Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Британската премиерка Лиз Тръс подаде оставка. Борис Джонсън може да се завърне

28 коментара
Лиз Тръс, сн. ЕПА/БГНЕС

Британската министър-председателка Лиз Тръс подаде оставка след едва 44 дни на поста заради провала на икономическата ѝ програма, която предизвика шокови вълни сред пазарите и разделение в Консервативната партия.

В извънредно обръщение на "Даунинг стрийт" 10 тя съобщи, че вече е уведомила крал Чарлз III.

Лиз Тръс се оттегля като лидер на партията си, но остава министър-председателка на Обединеното кралство, докато не бъде избран приемник за поста ѝ.

"Признавам, че в тази ситуация не мога да изпълня мандата, за който бях избрана от Консервативната партия... затова подавам оставка като лидер на Консервативната партия", заяви Тръс.

 
Оставката ѝ идва, след като загуби двама основни министри и подкрепата на парламентарната фракция на партията си, задълбочавайки кризата във Великобритания след излизането на страната от ЕС.
 
Изборът за нов британски премиер ще се състои в рамките на седмица. 
 
Сред спряганите за възможни наследници на Тръс са Борис Джонсън – въпреки, че той беше принуден да подаде оставка по-рано тази година, Кит Молтхаус, Грант Шапс, Саджид Джавид, Риши Сунак и Пени Мордонт.
 
Тръс е най-кратко управлявалият британски премиер - едва 45 дни. Тя измести от първото чясто Джордж Канинг, който е начело на Великобритания в продължение на 119 дни до смъртта си през 1827 година. 
 
Рейтингът Лиз Тръс се срина до 15% и стана най-ниският рейтинг на премиер в съвременната британска история.
 
Високи сметки и нисък растеж 
 
"Встъпих в длъжност по време на голяма икономическа и международна нестабилност. Семейства и бизнеси се притесняваха как ще плащат сметките си. Противозаконната война на Путин в Украйна заплашва сигурността на целия ни континент и нашата страна твърде дълго беше възпрепятствана от нисък икономически растеж", каза Тръс в изявлението си пред канцеларията си на "Даунинг стрийт".
 
"Аз бях избрана от Консервативната партия с мандат да променя това", продължи тя. 
 
По думите на Тръс нейното правителство е успяло да намали сметките за енергия и е изложило визия за икономика с ниски данъци и висок растеж, която да се възползва от свободата на Брекзит.
 
"Но признавам, че предвид ситуацията, не мога да изпълня мандата, с който бях избрана от Консервативната партия. Затова разговарях с Негово величество краля, за да го уведомя, че подавам оставка от поста лидер на Консервативната партия", каза Тръс. 
 
"Тази сутрин се срещнах с председателя на Комитет 1922 сър Греъм Брейди. Ние се споразумяхме да бъдат произведени избори за лидер, които да приключат в рамките на следващата седмица. Това ще ни позволи да продължим по пътя на изпълнението на нашите фискални планове, както и поддържането на икономическата стабилност и националната сигурност на нашата страна".  
 
Лирата поскъпна 
 
След изявлението на Лиз Тръс британската лира поскъпна, а доходността на държавните облигации на Обединеното кралство се понижи.
 
Малко след новината за нейната оставка паундът поскъпна с 0.6% към 1.1300 щатски долара, докато еврото поевтинява с 0.15% под 0.8700 британски лири.
 
Британските държавни облигации също поскъпват, макар и слабо, което води до понижаване на тяхната доходност. Доходността на 10-годишните британски ценни книжа (Gilts) падна за кратко към 3.75%, преди да опита стабилизация около 3.86% - под психологическата бариера от 4 на сто.
 
Британският фондов индекс FTSE100 също поскъпна, макар и за кратко, на Лондонската борса с около 1% след новината за оставката на Тръс, но след това се върна около и малко под вчерашното си ниво на затваряне.
 
Как се стигна дотук?
 
Лиз Тръс бе избрана за лидер на Консервативната партия на 5 септември и пое премиерския пост на следващия ден. Нейното управление едва бе започнало, когато смъртта на кралица Елизабет Втора доведе до замразяване на политическия живот. Но повратният момент за Тръс дойде, когато на 23 септември тогавашният министър Куази Куартенг обяви своя "минибюджет", който предизвика хаос във финансовите пазари и наложи спешна намеса от страна на британската централна банка в подкрепа на държавните облигации, пише БТА.
 
Това беше последвано от хаотична партийна конференция, помрачена от обратен завой в данъчната политика и обезсърчаваща преднина в социологическите проучвания за лейбъристите. Куартенг беше уволнен и заменен от Джереми Хънт, който отхвърли почти всички данъчни облекчения, които бяха ключова част платформата на Тръс. Изглеждаше, че ситуацията се е успокоила, но последваха катастрофалните събития от вчера.
 
Какво се случи снощи?
 
Министърката на вътрешните работи Сюела Брейвърман подаде оставка по драматичен начин, като в своето придружително писмо намекна, че се е решила на този ход след пламенна кавга с Тръс относно миграционната политика. Снощи в Камарата на общините се разразиха грозни сцени, след като на депутатите консерватори беше наредено да гласуват "против" предложение за забрана на фракинга, внесено от лейбъристите. Появиха се слухове, че главната отговорничка по партийната дисциплина на торите Уенди Мортън е подала оставка, които след това бяха отречени от "Даунинг стрийт".
 
Възможно ли е премиерката да оцелее?
 
Въпреки че засега само малцина депутати консерватори публично са призовали Тръс да подаде оставка, има многобройни спекулации, че десетки от тях са изпратили писма с искане на вот на недоверие до председателя на Комитет 1922. Съгласно правилата Тръс е защитена от вот на недоверие през първите 12 месеца от мандата ѝ, но ако стане ясно, че собствените ѝ депутати не я подкрепят, за нея ще стане невъзможно да продължи.
 
Кои са възможните кандидати?
 
Сред спряганите за възможни наследници на Тръс са Борис Джонсън – въпреки, че той беше принуден да подаде оставка по-рано тази година, Кит Молтхаус, Грант Шапс, Саджид Джавид, Риши Сунак и Пени Мордонт. Министърът на отбраната Бен Уолъс, който е популярна фигура в партията, настоява, че иска да остане на настоящата си позиция.
 
Излизането на Брейвърман от правителството би могло да я направи фигура, около която да се обединят депутати от дясното крило на Консервативната партия, но е малко вероятно тя да се окаже фигура, около която да може да се обедини цялата партия
анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

28 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. В и К
    #28
    Отговор на коментар #14

    За разлика от путистанската кочина, където един кагебишник се е окопал във властта и разсипва държавата вече двадесет и кусур години, британците погат бързо да си поправят управлението, което меко казано е доста далеч от трагедия.

  2. Liberal
    #27
    Отговор на коментар #26

    Гьорче, туй добре, ама можеш ли и наопаки - сиреч, само първата буква на всяка дума да е с малка буква, а всички останали - заглавни?

  3. Гьорче Петров Н
    #26
    Отговор на коментар #24

    Хмм, Маркиз, Нещата НЕ Са Толкова Безобидни, Жената Направо "Хвърли Пешкира", В Прав Текст Си Каза, Че Е Поела Страната В Много Тежка Икономическа Обстановка, Че НЕ Може Да Направи Нищо В Текущата Ситуация, Според Текущите Обстоятелства, Не Вижда Начин Как Може Да Реализира Възприетата Визията За Бързо Растяща Мощна Икономика Базирана На Ниски Такси и Икономическите Преимущества, Които Произлизат от Свободите на Брексит. Или Казано с Няколко Думи "НИЩО Не Мога Да Направя, Положението е "Фак Ол",

  4. Liberal
    #25

    От всяка пръчка свирка не става, а Лиз е голяма тояга. Но евала на британския демократичен модел - членове на собствената ти партия могат да те свалят от власт, ако се вижда, че си некомпетентен. Подобен обрат уви не е възможен у нас - лидерите на всяка една БГ партия (Боко, Корнелия, Сокола) ще се връткат във властта, колкото и вредно да е тяхното присъствие на политическата сцена за страната ни.

  5. Ощавен маркиз
    #24

    Нормално. На Небето Е великата Елизабет Втора и - Кралството й се "разтропа нервачески". Не мисля, че процесите са фундаментни. Очаквам Лиз Тръс да получи леки дивиденти от "оставката си". Естествено, Бо Джо дебне да се ... дозапиш.ка в Хисторията. Он е мегалоMAN. А, къкто е известно, нашичкийот ДЕМОКРАТИЧЕН /и уж образоващ и ширакО информиращ себе си?/ 21.век, некакси ЛАЙКва да путседне връз коленцата на "мочьни" лидери?! ЧуВЕЩинка, дявол да го земе. Айди.

  6. Горскио
    #23

    А днес тетката, назначена от селксият ни пРезидент Радев обяви, че ще вземе още 6.6 млрд долара дълг. Не може ли да ги накараме тези лица начело на държавата ни да спрат да харчат парите на работещите българи и да заробват децата ни?

  7. Горскио
    #22

    Тази беше тъпо парче. Британците обаче, за разлика от българите, веднага реагират на такива парчета - с трилионни загуби за държавата от лихви на държавните облигации.

  8. [email protected]
    #21

    Д-рко Нинова (понеже знам, че си падаш по британски консерваторки), виждаш ли как постъпва достойният политик, когато се провали?

  9. Гьорче Петров Н
    #20
    Отговор на коментар #13

    Какво Говориш Бре Калеко, При предателя дейвид к, Британската Икномика Бележеше НЕВИЖДАН РАСТЕЖ и ПОДЕМ, Рекордн Ниски Нива На Безработица и Бедност, Всякакви Възможни Положителни Икономически Перспективи и Прогнози, НО НЕее, Беше Прекалено Хубаво, Толкова Хубаво НЕ Им Хареса На Англичаните, Британците, Подведоха СЕ По "Консервативната Антилиберална Истерия" Покрай Операция "Оранжев Агент" Когато Цялата Тази Манипулация и Радикализация Започна. путин много добре се включи и Обра

  10. Гьорче Петров Н
    #19
    Отговор на коментар #13

    Трябва Борис Да Се Върне и Си Поеме Отговорността, ДА Той Свърши Работа До Край(Got The Job Done), Но Сега Идва Ред На РЕЗУЛТАТИТЕ От Свършената Работа, Негово Задължение Е Да Бере и Раздава "Плодовете на Брексит"(или "The Freedoms of Brexit", Според Тръс). Май Идва Изтрезняването, Вчера И Шотландката Пак за Референдум Бута, Даже В Съда Скоро Дискутираха, Нещата НЕ Са Розови, Светлото Бъдеще Обещано от Тереза и Борис, Нещо Се Замъгли, Нека Вторият Се Върне и Достави, Get Back And Deliver!?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.