бриго Аспарухов. Координаторът на комитета Пламен Даракчиев съобщи, че "14 декември" ще изпратят писмо до Джордж Робъртсън в Централата на НАТО в Брюксел и до посланика на САЩ у нас Джеймс Пардю, в което изразяват становището си срещу назначението на о.з. генерала. "Бриго Аспарухов не осъзнава какъв голям скандал е опитът за неговото назначение", заяви Даракчиев пред БНР. Според него назначаването на генерала е залог за оставането или не на кабинета Сакскобургготски. Той прогнозира, че ще има сериозни реакции срещу неговото назначение както вътре, така и вън от страната и Бриго Аспарухов няма да бъде назначен в кабинета на премиера.

Суперразузнавачът влезе в игра на "топло-топло и горещо", когато бе запитан коя държава организира този натиск и остави водещият да каже "горещо", за да стане ясно на зрителите, че САЩ са лошите, които не желаят червения генерал в българското правителство.

Едновременно с това Аспарухов декларира своята подкрепа за членството ни в НАТО. Реакциите срещу назначението му той обясни с това, че името му било тенденциозно очерняно заради т.нар."македонска оръжейна афера". След негова пресконференция през 1992 г., на която той обвини съветника на премиера Филип Димитров - Константин Мишев в опит за износ на оръжие, падна първото демократично избрано правителство на България.

Аз името на съветника не съм назовавал, оправда се днес Аспарухов. "Ако България бе изнесла оръжие за Македония, тя щеше да претърпи много тежки санкции, уточни той. Тази афера се използва за политически цели и призова да бъде разсекретена стенограмата от 8-часовото заседание на парламента тогава, за да се видело кой е крив и кой прав.

Генералът обяви в интервю за БНР, че сам е пожелал да бъде освободен през 1997 г., но това не е трябвало да бъде "начало на оставки на президенти".

"Постигнахме споразумение. Обадихме се на Софиянски да изготви предложение. Ето това е истината. А Софиянски, понеже твърди и си позволява да дава оценки, че аз не съм се справял с работата и затова съм бил освободен, ви казвам следното - той отказа в първите си дни на премиер в служебния кабинет да получава от нас информация, защото била секретна, а той не искал със секретни неща да се занимава. Това е български премиер. След което написа на крак предложение, което два пъти беше връщано от Петър Стоянов за несъвършен текст", обясни Аспарухов. Той призова бившия президент Стоянов да каже истината за неговото освобождаване.

Аспарухов отказа да отговори от кога датира близостта му с премиера Симеон Сакскобургготски. Попитан защо унищожи досието на другия приятел и на премиера - банкера Атанас Тилев, Аспарухов също обяви, че не му се коментира - имало прекалено много спекулации.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.